Okuduğunuz, seyrettiğiniz veya dinlediğiniz her İngilizce dokümanda, sözlüklere sarılmayı tavsiye etmiyorum. Hikâye kitabı konusunda nispeten kolay kitapları tercih edip, okurken, kelimelerin anlamlarını bağlamdan çıkarın veya dizi seyrederken alt yazı okumaktan çekinmeyin. Bir şeyler dinlerken de hemen sözlüğe sarılmayın. Yani yemek yerken daha çok ekmek yiyen birisi gibi, İngilizce hikâye kitabı okurken veya bir diz seyrederken, aslında sözlük okur veya seyreder duruma düşmeyin!

Bununla birlikte kısa ve biraz da zor olan bir metni alıp, onu sözlükle okumak çok yararlıdır. Bu tür okumaya “Intensive Reading” – Odaklı okuma veya benim tabirimle “didik didik ederek okuma” diyebiliriz. Bu durumda sözlüğü veya sözlükleri istediğiniz kadar kullanabilirsiniz ve okumayı tercih ettiğiniz metin itibariyle de sözlükle çalışmanız gerekir.

Sözlükleri müstakil olarak da okuyabilir-inceleyebilirsiniz. Meselâ, güzel bir sözlüğü alıp, bir şekilde ilginç bulduğunuz sözlükleri tarayabilirsiniz. Size ilginç gelen kelimelerin altını çizebilir ve yanındaki karşılıkları sonuna kadar okuyabilirsiniz veya sadece o anda size ilginç gelen anlamlara odaklanabilirsiniz.

İngilizceniz belli bir düzeyde değilse, monolingual-tek dilli, yani İngilizce kelimelerin karşılıklarını yine İngilizce veren sözlükleri tavsiye etmem. Böyle bir sözlükle çalışmak sizi yorar. İngilizce öğrenmeye çalışmak, herhangi bir hedefe ulaşmak gibi, zaten saman zaman bunaltıcı olur. Sizin kendinizi ayrıca bunaltmanıza gerek yok!

Resim sözlükleri de öneririm. Bu türden sözlükler, meselâ bebek odası, okul vs. gibi tematiktirler ve nesnelerin yanlarında İngilizce karşılıkları olur. Birbiriyle ilişkili eşyaları konu aldıkları ve görsel oldukları için, kelimeleri öğrenmek de kolaylaşır.

Online sözlükleri de kullanmalısınız. Özellikle internette ilginç bulduğunuz veya içeriğini merak ettiğiniz karikatürleri, sözleri vs. çözerken online sözlükler hız açısından çok işinize yararlar.

Sözlükler, İngilizce öğrenenlerin vazgeçilmez yol arkadaşlarındandır.

Savaş ŞENEL

İngilizce Öğretmeni

Eğitim Danışmanı

İletişim ve Yazarlık Koçu

Savassenel@gmail.com

Savassenel.com