Blog

İrlanda’da Eğitim , İrlanda’daki Üniversiteler ve yaşam koşulları

İrlanda’da Eğitim

İrlanda kuzeybatı Avrupa’da büyük bir adadır ve 16. yüzyıldan bu yana üniversite eğitimi sunmaktadır. Kibar ve misafirperver insanları ve zümrüt yeşili doğası ile ünlü olan ülke dünya standartlarında bir eğitim sistemine sahiptir. Bununla birlikte İrlanda yurtdışında eğitim düşünülürken öğrenciler tarafından sıklıkla gözden kaçırılmaktadır.

 

9 yüksek eğitim kurumu ile ülke hiç şüphesiz hem lisans hem de lisans sonrası eğitim için ilginizi çekecek programlara sahiptir.

 

İrlanda’da hükümetin verdiği burslar ve destekler olmasına rağmen bu imkanlar geldiğiniz ülkeye ve eğitim almak istediğiniz bölüme göre değişmektedir. Bazı eğitim kurumları öğrencilere burs sunmaktadırlar. Fakat bu bursların sınırlı ve oldukça rekabetçi olduğunu hatırlamamız yanlış olmayacaktır.

 

İrlanda’daki Üniversiteler

 

İrlanda, 7 Üniversite İrlanda Cumhuriyeti’nde, 2 Üniversite ise Kuzey İrlanda’da olmak üzere toplamda 9 üniversiteye sahiptir.

 

Son yıllarda İrlanda hükümetinin önemli miktarda bir bütçeyi araştırma ve geliştirmeye ayırması nedeniyle, İrlanda uluslararası araştırma toplulukları arasında artan bir popülerliğe sahip bulunmaktadır.

 

İrlanda’daki en eski üniversite 1592 yılında kurulan Trinity College Dublin’dir. En büyük üniversite ise 35 farklı fakültede 20 binden fazla öğrencisi ile University College Dublin’dir.

 

İrlanda’da Yaşam ve Eğitim Maliyetleri

 

İrlanda’nın para birimi Euro’dur (€). Bununla birlikte iki üniversiteye sahip olan Kuzey İrlanda Birleşik Krallık içinde yer almaktadır ve para birimi Pound Sterling’dir (£).

 

Eğitim Maliyetleri

 

İrlanda’daki eğitim maliyetleri AB dışındaki öğrenciler için aşağıdaki gibidir:

 

Alan Lisans Ücretleri Lisans Sonrası Ücretler
İşletme ve Yönetim € 9.000 – 15.500 € 9.150 – 18.800
Doğa Bilimleri ve Mühendislik € 9.100 – 20.300 € 9.150 – 18.000
Sanat ve Beşeri Bilimler € 9.100 – 15.500 € 8.900 – 20.000
Tıp ve Sağlık Bilimleri € 31.000 – 45.000 € 12.035 – 37.000

İrlanda Dil Okulları Fiyatları için tıklayınız.

Yaşam Maliyetleri

 

Uluslararası öğrenciler gıda, seyahat, ders kitapları vs. gibi giderler için 7.500 ile 12.000 Euro arasında bir paraya ihtiyaç duymaktadırlar. Bu miktar eğitim aldığınız yere, seçtiğiniz konaklama türüne ve sosyal olarak ne kadar aktif olduğunuza göre değişmektedir.

 

Bu miktarın en büyük kısmı konaklamadır. Her bir kurumun kampüste veya yakın yerlerde konaklama üstüne bilgi verecek konaklama görevlileri/danışmanları bulunmaktadır.

 

İrlanda’da Üniversite Eğitimi Hakkında Önemli Bilgiler

 

Eğer AB dışında bir ülkeden İrlanda’ya geliyorsanız vizenizin olması gerekmektedir.

 

Öğrenci vizesi için temel koşullar şunlardır:

 

  • İstenen eğitim kurumundan kabul mektubu
  • Eğitim ücretinin ödendiğine dair kanıt (6.000 Eurodan az ise tamamı)
  • Eğitim ücretinin haricinde 6.000 Euroluk bir finansal kaynak
  • Özel sağlık sigortası; bu sigorta üniversitenizle ortak bir poliçe ile veya bireysel olarak yapılabilir.

 

Öğrenci vizesi üzerine daha detaylı bilgileri Irish Naturalisation and Immigration Service (INIS)’den alabilirsiniz.

 

İrlanda’da eğitim almak için İngilizce dili bilginizin belirli bir seviyenin yukarısında olduğunu kanıtlamanız gerekmektedir. Bunun için IELTS’de 6,5 ortalama notunu (herhangi bir başlıktan puan 6,0’dan az olmamalı) veya TOEFL’dan 550 notunu (bilgisayarlı versiyonu için 220) minimum olarak almanız gerekmektedir.

 

Peki, Neden İrlanda?

 

İrlanda dünyanın en misafirperver ülkelerinden birisidir. Gerçekten de bu kriterde ünlü seyahat sitesi Lonely Planet’ten iki defa ödül almıştır.

 

İrlanda üniversitelerinden alınacak dereceler uluslararası olarak tanınmaktadır. İrlanda dünyanın en büyük teknoloji şirketleri tarafından Avrupa’daki üssü olarak seçilmiştir. Bu şirketlerin içinde Google, Facebook, Apple ve Intel bulunmaktadır. Birçok durumda büyük şirketler üniversitelerle ihtiyaçlarına çok daha iyi karşılık gelecek şekilde işbirliğine giderek programları gelişmektedirler. Bu da alınan eğitimin değerini artırmaktadır.

 

Lisans eğitimi alırken ders döneminde haftada 20 saate, tatilde iken 40 saate kadar part-time çalışma imkanınız bulunmaktadır.

 

İrlanda’nın sınır komşusu Birleşik Krallık ve birçok göçmen İrlandalı aileye ev sahipliği yapan ABD ile güçlü bağları bulunmaktadır. Sosyal, politik ve endüstriyel bağların yanı sıra bu ülkelerle eğitim kurumları açısından da güçlü bağlar bulunmaktadır. Bu durum eğitiminizi bu ülkelerde devam ettirmek için fırsatlar sunmaktadır.

İrlanda Dublin’de dil eğitimi almak için 6 neden 

mutlaka okumalısınız….


İngilizce Anneler Günü Kartları

Annelerinize hediye edebileceğiniz İngilizce kartlar ve Türkçeleri 

 


Anneler Gününe Özel 25 İngilizce Söz

 

 

Anneler günü, annelerimize ne kadar değerli olduklarını bir kez daha hatırlatmak için mükemmel bir gün. Siz de aşağıdaki mesajlardan birini annenize gönderip sevginizi anlatabilirsiniz. 


İngilizcede En Sık Kullanılan 30 Atasözü

 

 

Her dilde, kültüre özgü olan ve genellikle nasihat anlamı taşıyan atasözleri vardır. Yabancı bir dil öğrenirken atasözlerini anlamaya çalışmak, kendinizi o dile daha yakın hissetmenizi sağlayacak ve dili daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.


İngilizce CV Nasıl Yazılır? İngilizce CV Rehberi

 

 

CV yazmak yeterince zor değilmiş gibi bir de İngilizce CV yazıyoruz diyenlerden misiniz? Aslında iş sandığınız kadar uğraştırıcı olmayabilir. İngilizce CV yazarken yapmanız ve yapmamanız gerekenleri bu yazımızdan öğrenebilirsiniz. Ayrıca, İngilizce CV yazarken size yardımcı olabilecek kalıplara da yer vererek işinizi biraz daha kolaylaştırdık…


İngilizce Restoranda Kullanılan İfadeler ve Türkçeleri

 

 

Bu yazımızda yabancı bir ülkede yemek yemeye gittiğinizde, rezervasyon yaptırırken, hesabı isterken, sipariş verirken kısacası karnınızın acıkmasıyla başlayıp doyana kadar süren bu serüveninizde size yardımcı olabilecek İngilizce kalıplara ve onların türkçelerine yer verdik.


İngilizce Sevgililer Günü Kartları ve Türkçeleri

 

Aşağıda, sevdiklerinize gönderebileceğiniz sevgililer günü mesajlarına ve Türkçelerine ulaşabilirsiniz. 


İlişkiler Hakkında 10 İngilizce Phrasal Verbs

 

 

İngilizce öğrenenlerin birçoğu, yeterince phrasal verb bilmediği için konuşmaları anlayamadığından yakınır.


İngilizcede Otel Rezervasyonu Nasıl Yapılır?

 

 

Tatil için yurtdışına gitmeye karar verdiniz. Ya da yurtdışında çok önemli bir iş toplantınız var ve otelden yer ayırtmanız gerekiyor. Peki resepsiyon görevlileriyle nasıl iletişime geçeceksiniz?


İngilizcem iyi mi? İngilizcemin iyi olduğunu nasıl anlarım?

 

 

Yeni bir dil öğrenmek o dili konuşan insanların kültürünü öğrenmek, düşüncelerini özümsemek demektir. Tüm bunları gerçekleştirmek için ise öğrenilecek olan dil ile iç içe geçmek, başka bir deyişle o dili hayatımıza dahil etmek gerekir.