İNGİLİZCE  SÖZCÜK ÖĞRENME

İngilizce’de bir milyondan fazla sözcük vardır. Ancak endişelenmeyin. Çoğu İngilizce konuşan kişi yalnızca 20.000 İngilizce sözcük  kullanmaktadır. Çok fazla sözcük evet ama endişelenmeyin! İngilizce Bankası, İngilizce sözcük öğrenmeyi kolay ve eğlenceli hale getiriyor. Başarmanıza yardımcı olacağız.

YENİ İNGİLİZCE SÖZCÜKLERİ GERÇEKTEN NASIL ÖĞRENİRSİNİZ?

İngilizce sözcük öğrenme, bu dili öğrenmenin temel ve en önemli parçasıdır. Yeni bir sözcüğün öğrenilmesi, sözcüğün ne anlama geldiğinin ötesinde bir şeydir.  Yeni İngilizce sözcükleri gerçekten öğrenmek için onları anlamak ve konuşurken veya yazarken sözcükleri doğru kullanmamız gerekir. Günlük hayatınız için önemli olan veya sizi ilgilendiren bir konudan geldiğinde muhtemelen sözcükleri daha hızlı öğrenirsiniz. İngilizce sözcük öğrenmenin bir iyi yolu, bir konu veya bir öykü veya bir metin gibi ilginç bir bağlamda sözcüklerin birçok tekrarını görüp duymaktır.

İngilizce sözcük öğrenme ise, İngilizce Bankası için önemli bir odaktır.

BİR SÖZCÜK DEFTERİ OLUŞTURUN

Sitemizin ‘Kelimeler’ bölümünden faydalanarak sözcükleri bir deftere yazmak iyi bir fikir olabilir. Bu defterde her sözcüğü kullanarak birer cümle yazabilirsiniz. Unutmayın, İngilizce sözcükleri gerçekten öğrenmek için sözcükleri defalarca görmeniz, duymanız ve kullanmanız gerekir.

ÖNEMLİ İNGİLİZCE SÖZCÜKLER İÇİN UYGULAMALI ÇALIŞMALAR

İngilizce Bankası, her birimde anahtar sözcükleri uygulama ve öğrenmemize yardımcı olmak için birçok farklı etkinlik sunar. Birçok farklı türde sözcük barındıran ‘kelime testlerimiz’ kendinizi test etmenize yardımcı olacaktır.

PRATİK İNGİLİZCE DİNLEME

İngilizce bir sözcük duyduğunuzda o sözcüğü tanıyor musunuz? Doğal olarak konuşulan İngilizce’de konuşma yaparken cümledeki sözcükleri tanıyabilmelisiniz. İngilizce Bankası’ndaki videolar sizi bu konuda geliştirmeye yardımcı olacaktır.

İNGİLİZCE YAZIMINIZI GELİŞTİRİN

Sözcükleri yazmak onları hatırlamanıza yardımcı olur ve yazım becerinizi geliştirir.

İNGİLİZCE TELAFFUZ

İngilizce sözcükleri yüksek sesle söylemek, sözcükleri gerçekten öğrenmenin önemli bir adımıdır.  Anahtar sözcükleri ne kadar telaffuz ederseniz, konuşurken de kendinize o kadar güven duyarsınız.

 

 

FARKLI ÖĞRENME STİLLERİ İÇİN FARKLI ETKİNLİKLER

Hepimiz farklı öğrenme stillerine sahibiz ve bir şeyleri hatırlamamıza yardımcı olmak için farklı yöntemlere ihtiyacımız var. Sadece dinleyerek öğrenebilen insanlar var. Kimileri sözcükleri görmeli, okumalı ve kimileri ise söcükleri hatırlamak için yazmalıdır. İngilizce Bankası olarak size farklı öğrenme stilleri ile günlük yaşam için gerekli önemli İngilizce sözcükleri gerçekten öğrenmenize yardımcı olacak çeşitli aktiviteler sunmaktadır.

 

İNGİLİZCE ÖĞRENMEK İÇİN DAHA FAZLA İPUÇLARI!

Yabancı dil öğrenirken bir sürü yeni sözcük öğrenmeniz gerekir. Ancak hangilerini öğrneceğimizi nereden bilceğiz? Lütfen sözlük ezberlemeye çalışmayın. Günlük iletişiminiz için ihtiyaç duyduğunuz ve en yaygın kullanılan sözcüklere odaklanın. İngilizce Bankası size sözcükleri öğrenmeniz için farklı kaynaklar sunuyor.

Doğru telaffuzu öğrenmek için zaman ayırın. Bir modeli dinleyin ve sözcüğü birkaç kez tekrarlayın. Sonra, sözcüğün nasıl kullanıldığına dikkat edin. Eğer duyduğunuz sözcük bir isimse, sayılabilir bir isim mi?  Eğer bir fiilse, nesne almış mı? Sözcüklerle öğrenebileceğiniz bir bütün ifade var mı?

Sözcükleri yazın. Kağıtta, telefonunuzda veya kolayca bulabileceğiniz herhangi bir yerde tutmayı deneyin. Arada bu sözcüklere göz atın. Ve bulduğunuz sözcükleri yazmaya devam edin.

Eğer yalnızca bir göz atmak istiyorsanız uzun sözcük listelerinden uzak durun. İyi bir konuşma veya okuma bir sözcüğü nasıl ve ne zaman kullanmanız gerektiğini gösterecektir. Elinizde bütün kaynaklar olsa bile, yanlış hızda çalışırsanız başarıya ulaşamazsınız. Günde yirmi sözcük öğrenmek gerçekçi değil. Bu fazla bir hız. Fakat ayda iki veya üç kez sözcük çalışmak da fazla yavaştır. Bu hızda bilgiyi unutabilir veya ilginizi kaybedebilirsiniz. Düzenli bir çalışma alışkanlığı oluşturmalısınız. Fazla zamanınız varsa video izlemeyi ihmal etmeyin.

BU İPUÇLARINI UNUTMAYIN!

. Ortak sözcükleri ve ifadeleri İngilizce olarak sunan kaynakları bulun.

. Bir sözcüğün ne anlama geldiğini, nasıl söyleneceğini, nasıl kullanılacağını ve ne zaman kullanılacağını inceleyin.

. Yeni sözcükleri ve kullanımlarını hatırlamanıza yardımcı olması için sözcük defteri tutun.

. Gerçekçi hedefler belirleyin ve iyi çalışma alışkanlıkları oluşturun.

Herkese iyi çalışmalar!