İngilizce hikaye kitapları okumanın yararları


İNGİLİZCE HİKÂYE KİTAPLARI OKUMANIN YARARLARI

Yazım için seçtiğim başlığa bakıp, tebessüm ediyorum. Çünkü aslında İngilizce zaten bir şeyler yapmak için öğrenilir. Yani dilin doğasında bir iletişim sürecinde araç olmak vardır. Dolayısıyla, İngilizce öğrenirken, hikâye kitapları okumayan, film seyretmeyen veya bir şeyler dinlemeyen bir öğrenci, dilin tabiatına aykırı hareket etmektedir. Başka bir deyişle, “İngilizcenizi geliştirmek için kitap okuyun” ifadesi, “arabanızla yolculuk edin” gibi bir ifadeye benziyor. Yani bir yerlere gitmek için kullanmıyorsanız, neden araba alasınız ki?

Sözün özü, İngilizce öğreniminin her anında onu kullanmanız, onun vasıtasıyla bir şeyleri çözmeniz gerekir. “Ben orijinal kitaplar okuyabilmek için İngilizce öğreniyorum, basit kitapları okumak için değil” diyebilirsiniz. Fakat basit kitaplarla da olsa, İngilizcenizin bir şeylere vesile olması gerekir. Ayrıca birden bire ağır kitaplar okumak mümkün değildir. Yol boyunca alışmanız lazım. Hikâye kitapları okumaya başlarken, sizi aşan düzeyde değil, kolayca anlayabileceğiniz düzeyde kitaplar seçmelisiniz. Çünkü mümkün olduğu kadar sözlük kullanmadan okumalısınız. İsterseniz, İngilizce öğrenirken hikâye kitapları okumanın yararlarını yazalım:

  • Kitabın konusu size ilginç veya eğlenceli gelirse, keyifli bir etkinlik olur. Bu, çok önemlidir.
  • İngilizcenizi kullanmış olursunuz. Starter veya Stage 1 düzeyinde bir kitabı bile okuyup-anlamak size moral verir.
  • Kelimeleri bağlamlar içinde ve doğru kullanımlarıyla öğrenir ve edinirsiniz. Türkçe bir örnekle daha iyi anlaşılır diye umuyorum: Bir okula “başvurulduğunu” “kafa vurulmadığını” öğrenmiş olursunuz.
  • Kelimeler, onların kullanım şekilleri, çeşitli dil kalıpları, gramer ilkeleri vs. ile tekrar tekrar karşılaşır ve onları farkında olmadan öğrenir-edinirsiniz.
  • İngilizce’de kullanılan ve tahmin edemeyeceğiniz, ancak bir yerde rastladığınızda öğrenebileceğiniz kullanımları ve deyimleri öğrenirsiniz. Meselâ “no hard feelings” “alınmadın, değil mi?” gibi bir ifadeyi tahmin edemezsiniz; görüp-öğrenmeniz gerekir.
  • Kitap okumak, sadece okuma becerinizi geliştirmez, aynı zamanda dinleme, yazma, konuşma gibi becerilerinizi de besler.
  • Hikâye kitabı okuyan kişiler, bir çok gramer kuralını tüme varım yoluyla keşfedip-edinir. Gramer derslerini daha rahat anlar.
  • Meselâ Stage 1 kitaplar okurken, bir süre stage 2 kitaplara geçer ve bir şeyler öğrendiğinizi net bir şekilde ve bizzat siz görür ve hissedersiniz. Bu gözlem, belirsizliği yok eder ve size moral verir.

Şu ana kadar hikâye kitapları okumadıysanız, bu yazıdan sonra hemen günde 10-15 sayfa okumaya başlayın! 1 ay sonra farkı göreceksiniz!

Savaş ŞENEL

İngilizce Öğretmeni

Eğitim Danışmanı

İletişim ve Yazarlık Koçu

Savassenel@gmail.com

Savassenel.com