Konuşma pratiği yapmak için illaki İngiliz veya Amerikalı birisini bulman gerekmez. Elbette böyle bir pratik en iyi olanıdır. Çünkü ana dili İngilizce olan biriyle konuşmak kelime, telaffuz ve gramer açısından İngilizceyi en doğru şekilde öğrenmek anlamına gelmektedir. Ayrıca konuşma yazıdan farklıdır ve akıcılığı ile kendine özgü dinamiklere sahiptir.

Bununla birlikte konuşma pratiğini arkadaşlarınla da yapabilirsin. Asıl mesele düşüncedir. Kelimeler bunların somut ifadeleridir. Eğer aklında fikir varsa eninde sonunda bunu ifade edersin. Bu açıdan düşünmeye ve aklındaki fikirleri net bir hale dönüştürmeye önem vermelisin.

Doğru kelimeleri ve deyimleri bilmek içinse bol bol İngilizcede okuma ve dinleme yapmalısın ve konuşmanı geliştirme sürecini desteklemelisin. Dinlediğini anlayabiliyor ve fikirlerini iyi köyü ifade edebiliyorsan İngilizce biliyorsun demektir. Mükemmelliği değil iletişim başarısını hedeflemelisin.

Bir metni yüksek sesle okumak, bunu bilgisayara veya cep telefonuna kaydetmek, dinlemek ve yanlışlarını düzelterek tekrardan aynı çabayı tekrarlamak iyi bir çalışma olacaktır. Profesyoneller tarafından okunmuş sesli kitaplar mevcuttur. Bu sesli kitaplar bu çalışma için biçilmiş kaftandırlar.

Konuşma yeteneğinizi geliştirmeye yarayacak genel bilgilere buradan ulaşabilirsiniz: İngilizcede konuşma yeteneğini geliştirmede en etkin yollar 

Ana dili İngilizce olan kişilerle konuşmadan İngilizce konuşma yeteneğimi nasıl geliştirebilirim diye merak ediyorsanız bu video ile kafanızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz: