İngilizce kelimeleri öğrenmek uzun zaman gerektiren bir uğraştır. Bununla birlikte kelimeleri kullanarak öğrenirseniz her kelime gerçekten sizin olur ve bir daha unutmazsınız. İngilizceyi günlük yaşamınızın bir parçası haline getirirseniz, yani İngilizce okur, dinler, yazar ve konuşursanız öğrendiğiniz kelimeleri sürekli tekrarlamış ve gerçekten uzun süreli hafızanıza geçirmiş olursunuz. Böylece kolaylıkla İngilizceyi kullanmanıza imkan veren bir kelime dağarcığına sahip olabilirsiniz.

Bir kelime öğrenirken onunla ilişkili diğer kelimeleri de öğrenmek hem daha fazla yeni kelime öğrenmeyi hem de ilk öğrendiğiniz ana kelimeyi unutmamanızı sağlamaktadır. Eşanlamlılar, zıt anlamlılar, aynı bağlam içinde bulunan kelimeler (örneğin mutfak malzemeleri), yakın anlamlılar bir kelimeden çıkıp öğrenebileceğiniz diğer gruplar için en güzel örneklerdir.

Bir başka önemli bulduğum öneri ise yazmaktır. Yazmak aynı konuşmak gibi aktif olarak yapılan bir çabadır. Kafanızdaki tüm bilgileri yazarken kullanmak durumunda kalırsınız. Bu yüzden yazmak kelimelerin öğrenilmesinde büyük önem taşımaktadır. Aklınıza gelen önemli bulduğunuz bir konuda bir yazı kaleme alabilirsiniz. Veya internette forumlarda sorulara yanıt verebilir, görüşlerinizi bildirebilirsiniz. Hepsi de kelime bilginizi güçlendirecektir.

Kitap okumak elbette kelime dağarcığının gelişmesinde çok büyük öneme sahiptir. Kitap okurken aslında bir kelime çalışması da yapmış olursunuz doğal olarak. Hem bildiğiniz kelimeleri yeniden görür ve pekiştirirsiniz hem de bilmediğiniz kelimeleri önce bağlamdan çıkarabilirsiniz, çıkaramıyorsanız sözlüğe bakarak öğrenebilirsiniz. Üstelik sevdiğiniz, hobiniz olan konularda okuyorsanız bu okumaya ve anlamaya olan isteğinizi de üst noktalara taşıyacaktır.

Son olarak kelime dağarcığının büyütülmesinin hayat boyu devam eden bir süreç olduğunu unutmamanızı tavsiye ederim. Yavaş ve emin adımlarla hedefinize ulaşacağınızdan emin olabilirsiniz.

Kelime dağarcığınızı geliştirmeye yönelik kelime ve ifadelere buradan ulaşabilirsiniz: http://ingilizcebankasi.com/ingilizce-kelime-bilgisi-english-vocabulary/