İNGİLİZCE ÖĞRENMEK İSTİYORSANIZ, YABANCI DİZİLER SEYREDİN

 

İngilizcemi nasıl geliştirebilirim veya nasıl İngilizce öğrenebilirim?”diye soran herkese ilk sözüm “hemen yabancı dizi seyretmeye başlayın” şeklinde olur. Elbette bu sözüm“dizi seyretmekten başka bir şey yapmayın sakın!” anlamına gelmez. Fakat yabancı dizi seyretmek, İngilizcenizi olağan üstü bir şekilde geliştirir.  En azından İngilizceyi sizin için tanıdık bir hâle getirir.

 

Dizi film seyretmenin avantajlarını ve bu konudaki tavsiyelerimi sizler için yazayım:

 

  • Sinema filmlerinden çok, dizi film seyretmenizi öneriyorum, çünkü sinema filmlerinde nasıl bir İngilizce ile karşılaşacağınızı bilemezsiniz. Fakat diziler aynı yerlerde ve çevrelerde geçer, belli bir tarzda İngilizce konuşulur.

 

  • Dizi filmler uzun soluklu olurlar ve dizideki karakterlerle arkadaş gibi olursunuz; dizinin geçtiği çevre de, zamanla size tanıdık gelir ve bunlar sizin dizi ile daha kolay bağ kurabilmenizi sağlar. Bütün bu tanıdık olma hâlleri, İngilizceyi daha kolay edinmeniz anlamına gelir.

 

  • Sevdiğiniz dizileri seçmeye özen göstermelisiniz. Bir dizi, içerik olarak hoşunuza gitmezse, onu seyretmeyi bırakın, başka bir diziye bakın.

 

  • Dizi seyrederken altyazıyı kesinlikle Türkçe olarak seçin. Kimileri size “neden altyazıyı İngilizce ayarlamıyorsun? Böylece daha iyi İngilizce öğrenirsin” diyeceklerdir. Onlara aldırmayın. İngilizce olan bir diziyi, hele daha ilk başlarda yine İngilizce altyazıyla seyretmek kolay değildir. Sıkılıp- bırakabilirsiniz. Ama az-çok İngilizceniz varsa, 5-6 bölümden birisini İngilizce altyazı ile seyredebilirsiniz.

 

  • Arkadaşlarınızda indirilmiş diziler bulabilirsiniz veya sizler de dizi indirebilirsiniz. Bunların altyazı dosyaları olur. Bu dosyalarında dizinin altyazıları hangi dakikada geçtikleri bilgisi ile birlikte bir metin hâlinde bulunur. Bu metinleri sözlükle tekrar çalışabilirsiniz. Online seyrettiğiniz dizilerin de İngilizce altyazılarını internette bulabilirsiniz.

 

  • Ve en önemli tavsiyem ise, İngilizce öğrenmek için değil, seyrettiğiniz filmden keyif almak ve güzel vakit geçirmek için film seyredin. Bilinçaltınız bu arada İngilizceyi de edinecektir. Merak etmeyin.

 

Şu anda çalıştığım üniversitede sadece dizi seyrederek Korece’yi anlar hâle gelmiş öğrencilerim var. Elbette Korece dersleri alsalar daha hızlı öğrenebilirler.  Fakat onların amacı dizi seyretmekmiş. Korece’yi de öğrendiklerini sonradan fark etmişler!

 

Savaş ŞENEL

İngilizce Öğretmeni

Eğitim Danışmanı

İletişim ve Yazarlık Koçu

Savassenel@gmail.com

Savassenel.com