Blog

İngilizce Kelime Bilgimizi Nasıl Geliştirebiliriz?

Kelime bilginizi geliştirmek için ipuçlarına mı ihtiyacınız mı var? Kelime bilginizi-okul ya da kişisel gelişim için fark etmez- hangi amaçla geliştirmek istiyor olursanız olun bu mevzuda başarının sırrı düzenli olarak yeni kelime öğrenme çabasıdır.

İyi de neden kelime bilgimizi geliştirmemiz gerekiyor? Kelime bilginizi geliştirdikçe insanlarla çok daha kolay ve anlaşılır iletişim kurabileceksiniz. Kendinizi daha net anlatabileceksiniz ve dolayısıyla daha kolay anlaşılacaksınız. Okuduklarınızı daha kolay anlayacak ve yazı becerilerinizi güçlendireceksiniz. Bu şekilde kendi zeka ve potansiyelinizi diğer insanlara aktarmanız çok daha kolay olacak. Aynı zamanda eğitim ve kariyer hayatınızda dille bağlantılı herhangi bir sıkıntı yaşamayacak ve üstleriniz tarafından takdir kazanacaksınız.

Eğer öyle ya da böyle kelime bilginizi geliştirmek zorunda olduğunuz konusunda hem fikirsek şimdi ipuçlarımıza göz atabiliriz:

 1. Sürekli okuyun! Ne kadar çok okursanız yeni kelime kullanımlarına o kadar maruz kalmış olacaksınız. Okuma yaparken özellikle edebi eserleri,gazete ve dergilere yoğunlaşmayı ihmal etmeyin. Yeni bir kelimeyle karşılaştığınızda öncelikle kelimenin anlamını cümlenin içeriğinden çıkarmaya çalışın. Sonrasında bir sözlükten-seviyenize bağlı olarak tek dilli sözlükleri de tercih edebilirsiniz- kelimenin tanımını öğrenip,örnek cümlelere göz atın.Sonrasında bu kelimeyi kendiniz cümle içinde kullanmayı deneyin. Kendiniz bu kelimeyi ne kadar çok kullanırsanız,aklınıza kazınması o kadar kolay olacaktır.
 2.  Yakınlarda mutlaka bir sözlük bulundurun. Online ya da basılı fark etmez mutlaka yakınlarda bir yerlerde kolay ulaşabileceğiniz bir sözlük olsun. Yeni bir kelimeyle karşılaştığınızda sözlükten kelimenin anlamına,telaffuzuna ve cümle içinde kullanımlarına göz atın. Bulabiliyorsanız benzer ve eş anlamlı kelimeleri not edin. Zıt anlamlı kelimelerle karşılaştırın. Önceki maddede bahsettiğimiz gibi bu kelimeleri cümle içinde kullanmayı unutmayın.
 3. Bir kelime defteri oluşturun. Her gün öğrendiğiniz kelimeleri bir deftere not alın. Bu kelimeleri aklınızda tutmanızı kolaylaştıracak çeşitli görsellerle,tablolarla ve renkli başlıklarla zenginleştirebilirsiniz. Bu deftere belli aralıklarla göz atmanız ,kelimelerin üstünden geçmeniz ve her gün yeni bir kelime eklemeniz önemli. Unutmayın kelime bilginizi geliştirmek için her gün zaman ayırmayı ihmal etmemelisiniz.
 4. Kelime köklerini öğrenin. Bildiğiniz gibi İngilizce Latin ve Yunanca köklere sahip bir dildir. Bu köklerin etkileri İngilizce’de hala oldukça güçlüdür. Dolayısıyla Latince ve yunanca kelime kök ve eklerini öğrenmek yeni kelimeleri öğrenirken bazı yapıları mantık çerçevesine oturtmanıza yardımcı olacaktır. Bu şekilde ezberden çok,kelimelerin nereden geldiğini anlamaya başlayacaksınız ve bu kelimeleri doğal bir şekilde kullanmaya başlamanız çok daha kolay olacak.
 5. Oyun oynayın! Kelime bilginizi test edebileceğiniz online oyunlar oynamak,kelime bilginizi geliştirmenize yardımcı olacak ve aynı zamanda güzel vakit geçireceksiniz. Böylelikle “ders çalışıyorum” mantalitesinden çıkmış ve bilinçsiz bir şekilde öğrenme sürecini devam ettirmiş olacaksınız. Mutlaka deneyin!
 6. Konuşun. Kelime bilginizi geliştirmek için aynı zamanda anadili İngilizce olan biriyle konuşmanız önemli. Böylelikle kelimelerin doğru kullanımını ve doğru telaffuzlarını ilk elden öğrenmiş olacaksınız. Eğer etrafımda bunu yapabileceğim kimse yok diyorsanız üzülmeyin! Artık bu konuşmaları online bir şekilde sürdürebileceğiniz bir sürü internet sitesi var. Denemenizi tavsiye ediyoruz.

Artık kelime bilginizi geliştirmenin anahtarını ellerinizde tutuyorsunuz. Öğrendiğiniz kelimeleri konuşmalarınıza ve yazdıklarınıza dahil etmeyi ihmal etmeyin. Kelime öğrenmek için her gün belirli bir zaman dilimi ayırmayı unutmayın ve bahaneler ardına saklanmayın.

Başarabilirsiniz. Ertelemeyin ve hemen başlayın!


Their/They/They’re Kelimelerinin Farkları Nelerdir?

Başlıkta görmüş olduğunuz bu 3 kelimenin kaderi her daim İngilizce öğrenenler tarafından karıştırılmak olmuştur.Siz de aynı sıkıntıyı çekiyorsanız üzülmeyin! Zira bu 3 kelimenin yanlış kullanımı ana dili İngilizce olanlar arasında bile oldukça yaygın. Aslında bunun da oldukça anlaşılabilir bir sebebi var. Bu 3 kelime “eş sesli”. Yani okunuşları aynı fakat anlamları birbirinden tamamen farklı. Fakat hem kulağa aynı gelmesi hem de yazılışlarının birbirinden farklı olması bu 3 kelimenin doğru kullanımını herkes için oldukça zorlaştırmakta. İşte bugün bu sıkıntıyı tamamen ortadan kaldıracağız. Sizin için küçük ipuçlarımız bile var. Hazırsak başlayalım!

1)THEIR:

“Their” esasen “they”(onlar) öznesinin iyelik zamiridir. “Onların” şeklinde tercüme edilebilir. İyelik zamirleri ismin kime ait olduğunu belirterek,  nesneleri anlatmak için kullanılır. Aidiyet, sahip olma bildirirler.

Eğer kafanız karıştıysa hemen örneklere göz atabiliriz.

1)This is their home. (Bu onların evi.)

2)Their clothes are so expensive. (Onların kıyafetleri çok pahalı.)

3)They didn’t do their homework.(Onlar ödevlerini yapmadılar.)

4)They didn’t finish their meal.(Onlar yemeklerini bitirmediler.)

5)They can’t find their keys.(Onlar anahtarlarını bulamıyorlar.)

2)THERE:

“There” orada manasına gelen bir yer-yön zarfıdır. Bu tür zarflar, eylemi yer bakımından belirleyen sözcüklerdir. Nereye ya da nerede sorusuna cevap verirler. Bir bakımdan “there” kelimesi orada manasına geldiğinden “burada” manasına gelen “here” kelimesinin zıttıdır diyebiliriz. Aynı zamanda isim cümlelerinde “to be” fiiliyle cümleye “Olmak,var olmak” anlamını katar. Hemen örneklere göz atalım:

1)Where’s Susan?(Susan nerede?)

-Look. She’s there.(Bak. Orada.)

2)Mum,where’s my purse? (Anne cüzdanım nerede?)

