İngilizce öğrenenlere veya öğrenmek isteyenlere verdiğim tavsiyelerden birisi de, İngilizce öğrenim sürecini hobilerle birleştirmektir. Elbette İngilizce’yi öncelikle profesyonel uzmanlık alanlarınızda bilgi alış-verişi için kullanmayı isteriz. Fakat bir uzmanlık alanımız olması, bütün gün onunla ilgilendiğimizi veya ilgilenmemiz gerektiğini göstermez. İllâ ki bir ya da birden çok hobimiz vardır. İngilizce, bütün lisanlar gibi bir araçtır ve başka bir amaca ulaşmanıza hizmet etmesi gerekir. Bu amaçlar, bir lisan için iletişimsel amaçlardır ve hobilerinize hizmet etmek de, bu amaçlardan birisi olabilir.

Meselâ hobi olarak aşçılıkla ilgileniyorsanız, bu konudaki İngilizce kaynakları okumanız veya hiç değilse incelemeniz yararlı olacaktır. Konuya yakınlığınız ve o konu hakkında bilginiz olması sebebiyle, bu dokümanları çözmeniz daha kolay olabilir.

Veya dizi seyretmeyi seviyor olabilirsiniz. O hâlde, İngilizce diziler seyredin. İlk başlarda dizleri alt yazıyla seyretmeyi tercih edin ve İngilizce öğrenmeyi değil, diziden keyif almayı hedefleyin. Yabancı diziler dikkatle seçilirse, sadece İngilizcenizi değil, genel kültürünüzü geliştirirler ve hatta bazı konularda çok şey öğrenmenize yardımcı olabilirler.

Hepimizin çeşitli hobileri vardır. Meselâ bulmaca çözmeyi seviyorsunuzdur. Basit bazı bulmacaları çözebilirsiniz. Yine diyelim ki, güzel sözler, atasözleri veya deyişler okumayı seviyorsunuz. İngilizce güzel sözler, atasözleri veya deyimler okuyabilirsiniz. Henüz bu düzeyde İngilizce’ye sahip değilseniz, bunların İngilizce ve Türkçelerinin bir arada verilmiş olan metinler okuyabilirsiniz.

Meselâ sporla ilgileniyorsanız, İngilizce yayın yapan spor kanallarını seyredebilirsiniz. Örnekleri çoğaltmamız mümkün. Bu yazıyı okuduktan sonra hemen hobilerinizi ve onları nasıl olup da İngilizce öğrenimi ile birleştirebileceğinizi düşünün.

İngilizce öğrenim süreciniz çok daha eğlenceli ve keyifli bir hâle gelecek. Emin olun.

Savaş ŞENEL

İngilizce Öğretmeni

Eğitim Danışmanı

İletişim ve Yazarlık Koçu

Savassenel.com

Savassenel@yahoo.com