İngilizce Kelime Bilgimizi Nasıl Geliştirebiliriz?


Kelime bilginizi geliştirmek için ipuçlarına mı ihtiyacınız mı var? Kelime bilginizi-okul ya da kişisel gelişim için fark etmez- hangi amaçla geliştirmek istiyor olursanız olun bu mevzuda başarının sırrı düzenli olarak yeni kelime öğrenme çabasıdır.

İyi de neden kelime bilgimizi geliştirmemiz gerekiyor? Kelime bilginizi geliştirdikçe insanlarla çok daha kolay ve anlaşılır iletişim kurabileceksiniz. Kendinizi daha net anlatabileceksiniz ve dolayısıyla daha kolay anlaşılacaksınız. Okuduklarınızı daha kolay anlayacak ve yazı becerilerinizi güçlendireceksiniz. Bu şekilde kendi zeka ve potansiyelinizi diğer insanlara aktarmanız çok daha kolay olacak. Aynı zamanda eğitim ve kariyer hayatınızda dille bağlantılı herhangi bir sıkıntı yaşamayacak ve üstleriniz tarafından takdir kazanacaksınız.

Eğer öyle ya da böyle kelime bilginizi geliştirmek zorunda olduğunuz konusunda hem fikirsek şimdi ipuçlarımıza göz atabiliriz:

  1. Sürekli okuyun! Ne kadar çok okursanız yeni kelime kullanımlarına o kadar maruz kalmış olacaksınız. Okuma yaparken özellikle edebi eserleri,gazete ve dergilere yoğunlaşmayı ihmal etmeyin. Yeni bir kelimeyle karşılaştığınızda öncelikle kelimenin anlamını cümlenin içeriğinden çıkarmaya çalışın. Sonrasında bir sözlükten-seviyenize bağlı olarak tek dilli sözlükleri de tercih edebilirsiniz- kelimenin tanımını öğrenip,örnek cümlelere göz atın.Sonrasında bu kelimeyi kendiniz cümle içinde kullanmayı deneyin. Kendiniz bu kelimeyi ne kadar çok kullanırsanız,aklınıza kazınması o kadar kolay olacaktır.
  2.  Yakınlarda mutlaka bir sözlük bulundurun. Online ya da basılı fark etmez mutlaka yakınlarda bir yerlerde kolay ulaşabileceğiniz bir sözlük olsun. Yeni bir kelimeyle karşılaştığınızda sözlükten kelimenin anlamına,telaffuzuna ve cümle içinde kullanımlarına göz atın. Bulabiliyorsanız benzer ve eş anlamlı kelimeleri not edin. Zıt anlamlı kelimelerle karşılaştırın. Önceki maddede bahsettiğimiz gibi bu kelimeleri cümle içinde kullanmayı unutmayın.
  3. Bir kelime defteri oluşturun. Her gün öğrendiğiniz kelimeleri bir deftere not alın. Bu kelimeleri aklınızda tutmanızı kolaylaştıracak çeşitli görsellerle,tablolarla ve renkli başlıklarla zenginleştirebilirsiniz. Bu deftere belli aralıklarla göz atmanız ,kelimelerin üstünden geçmeniz ve her gün yeni bir kelime eklemeniz önemli. Unutmayın kelime bilginizi geliştirmek için her gün zaman ayırmayı ihmal etmemelisiniz.
  4. Kelime köklerini öğrenin. Bildiğiniz gibi İngilizce Latin ve Yunanca köklere sahip bir dildir. Bu köklerin etkileri İngilizce’de hala oldukça güçlüdür. Dolayısıyla Latince ve yunanca kelime kök ve eklerini öğrenmek yeni kelimeleri öğrenirken bazı yapıları mantık çerçevesine oturtmanıza yardımcı olacaktır. Bu şekilde ezberden çok,kelimelerin nereden geldiğini anlamaya başlayacaksınız ve bu kelimeleri doğal bir şekilde kullanmaya başlamanız çok daha kolay olacak.
  5. Oyun oynayın! Kelime bilginizi test edebileceğiniz online oyunlar oynamak,kelime bilginizi geliştirmenize yardımcı olacak ve aynı zamanda güzel vakit geçireceksiniz. Böylelikle “ders çalışıyorum” mantalitesinden çıkmış ve bilinçsiz bir şekilde öğrenme sürecini devam ettirmiş olacaksınız. Mutlaka deneyin!
  6. Konuşun. Kelime bilginizi geliştirmek için aynı zamanda anadili İngilizce olan biriyle konuşmanız önemli. Böylelikle kelimelerin doğru kullanımını ve doğru telaffuzlarını ilk elden öğrenmiş olacaksınız. Eğer etrafımda bunu yapabileceğim kimse yok diyorsanız üzülmeyin! Artık bu konuşmaları online bir şekilde sürdürebileceğiniz bir sürü internet sitesi var. Denemenizi tavsiye ediyoruz.

Artık kelime bilginizi geliştirmenin anahtarını ellerinizde tutuyorsunuz. Öğrendiğiniz kelimeleri konuşmalarınıza ve yazdıklarınıza dahil etmeyi ihmal etmeyin. Kelime öğrenmek için her gün belirli bir zaman dilimi ayırmayı unutmayın ve bahaneler ardına saklanmayın.

Başarabilirsiniz. Ertelemeyin ve hemen başlayın!