İngilizceye etkin çalışma yöntemlerini şöyle sıralayabiliriz:

 – Öğrenme hedeflerinize sadık kalın.

Her şeyden önce İngilizceyi neden öğrenmeniz gerektiğini düşünün. Daha sonra, çalışmalarınızı o doğrultuda yönlendirebilirsiniz. Bunu yaparken de kendinize belirli hedefler koyun ve asla onlardan vazgeçmeyin.

 

– Her gün pratik yapın.

İngilizce çalışmayı alışkanlık haline getirin. Mutlaka her gün İngilizceye vakit ayırın. Gerçekten çok yoğun olduğunuz günlerde bile en azından yatmadan önce İngilizce haberleri okuyun.

 

– İngilizce olarak düşünmeye çalışın.

Kafanızın içinde düşündüklerinizi İngilizceye çevirmek yerine, direkt olarak İngilizce düşünmeyi deneyin. İngilizce nasıl düşünürüm diye merak ediyorsanız bu yazımızı okuyun: İngilizce düşünme yolları

 

– Bulabildiğiniz her fırsatta konuşun.

Konuşmak bütün çalışmaları ete kemiğe büründürecektir. Çünkü konuşurken öğrendiğiniz her şeyi aktif bir şekilde kullanırsınız. Böylece eksiklerinizi de kolayca görebilirsiniz.

 

– Sevdiğiniz bir kültürel eseri derinlemesine okuyup, gramer kurallarını o eserin içinde bulmaya çalışın.

Burada önemli olan gerçekten ilginizi çeken kitaplar bulmaktır. Keyif aldığınız yazıları okurken aynı zamanda içindeki gramer yapılarını da inceleyerek İngilizce çalışmanıza katkı sağlayabilirsiniz.

 

– İnternetten yararlanın

İnternetin %70’i İngilizcedir. Sosyal medyada zamanınızı harcamak yerine size yararlı olabilecek İngilizce siteleri takip edin. Bu sitelere ulaşmak için tıklayınız.

 

– Cep telefonlarındaki uygulamaları kullanın.

Cep telefonlarımız günün her saati yanımızda. Akıllı telefonlarınıza İngilizce öğrenebileceğiniz uygulamalar indirin ve İngilizce öğrenmenin keyfini çıkarın.

 

-Yazı çalışmaları yapın.

Yazmak aktif bir çabadır. Her gün bir konu üzerinde düşüncelerini yazın.

Etkin çalışmaya yönelik daha birçok örnek verilebilir. Ama en önemlisi bence hedefine inanmak ve her gün belli bir miktar çalışmaktır. Böyle bir şekilde davranan birisinin sonunda hedefine ulaşmaması imkansızdır. Her iş gibi bir dil öğrenmek de çok fazla emek ve sabır ister. Kısacası: