Günlük konuşmalarınızda karşınızdakini bekletmeden daha hızlı İngilizce konuşmak istiyor olabilirsiniz. Ya da iş ortamında, sunum yaparken daha özgüvenli görünmek istiyor olabilirsiniz.

Hızlı konuşmanın yanı sıra akıcı olabilmek ve cümleleri doğru kurmak da önemlidir. Eğer cümleleri doğru kuruyor olduğunuzdan eminseniz ve İngilizce konuşma becerilerinizi bir adım öteye taşıyarak konuşmanızı hızlandırmak istiyorsanız aşağıdaki tavsiyelere uyabilirsiniz:

1-İngilizce tekerlemeleri söylemeye çalışın

İngilizce tekerlemeleri farklı hızlarda okumaya çalışın. Önce yavaş olarak başlayın sonra gittikçe hızlanarak okuyun ve en yüksek hızda en doğru şekilde okumaya çalışın.

Eğer takıldığınız bir ses varsa örneğin “th” sesi gibi, onların çoğunlukta olduğu tekerlemeleri seçmeye özen gösterin.

Böylece kelimeleri hızla ve doğru bir şekilde söylemeye alışacak, İngilizce konuşma pratiği yapmış olacaksınız.

 

2-Gereksiz kelimeler kullanmaktan kaçının

Konuşurken “you know..” “umm” “uh” “like” gibi ifadeleri kullanmaktan kaçının. Hızlı konuşmaya çalışırken bu gibi kelimeler sizi yavaşlatabilir.

Ayrıca, böyle ifadeler kullanmak karşınızdakine sizin gergin ve stresli olduğunuz hissini uyandırabilir. Konuşurken kendinize düşünme süresi tanımak istiyorsanız bir nefes alıp öyle devam etmeyi deneyebilirsiniz.

 

3-Sesinizi kaydedin

Eğer bir sunuma ya da topluluk önünde konuşmaya hazırlanıyorsanız konuşmanızı kaydedip dinlemeyi deneyin. Böylece hızınızı daha iyi belirleyecek ve konuşmanızın akıcı olup olmadığını anlayabileceksiniz.

Takıldığınız kelimeleri konuşurken fark edemeyebilirsiniz. Kaydınızı dinlerken tüm hatalarınızı ve zorlandığınız kelimeleri rahatça görüp düzeltme fırsatı bulabilirsiniz.

 

4- Kısaltmaları kullanın

Daha hızlı İngilizce konuşmak istiyorsanız bazı yapıları kısaltarak kullanabilirsiniz. Örneklerle inceleyelim:

Asıl cümle

Kısaltılmış hali

Do you want to go? Wanna go?
Let me in Lemme in
Let me go Lemme go
I have got to go I’ve gotta go
What do you think? Whaddyu think?
Did you do it? Dija do it?
Not yet Nachet

 

Unutulmamalıdır ki..

Hızlı konuşmak bir bütündür yani yalnızca kelimeleri hızlandırarak genel hızınızı düzeltemezsiniz. Daha çok konuşma pratiği yaparak İngilizceye özgü tonlamalara ve dilin ritmine aşina olmalısınız.

 

Bu yazılarımız da sizin için uygun olabilir:

-İngilizce konuşma becerilerimi nasıl geliştirebilirim?

-Kursa gitmeden İngilizce öğrenmenin yolları