-It’s there. (Orada.)

-I can’t see it. (Göremiyorum.)

-It’s on the table.(Masanın üstünde.)

3)There is still hope. (Hala umut var.)

4)There are still good people in this city. (Bu şehirde hala iyi insanlar var.)

THEY’RE:

Bu kelime “they”(onlar) ve “are”(“to be/olmak” fiilinin “onlar” öznesine göre çekilmiş hali) kelimelerin birleştirilmesiyle oluşturulmuş bir kısaltmadır. Dolayısıyla bu kısaltmanın sadece “to be” fiilinin kullanılması gereken durumlarda kullanılması gerekmektedir. “to be” fiili isim ve sıfat cümlelerinde “olmak” manasında asıl fiil olarak kullanılır. Ayrıca şimdiki zamanda yardımcı fiil olarak asıl fiille beraber kullanılır. Şimdi örneklere bakarak bu kısaltma nerelerde doğru kullanılır anlamaya çalışalım.

They’re good students. ( Onlar iyi öğrencilerdir.)

NOT: Bu cümle bir isim cümlesidir. İsim cümlelerinde They öznesine göre “to be” fiili “are” olarak çekilir. İsim cümlelerinde görüldüğü üzere olmak fiili(to be,yani bu cümlede “are”  asıl fiil olarak tek başına kullanılır.

They’re so hard-working. (Onlar çok çalışkanlardır.)

NOT: Bu cümle bir sıfat cümlesidir. Sıfat cümlelerinde öznenin özelliği ya da niteliği belirtilir. Bu yüzden yine “to be” fiili (burada “are” olarak çekilmiş) asıl fiil olarak kullanılmıştır.

They’re working right now.( Şu an çalışıyorlar)

NOT: Bu cümle şimdiki zamanın kullanıldığı bir fiil cümlesidir. Şimdiki zamanda “to be” fiili (burada “are” olarak kullanılmıştır.) “work”(çalışmak) asıl fiilinin yanında yardımcı fiil olarak kullanılmıştır.Yani özetle “they’re” kısaltmasının ya isim,sıfat cümleleriyle ya da şimdiki zaman ile kurulan cümlelerle kullanılması gerekir.

İyi hoş da bunlar benim aklımda nasıl kalacak diyorsanız,küçük ipuçlarımıza göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

İPUÇLARI:

 1. THEIR kelimesi artık öğrenmiş olduğunuz gibi bir iyelik zamiridir. Ve aidiyet bildirir. THEIR kelimesinin içinde İngilizce’de varis manasına gelen “heir” kelimesi saklıdır. Artık karıştıracak olursanız bu küçük kelime oyunuyla doğru seçeneği kullanabilirsiniz.
 2. THERE kelimesi artık bildiğiniz gibi “orada” manasına gelen bir kelimedir. Yukarıda there kelimesinin zıttının bir manada “here” kelimesi olduğunu söylemiştik. “Here” kelimesi “burada” manasına gelir ve fark edeceğiniz gibi “there” kelimesinin içinde bir “here” kelimesi gizlidir. Bundan sonra karıştıracak gibi hissederseniz içinde saklı olan“here” kelimesini aklında tutmanız yeterli olacaktır.
 3. “They’re” kelimesi bildiğiniz gibi “they” (onlar) ve “are”(to be fiilinin “they” öznesine göre çekilmiş hali) kelimelerinin kısaltılmış halidir. “They’re” fark ettiğiniz gibi kesme işareti (‘) kullanılarak yapılır ve İngilizce’de kesme işareti iki kelimeyi birleştirip kısaltmak için kullanılır. Bunu aklınızda tuttuğunuzda kesme işaretini gördüğünüzde bu kelimenin iki kelimenin birleşimi olduğunu hatırlayıp diğerlerinden ayırt edebilirsiniz.

Kitap Okuyarak İngilizce Becerilerimi Nasıl Geliştiririm?

