EZBERLEMEK GÜZELDİR

 

“Ezberlemek” kelimesinin sizleri rahatsız eden bir kelime olduğunu biliyorum.  Elbette bütün bir İngilizce-yabancı dil öğrenimi sürecinin ezberi temel alması düşünülemez.Bununla birlikte ezberlemek, İngilizce-yabancı dil öğreniminde yeri olan ve yararlı bir etkinliktir.

 

Meselâ günlük konuşmalarda işinizi görecek olan cümleleri, onların gramer yapılarını analiz edip-çözemeseniz de, ezberlemek ve sonra da kullanmak oldukça mantıklı bir yaklaşımdır. Çünkü sözgelimi “how are you?” sorusunu sorduğunuz bir yabancı, sizin cümle öğelerini veya gramer yapısını bilip-bilmediğinize bakmaz ve size “Just fine, thanks. How about you?” gibi bir cevap verir.  Dolayısıyla, acil ihtiyaçlarınızı gidermek için, en çok ihtiyaç duyduğunuz cümleleri ve kelimeleri ezberleyebilirsiniz.

 

Ayrıca güzel sözleri, filmlerde duyduğunuz, size ilginç gelen veya bir şekilde hoşunuza giden replikleri ezberleyebilirsiniz. Bu türden cümleleri ezberlemek, zamanla gramer yapılarını da anlamanızı sağlayabilir. Başka bir deyişle, gramer kurallarının tümevarım olarak farkına varabilirsiniz.

 

YDS, TOEFL vs gibi zor sınavlar için de kelime ezberlemeniz gerekebilir. Çünkü kimi kelimelerle sık sık karşılaşmayız veya bunlarla sıklıkla karşılaşsak da nedense bir türlü aklımızda kalmazlar. Bunları meselâ küçük karton veya kâğıt parçalarına yazıp, cebinizde, sözgelimi, onlardan 30 tanesini taşıyabilir ve ezberleyebilirsiniz.  Yanınızda taşıdığınız kelimelerin sayısı, günlük hedefiniz olan sayıdan çok daha fazla olmalıdır. Çünkü zihninizin o gün hangi kelimeleri veya cümleleri bir şekilde kendisine yakın bulacağını ve benimseyeceğini bilemezsiniz.  Dolayısıyla ona bol seçenek sunmalısınız!

 

Bunca teknolojik gelişmenin olduğu bir zamanda cebinizde kâğıt veya karton parçalarına yazılmış kelimeler taşıma önerim size garip gelebilir! Fakat sözgelimi kinestetik algı sistemlerine sahip kişiler bu türden yöntemleri severler. Benim de hamdolsun laptop, akıllı telefon gibi cihazlarım var, fakat yine de, yapacağım işleri tek tek kâğıtlara yazmayı ve bunları yanımda taşıyıp, eklemeler-çıkarmalar yapmayı seviyorum!

 

Savaş ŞENEL

İngilizce Öğretmeni

Eğitim Danışmanı

İletişim ve Yazarlık Koçu

Savassenel@gmail.com

Savassenel.com