Eğer bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen İngilizce öğreniyorsunuz ve İngilizce bilmeyi kendinize amaç edinmişsiniz. Peki hiç İngilizce öğrenmenin ve İngilizce konuşmanın bakış açınızı nasıl etkilediğini düşündünüz mü?

İngilizce öğrenmek sizi geliştirir ve daha önce hiç görmediğiniz yönlerinizi ortaya çıkarır. Bu konuyu pek çok açıdan ele alabiliriz:

-Ülkenin kültürü

Dili etkileyen birçok faktör vardır. Bil ülkenin tarihi ,coğrafyası, gelenekleri ,müziği, edebiyatı ve her türlü ortak değeri dili şekillendirir ve dildeki kelimelerin, deyimlerin oluşmasını sağlar. Bir ülkenin kültürünü dilinden bağımsız olarak düşünmek imkansızdır. Örneğin öğrendiğiniz bir yabancı dili konuşurken o dile özgü tabuları kullanmaktan kaçınırsınız. Ya da o dile özgü şakaları, kelime oyunları kullandığınızda kendinizi o dile daha yakın hissedersiniz.

 

-Düşünme tarzı

Yabancı dil öğrenen bir insan, düşüncelerini daha farklı yollarla açıklama fırsatı bulur. Konuşurken düşüncelerini o dile adapte etmeye çalışır. Deyimler buna çok iyi bir örnektir. Kendi ana dilimizde olmayan kelime kalıplarını ve deyimleri öğrenerek aslında diğer insanların bakış açısını yakalama fırsatı buluruz.

 

-Dil algısı

Öğrendiğiniz yabancı dili kafanızda bir şeyle bağdaşlaştırmak o dili konuşurken sizin hareketlerinizi etkileyebilir. Örneğin, İngilizceyi genellikle iş ortamında kullanıyorsanız muhtemelen o dili konuşurken ya da yazarken kendinizi daha ciddi hissedebilirsiniz.

Ayrıca, İngilizcenin beyninizi nasıl etkilediğini merak ediyorsanız buraya tıklayınız.