İyi bir kitaptan daha güzel hiçbir şey olamaz. Peki ya kitap yabancı dildeyse? Daha da güzel!

Yabancı dilde okuyacağınız bir kitaptan çok şey öğrenebilirsiniz. Hem kitabın ana fikrinden hem de kitapta kullanılan dilden muhteşem bir şekilde faydalanabilirsiniz. Başka bir deyişle bir kitap hayatınızı ve yabancı dilinizi aynı anda güzelleştirebilir!

Madem öyle, yabancı dilde kitap okumak için en yararlı yöntemler nelerdir?

Bir dil sadece dilbilgisi kurallarından ve kelimelerden oluşmaz. Yabancı bir dil dünyaya başka gözlerle bakmanızı sağlar. Bu da yeni bir kitabı başka bir dilde okuduğunuzda bir kitabın hem farklı bir içeriğe hem de farklı bir yazım şekline sahip olduğu manasına gelir. Bu sebepten yabancı dil öğrenme sürecinde kitap okumak hem dil eğitim sürecini yönlendirmek ve kendinize dünyaya dair yeni pencereler açmak için başvurabileceğiniz yararlı bir yöntemdir.

Şimdi okumanın dil öğrenme sürecinde faydalı olduğuna ikna olduysanız yapacağınız okumalardan maksimum verim almanıza yardımcı olacağına inandığımız ipuçlarına göz atmaya başlayabiliriz. Unutmayın ki edebiyat her zaman “ağır” ya da “anlaması zor” eserler demek değildir.  Çocuk edebiyatı başlangıç seviyesindeki öğrenciler için idealdir ve aynı anda hem “basit” hem de oldukça “derin” olabilir. Mesela Küçük Prens!

Sizin için kitap okurken kullanabileceğiniz 4 ipucu hazırladık. Hadi başlayalım!

1)Yakınlarınızda bir sözlük bulundurun! Bilmediğiniz kelimeleri sözlükten bulmak kullanabileceğiniz en basit ve en etkili yöntemlerden biridir. Sözlük kullanırken okuduğunuz metinde anlamını bilmediğiniz kelimelerin altını çizip güvenilir bir sözlükten kelimelerin anlamlarını bulun. Sonrasında anlamlarını not alın.

Bu yöntemi daha etkili kullanmak için dikkat etmeniz gereken 2 şey var. Bulduğunuz kelimeleri öylesine bir kağıda ya da deftere not aldığınızda sonrasında not ettiğiniz kelimeleri muhtemelen bir çekmeceye sıkıştıracak ve sonrasında orda unutacaksınız. Böylelikle bu kelimelere sadece 1 kere maruz kalmış olacaksınız ve yeterli tekrarı yapamayacağınızdan aklınızda yer etmeyecek. Bunun yerine göz önünde bulunduracağınız belli bir deftere not almaya dikkat edin. Defterin içindeki kelimelerin belli bir şekilde düzenlenmiş olması çok da önemli değil. Önemli olan bu kelimelere hemen ulaşabileceğiniz belli bir yerde bulunması.  İkinci dikkat edilmesi gereken nokta da aslında bu tavsiyemizle bağlantılı. Bu kelimelere kolay ulaşmak için bir cep defteri edinebilirsiniz. Böylelikle bu defteri her daim yanınızda taşıyabilirsiniz. Eğer tercih ederseniz bu kelimeleri telefonunuzun notlar kısmına ya da bilgisayarınızda açacağınız bir dosyaya kaydedebilirsiniz. Amaç bu defterin her daim ulaşılabilir olması.

Örnek bir kelime defteri

2)Karşılaştırarak okuyun. Bu yöntem bir sözlüğe başvurmak kadar kolay değil. Ama inanın bize vereceğiniz emeğe değer!

Biz buna “karşılaştırmalı okuma” diyoruz. Bu yöntemde kitabın orjinalini ve tercümesini aynı anda okuyorsunuz.

Bu yöntem salt okumayı değil aynı zamanda not almayı gerektirir. Peki nasıl mı? Alacağınız notlar sadece kelimeler olmak zorunda değil. Kelimeleri hatırlamanıza yardımcı olacağını düşündüğünüz cümleler, metaforlar ,örnekler yararlı gördüğünüz ne varsa not etmelisiniz.

Tekrar hatırlatmak isteriz ki bu notlar yine kolayca ulaşabileceğiniz ve kaybetmeyeceğiniz bir defter ya da dosyada yer almalıdır.

Bu yöntemi kullanabileceğiniz başka bir yöntem de çift dilli kitaplar. Bu yöntem daha kolay bir yöntem çünkü elinizde sadece tek bir kitap tutuyor olacaksınız. Ama yine de notlar tutmalı ve aynı kuralları izlemesiniz. Aşağıda Fransızca ve İngilizce dilinde çift dilli bir kitap sayfası örneğini göreceksiniz

3)Çizgi roman okuyun! Çizgi roman okumak özellikle başlangıç seviyesindeyseniz sizin için muhteşem bir yol. Çizgi romanlar görsel olarak çok zengin olduğundan ve kısa cümlelerden oluştuğundan okuması oldukça kolay. Üstelik çok da eğlenceli. Çocukluğunuzdan beri sevdiğiniz süper kahramanların maceralarını okuyabilir ve aynı zamanda yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca çizgi roman günlük konuşma dilinde sıkça kullanılan kalıpları,kelimeleri,deyimleri ve fiilleri öğrenmenize büyük fayda sağlayacaktır.

4)Sesli kitapları dinleyerek kitap okuyun. Bu bizim en çok tavsiye ettiğimiz yollardan biri çünkü bu yöntemle hem işitsel hem de görsel olarak dile maruz kalmış oluyorsunuz. Bu sebepten bu yöntem oldukça faydalı. Okumak istediğiniz yabancı dildeki kitabı edindikten sonra çeşitli internet sitelerinden ulaşabileceğiniz sesli kitap versiyonunu da edinin. Sesli kitapla beraber okumaya başlayın. Hani okulda yaptığımız “dinleme” etkinlikleri gibi. Sesli kitabı önünüzdeki kitaptan içinizden okuyarak takip etmelisiniz. Bu sizin hem dinleme becerimizi geliştirecek,hem kelime bilginizi arttıracak hem de kelimelerin telaffuzlarını doğru bir şekilde öğrenmenize yardımcı olacaktır. Bu yöntemi ilk denediğinizde mutlaka kalın bir romanla başlamak zorunda değilsiniz. Kısa bir çocuk masalı, kısa bir şiirle de başlayabilirsiniz. İlk başlarda size biraz garip gelse de denemeye devam ettikçe çok faydasını görecek ve uygulamaya devam edeceksiniz bize güvenin!

Umuyoruz ki bu yöntemlerin faydasını göreceksiniz.  Unutmayın ki yeni bir dil öğrenmek için her gün öğrenmek istediğiniz dile zaman ayırmanız gerekiyor. Dil öğrenmek zaman ve emek ister ama inanın bize emeğinizin karşılığını muhteşem şekillerde alacaksınız. Haydi başlayın! Bazen en zoru sadece ilk adımı atmaktır. Unutmayın :


İrlanda’da Eğitim , İrlanda’daki Üniversiteler ve yaşam koşulları

İrlanda’da Eğitim

İrlanda kuzeybatı Avrupa’da büyük bir adadır ve 16. yüzyıldan bu yana üniversite eğitimi sunmaktadır. Kibar ve misafirperver insanları ve zümrüt yeşili doğası ile ünlü olan ülke dünya standartlarında bir eğitim sistemine sahiptir. Bununla birlikte İrlanda yurtdışında eğitim düşünülürken öğrenciler tarafından sıklıkla gözden kaçırılmaktadır.

