İngilizcedeki Resmi Yazılar için 10 Tavsiye


İngilizcedeki Resmi Yazılar için 10 Tavsiye

hukuki-ingilizce

Resmi yerlere yazı yazmamız gerektiğinde her zaman kullandığımız dili kullanamayız. Daha açık formal ifadelere başvurup çok genel ve sübjektif olanlardan kaçınmalıyız. Amacımızı en az sayıda cümleyle anlatmalı ve belirli bir mantık ve plan çerçevesi içinde yazımızı tamamlamalıyız. İngilizcede okullara başvurma, mahkemeye talep sunma, yurtdışına çıkış amaçlı yazışma veya ilgili otoritelere dilekçe verme gibi ihtiyaçlarınızda şu basit önerileri takip etmeniz faydanıza olacaktır.

 

  1. Yazı yazarken kimlerin bu yazıyı okuyacağını düşünün. Genel bir kitleye yazmakla, ciddi bir başvuru yapmak veya bir dilekçe yazmak arasında mutlaka fark olacaktır.

 

  1. Yazılarınızda açık ifadelere önem vermeli, kapalı, muğlak anlatımdan kaçınmalısınız. Eğer terim kullanacaksınız bu terimlerin genel olarak iyi bilinen terimler olmasına özen göstermelisiniz.

 

  1. Yazınızda bir düzenin olması ve noktalama işaretlerinin kullanılması önemlidir. Örneğin bir sözleşmede ana başlıklara harf ve sayı atayıp, alt başlıkları bu harf ve sayıya göre sıralamalısınız.

 

  1. Yapılacak aksiyonu kimin yapacağını belli etmek için pasif cümleler yerine aktif cümleleri tercih etmelisiniz. ‘The goods shall be delivered.’ yerine ‘The seller shall deliver the goods’ kullanılmalıdır.

 

  1. Genel İngilizceki ile yasal çerçevede kullanılan İngilizcedeki farklı anlamları olan kelimeleri bilmelisiniz. Örneğin ‘The seller shall deliver the goods’ cümlesindeki ‘shall’ günlük kullanımdaki gibi bir öneri değil ‘must’ anlamına sahip bir zorunluluk ifadesidir.

 

  1. Sayılar konusunda karışıklığa yol açmamak için dikkatli olunmalıdır. Bunun için sayılarla birlikte yazı olarak karşılıklarını yazabilirsiniz.

 

  1. Benzer şekilde tarihlerde sadece sayı olarak yazılmayıp yazıya dökülebilirler. Bu karışıklığı önleyecektir. Örneğin, 1st January 2016 gibi.

 

  1. Resmi yazılarda kısaltmalar yapmamalısınız.

 

  1. Resmi İngilizcedeki yazılarda birçok özel zarf kullanılmaktadır. Bunlara örnek olarak ‘bu dokümanda’ anlamına gelen ’herein’ ifadesi verilebilir. Uzman olmayanlar için bir sorun olabilen bu kullanımlar, doğru kullanıldıklarında yazının çok daha kolay anlaşılmasına imkan vermektedirler.

 

  1. Her zaman için iyi bir yardımcı olacak olan iyi bir yasal sözlük edinin.

 

Son olarak, yazı programlarındaki imla ve gramer araçları resmi yazılarda çok önemli olan hatasızlığı size sunacak ve çok işinize yaracaktır.