Kitap Okuyarak İngilizce Becerilerimi Nasıl Geliştiririm?


İyi bir kitaptan daha güzel hiçbir şey olamaz. Peki ya kitap yabancı dildeyse? Daha da güzel!

Yabancı dilde okuyacağınız bir kitaptan çok şey öğrenebilirsiniz. Hem kitabın ana fikrinden hem de kitapta kullanılan dilden muhteşem bir şekilde faydalanabilirsiniz. Başka bir deyişle bir kitap hayatınızı ve yabancı dilinizi aynı anda güzelleştirebilir!

Madem öyle, yabancı dilde kitap okumak için en yararlı yöntemler nelerdir?

Bir dil sadece dilbilgisi kurallarından ve kelimelerden oluşmaz. Yabancı bir dil dünyaya başka gözlerle bakmanızı sağlar. Bu da yeni bir kitabı başka bir dilde okuduğunuzda bir kitabın hem farklı bir içeriğe hem de farklı bir yazım şekline sahip olduğu manasına gelir. Bu sebepten yabancı dil öğrenme sürecinde kitap okumak hem dil eğitim sürecini yönlendirmek ve kendinize dünyaya dair yeni pencereler açmak için başvurabileceğiniz yararlı bir yöntemdir.

Şimdi okumanın dil öğrenme sürecinde faydalı olduğuna ikna olduysanız yapacağınız okumalardan maksimum verim almanıza yardımcı olacağına inandığımız ipuçlarına göz atmaya başlayabiliriz. Unutmayın ki edebiyat her zaman “ağır” ya da “anlaması zor” eserler demek değildir.  Çocuk edebiyatı başlangıç seviyesindeki öğrenciler için idealdir ve aynı anda hem “basit” hem de oldukça “derin” olabilir. Mesela Küçük Prens!

Sizin için kitap okurken kullanabileceğiniz 4 ipucu hazırladık. Hadi başlayalım!

1)Yakınlarınızda bir sözlük bulundurun! Bilmediğiniz kelimeleri sözlükten bulmak kullanabileceğiniz en basit ve en etkili yöntemlerden biridir. Sözlük kullanırken okuduğunuz metinde anlamını bilmediğiniz kelimelerin altını çizip güvenilir bir sözlükten kelimelerin anlamlarını bulun. Sonrasında anlamlarını not alın.

Bu yöntemi daha etkili kullanmak için dikkat etmeniz gereken 2 şey var. Bulduğunuz kelimeleri öylesine bir kağıda ya da deftere not aldığınızda sonrasında not ettiğiniz kelimeleri muhtemelen bir çekmeceye sıkıştıracak ve sonrasında orda unutacaksınız. Böylelikle bu kelimelere sadece 1 kere maruz kalmış olacaksınız ve yeterli tekrarı yapamayacağınızdan aklınızda yer etmeyecek. Bunun yerine göz önünde bulunduracağınız belli bir deftere not almaya dikkat edin. Defterin içindeki kelimelerin belli bir şekilde düzenlenmiş olması çok da önemli değil. Önemli olan bu kelimelere hemen ulaşabileceğiniz belli bir yerde bulunması.  İkinci dikkat edilmesi gereken nokta da aslında bu tavsiyemizle bağlantılı. Bu kelimelere kolay ulaşmak için bir cep defteri edinebilirsiniz. Böylelikle bu defteri her daim yanınızda taşıyabilirsiniz. Eğer tercih ederseniz bu kelimeleri telefonunuzun notlar kısmına ya da bilgisayarınızda açacağınız bir dosyaya kaydedebilirsiniz. Amaç bu defterin her daim ulaşılabilir olması.

Örnek bir kelime defteri

2)Karşılaştırarak okuyun. Bu yöntem bir sözlüğe başvurmak kadar kolay değil. Ama inanın bize vereceğiniz emeğe değer!

Biz buna “karşılaştırmalı okuma” diyoruz. Bu yöntemde kitabın orjinalini ve tercümesini aynı anda okuyorsunuz.

Bu yöntem salt okumayı değil aynı zamanda not almayı gerektirir. Peki nasıl mı? Alacağınız notlar sadece kelimeler olmak zorunda değil. Kelimeleri hatırlamanıza yardımcı olacağını düşündüğünüz cümleler, metaforlar ,örnekler yararlı gördüğünüz ne varsa not etmelisiniz.

Tekrar hatırlatmak isteriz ki bu notlar yine kolayca ulaşabileceğiniz ve kaybetmeyeceğiniz bir defter ya da dosyada yer almalıdır.

Bu yöntemi kullanabileceğiniz başka bir yöntem de çift dilli kitaplar. Bu yöntem daha kolay bir yöntem çünkü elinizde sadece tek bir kitap tutuyor olacaksınız. Ama yine de notlar tutmalı ve aynı kuralları izlemesiniz. Aşağıda Fransızca ve İngilizce dilinde çift dilli bir kitap sayfası örneğini göreceksiniz

3)Çizgi roman okuyun! Çizgi roman okumak özellikle başlangıç seviyesindeyseniz sizin için muhteşem bir yol. Çizgi romanlar görsel olarak çok zengin olduğundan ve kısa cümlelerden oluştuğundan okuması oldukça kolay. Üstelik çok da eğlenceli. Çocukluğunuzdan beri sevdiğiniz süper kahramanların maceralarını okuyabilir ve aynı zamanda yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca çizgi roman günlük konuşma dilinde sıkça kullanılan kalıpları,kelimeleri,deyimleri ve fiilleri öğrenmenize büyük fayda sağlayacaktır.

4)Sesli kitapları dinleyerek kitap okuyun. Bu bizim en çok tavsiye ettiğimiz yollardan biri çünkü bu yöntemle hem işitsel hem de görsel olarak dile maruz kalmış oluyorsunuz. Bu sebepten bu yöntem oldukça faydalı. Okumak istediğiniz yabancı dildeki kitabı edindikten sonra çeşitli internet sitelerinden ulaşabileceğiniz sesli kitap versiyonunu da edinin. Sesli kitapla beraber okumaya başlayın. Hani okulda yaptığımız “dinleme” etkinlikleri gibi. Sesli kitabı önünüzdeki kitaptan içinizden okuyarak takip etmelisiniz. Bu sizin hem dinleme becerimizi geliştirecek,hem kelime bilginizi arttıracak hem de kelimelerin telaffuzlarını doğru bir şekilde öğrenmenize yardımcı olacaktır. Bu yöntemi ilk denediğinizde mutlaka kalın bir romanla başlamak zorunda değilsiniz. Kısa bir çocuk masalı, kısa bir şiirle de başlayabilirsiniz. İlk başlarda size biraz garip gelse de denemeye devam ettikçe çok faydasını görecek ve uygulamaya devam edeceksiniz bize güvenin!

Umuyoruz ki bu yöntemlerin faydasını göreceksiniz.  Unutmayın ki yeni bir dil öğrenmek için her gün öğrenmek istediğiniz dile zaman ayırmanız gerekiyor. Dil öğrenmek zaman ve emek ister ama inanın bize emeğinizin karşılığını muhteşem şekillerde alacaksınız. Haydi başlayın! Bazen en zoru sadece ilk adımı atmaktır. Unutmayın :