 

9 yüksek eğitim kurumu ile ülke hiç şüphesiz hem lisans hem de lisans sonrası eğitim için ilginizi çekecek programlara sahiptir.

 

İrlanda’da hükümetin verdiği burslar ve destekler olmasına rağmen bu imkanlar geldiğiniz ülkeye ve eğitim almak istediğiniz bölüme göre değişmektedir. Bazı eğitim kurumları öğrencilere burs sunmaktadırlar. Fakat bu bursların sınırlı ve oldukça rekabetçi olduğunu hatırlamamız yanlış olmayacaktır.

 

İrlanda’daki Üniversiteler

 

İrlanda, 7 Üniversite İrlanda Cumhuriyeti’nde, 2 Üniversite ise Kuzey İrlanda’da olmak üzere toplamda 9 üniversiteye sahiptir.

 

Son yıllarda İrlanda hükümetinin önemli miktarda bir bütçeyi araştırma ve geliştirmeye ayırması nedeniyle, İrlanda uluslararası araştırma toplulukları arasında artan bir popülerliğe sahip bulunmaktadır.

 

İrlanda’daki en eski üniversite 1592 yılında kurulan Trinity College Dublin’dir. En büyük üniversite ise 35 farklı fakültede 20 binden fazla öğrencisi ile University College Dublin’dir.

 

İrlanda’da Yaşam ve Eğitim Maliyetleri

 

İrlanda’nın para birimi Euro’dur (€). Bununla birlikte iki üniversiteye sahip olan Kuzey İrlanda Birleşik Krallık içinde yer almaktadır ve para birimi Pound Sterling’dir (£).

 

Eğitim Maliyetleri

 

İrlanda’daki eğitim maliyetleri AB dışındaki öğrenciler için aşağıdaki gibidir:

 

Alan Lisans Ücretleri Lisans Sonrası Ücretler
İşletme ve Yönetim € 9.000 – 15.500 € 9.150 – 18.800
Doğa Bilimleri ve Mühendislik € 9.100 – 20.300 € 9.150 – 18.000
Sanat ve Beşeri Bilimler € 9.100 – 15.500 € 8.900 – 20.000
Tıp ve Sağlık Bilimleri € 31.000 – 45.000 € 12.035 – 37.000

İrlanda Dil Okulları Fiyatları için tıklayınız.

Yaşam Maliyetleri

 

Uluslararası öğrenciler gıda, seyahat, ders kitapları vs. gibi giderler için 7.500 ile 12.000 Euro arasında bir paraya ihtiyaç duymaktadırlar. Bu miktar eğitim aldığınız yere, seçtiğiniz konaklama türüne ve sosyal olarak ne kadar aktif olduğunuza göre değişmektedir.

 

Bu miktarın en büyük kısmı konaklamadır. Her bir kurumun kampüste veya yakın yerlerde konaklama üstüne bilgi verecek konaklama görevlileri/danışmanları bulunmaktadır.

 

İrlanda’da Üniversite Eğitimi Hakkında Önemli Bilgiler

 

Eğer AB dışında bir ülkeden İrlanda’ya geliyorsanız vizenizin olması gerekmektedir.

 

Öğrenci vizesi için temel koşullar şunlardır:

 

 • İstenen eğitim kurumundan kabul mektubu
 • Eğitim ücretinin ödendiğine dair kanıt (6.000 Eurodan az ise tamamı)
 • Eğitim ücretinin haricinde 6.000 Euroluk bir finansal kaynak
 • Özel sağlık sigortası; bu sigorta üniversitenizle ortak bir poliçe ile veya bireysel olarak yapılabilir.

 

Öğrenci vizesi üzerine daha detaylı bilgileri Irish Naturalisation and Immigration Service (INIS)’den alabilirsiniz.

