Money – İngilizce Para True False Alıştırması

  1. Two kilos of cherries cost 4 dollars 60 cents.



  1. Two kilos of pears cost 5 dollars 50 cents.



  1. Two kilos of strawberries cost 6 dollars 50 cents.



  1. Three kilos of watermelons cost 15 dollars.



  1. Four kilos of pumpkins cost forty dollars.



  1. Six kilos of bananas cost 28 dollars.



  1. Two kilos of melons cost 12 dollars.



  1. Three kilos of bananas cost 15 dollars.



  1. Three kilos of cherries cost 6 dollars 90 cents.



  1. Two kilos of watermelons and two kilos of pears cost 15 dollars.