İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşmanın anahtarlarından biri de telaffuzunuzun doğru olmasıdır. İşte telaffuzunuzu hızla iyileştirecek tavsiyeler:

1-Her şeyden önce dinlemeyi öğrenin

*Konuşmaya başlamadan önce dinlemeyi öğrenin. Zaten ana dilimizi de bu şekilde öğrenmedik mi? Kelimeleri ne kadar iyi duyarsanız telaffuz etmeniz de o kadar kolaylaşır. Sık sık dinleme çalışmaları yapmalısınız. İngilizce dinleme becerilerinizi arttıracak tavsiyeler için tıklayınız: İngilizce Dinleme Beceresinde Başarılı Olmanın Yolları

 

2-Konuşmacıları gözlemleyin

*Konuşurken kelimeleri doğru telaffuz etmek için dilimizi ve ağzımızı aktif bir şekilde kullanırız. İngilizce konuşan insanları gözlemleyin ve konuşurken dudaklarının belirli kelimelerde nasıl hareket ettiğine dikkat edin. Aynı şekilde aynanın karşısına geçip konuşurken kendinizi de gözlemlemeniz telaffuzunuzun gelişmesinde faydalı olacaktır.

3-Kelimeleri hecelere ayırın

*Kelimeler hecelerden oluşur. Hecelere ayırdığınızda doğru telaffuz etmeniz kolaylaşabilir. Eğer İngilizce kelimeleri hecelemekte zorlanıyorsanız How Many Syllables adlı siteden faydalanabilirsiniz.

 

4-Vurgulara dikkat edin

*İngilizce vurguların sık sık kullanıldığı bir dildir. Örneğin “introduce” kelimesinde vurgu “duce” hecesindedir. Bunu ancak kelimeyi sesli okuduğunuzda fark edebilirsiniz. Dinleme çalışması yaparken kelimelerin nasıl vurgulandığına dikkat edin. Daha sonra da sesli bir şekilde kelimeleri tekrar etmeye çalışın.

Bonus bilgi: Genellikle iki heceli isimlerde vurgu ilk hecede ; iki heceli fiillerde ise vurgu ikinci hecededir.

 

5- Telaffuz videoları izleyin

*İnternet üzerinden sayısız kaynağa ulaşabilirsiniz. Özellikle youtube üzerinden İngilizce telaffuzunuzu geliştirmeye yönelik birçok kanal bulabilirsiniz. Aynı zamanda sitemiz üzerinden de sizin için seçtiğimiz videoları izleyebilirsiniz.

-Listening and Pronunciation

-Pronunciation Lessons

-İngilizce telaffuzunda zorlanılan 10 kelime

 

6-Sesinizi kaydedin

*Telaffuzunuzun doğru olup olmadığını sesinizi kaydederek anlayabilirsiniz. Böylece hatalarınızı fark etmeniz çok daha kolay olacaktır. Bir video ya da bir film sahnesi bularak, İngilizce konuşan biriyle kendi kaydınızı kıyaslayabilirsiniz. Daha sonra da bir arkadaşınızdan yanlışlarınızı düzeltmesini isteyebilirsiniz.

Telaffuzunuzu geliştirmek istiyorsanız bu yazılarımız ilginizi çekebilir:

-İngilizce telaffuzu geliştirmeye yardımcı olacak uygulamalar

-İngilizce telaffuzu geliştirmek için en iyi kitaplar