 

İrlanda’da eğitim almak için İngilizce dili bilginizin belirli bir seviyenin yukarısında olduğunu kanıtlamanız gerekmektedir. Bunun için IELTS’de 6,5 ortalama notunu (herhangi bir başlıktan puan 6,0’dan az olmamalı) veya TOEFL’dan 550 notunu (bilgisayarlı versiyonu için 220) minimum olarak almanız gerekmektedir.

 

Peki, Neden İrlanda?

 

İrlanda dünyanın en misafirperver ülkelerinden birisidir. Gerçekten de bu kriterde ünlü seyahat sitesi Lonely Planet’ten iki defa ödül almıştır.

 

İrlanda üniversitelerinden alınacak dereceler uluslararası olarak tanınmaktadır. İrlanda dünyanın en büyük teknoloji şirketleri tarafından Avrupa’daki üssü olarak seçilmiştir. Bu şirketlerin içinde Google, Facebook, Apple ve Intel bulunmaktadır. Birçok durumda büyük şirketler üniversitelerle ihtiyaçlarına çok daha iyi karşılık gelecek şekilde işbirliğine giderek programları gelişmektedirler. Bu da alınan eğitimin değerini artırmaktadır.

 

Lisans eğitimi alırken ders döneminde haftada 20 saate, tatilde iken 40 saate kadar part-time çalışma imkanınız bulunmaktadır.

 

İrlanda’nın sınır komşusu Birleşik Krallık ve birçok göçmen İrlandalı aileye ev sahipliği yapan ABD ile güçlü bağları bulunmaktadır. Sosyal, politik ve endüstriyel bağların yanı sıra bu ülkelerle eğitim kurumları açısından da güçlü bağlar bulunmaktadır. Bu durum eğitiminizi bu ülkelerde devam ettirmek için fırsatlar sunmaktadır.

İrlanda Dublin’de dil eğitimi almak için 6 neden 

mutlaka okumalısınız….


İngilizce Anneler Günü Kartları

Annelerinize hediye edebileceğiniz İngilizce kartlar ve Türkçeleri 

 


Anneler Gününe Özel 25 İngilizce Söz

 

 

Anneler günü, annelerimize ne kadar değerli olduklarını bir kez daha hatırlatmak için mükemmel bir gün. Siz de aşağıdaki mesajlardan birini annenize gönderip sevginizi anlatabilirsiniz. 


İngilizcede En Sık Kullanılan 30 Atasözü

 

 

Her dilde, kültüre özgü olan ve genellikle nasihat anlamı taşıyan atasözleri vardır. Yabancı bir dil öğrenirken atasözlerini anlamaya çalışmak, kendinizi o dile daha yakın hissetmenizi sağlayacak ve dili daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.


İngilizce CV Nasıl Yazılır? İngilizce CV Rehberi

 

 

CV yazmak yeterince zor değilmiş gibi bir de İngilizce CV yazıyoruz diyenlerden misiniz? Aslında iş sandığınız kadar uğraştırıcı olmayabilir. İngilizce CV yazarken yapmanız ve yapmamanız gerekenleri bu yazımızdan öğrenebilirsiniz. Ayrıca, İngilizce CV yazarken size yardımcı olabilecek kalıplara da yer vererek işinizi biraz daha kolaylaştırdık…


İngilizce Restoranda Kullanılan İfadeler ve Türkçeleri

 

 

Bu yazımızda yabancı bir ülkede yemek yemeye gittiğinizde, rezervasyon yaptırırken, hesabı isterken, sipariş verirken kısacası karnınızın acıkmasıyla başlayıp doyana kadar süren bu serüveninizde size yardımcı olabilecek İngilizce kalıplara ve onların türkçelerine yer verdik.


İngilizce Sevgililer Günü Kartları ve Türkçeleri

 

Aşağıda, sevdiklerinize gönderebileceğiniz sevgililer günü mesajlarına ve Türkçelerine ulaşabilirsiniz.