İngilizce öğrenmek ve geliştirmek için


İNGİLİZCE ÖĞRENMEK VE GELİŞTİRMEK İÇİN; 

    İngilizceye yeni başlayanlar ve geliştirmek isteyenler için bazı pratik ve ipucu olabilecek noktaları atlamamak gerekir.

    Başka bir dil öğrenmenin bize kayıp değil her yönden kazanç sağlayacağını belirtmek isteriz. Dünya ile rekabet etme konusunda, dünyadaki gelişmelerin takibinde, kültürel, sosyal, ekonomik, teknolojik, siyasi, politik ve diğer faktörlerle paralel yürümek için var olan ortak anlaşma ve iletişim yöntemlerini gözardı etmemeliyiz. Gelişmenin ve söz sahibi olmanın bir şartı da ortak iletişim yollarını çok iyi kullanmaktan geçer. 

İngilizce konuşarak öğrenilir. İngilizceyi yada yabancı bir dili öğrenmek için bol pratik (speaking) yapmaktır. Unutmayalım ki; bir dili ancak konuşarak öğrenebilirsiniz. Eğer konuyu teorik ve uygulama olarak ikiye ayrırsak teorik kısmını ne kadar geliştirsek de eğer pratik yapma konusunda eksiğimiz var ise konuşmayı genellikle başaramadığımızı görürüz. Bu durumu görünce de ya ümitsizliğe kapılırız yada başarmak bize çok zor bir süreç gibi gelir.

    Türkçe dilbilginiz nasıl? Dilbilgisi – Gramer konusunu daha iyi kavramak için öncelikle Türkçe dilbilgisini de bilmemizde fayda vardır. Bu konuda genellikle hızla sonuca gitmek isteyen öğrenciler iki dil arasındaki bağlantıyı anlamak istemezler yada fazladan yük olarak görürler. Belki sosyal İngilizcede çok gerek duyma ihtiyacı hissetmezler ama geliştirdikçe bu ihtiyacın önemini anlamaya başlarlar. Dolayısıyla İngilizce dilini iyi bilen ve konuşan kişi beraberinde Türkçe dil bilgisini de olduğundan daha iyi öğrenmiş olur kanaatindeyiz.

    Dil öğrenmek için bütün ortamlarınızı ve elinizdeki olanaklarınızı değerlendirin. Yabancı dili sadece okulda mı öğrenebiliyorsunuz? Diğer kaynakları yada birikimlerinizi kullanmıyor musunuz? O zaman ancak herkesin bildiği kadar yani az ve yetersiz bilmekten daha öteye gidemeyeceksiniz. Mesela çantanızda yada cebinizde küçük bir sözlük taşımanız, internette çeviri programının birinin sürekli elinizin altında açık olması, kırtasiyelerin çoğunda bulabileceğiniz küçük Türkçe açıklamalı seviye kitapçıklarından arada bakmanız, arada sırada İngilizce ayınlanan yayın, gazeteleri bakmanız da size katkı sağlayacaktır. Mesela basın ingilizcesinin genelde birkaç zaman kalıbıyla yazıldığını göreceksiniz. Unutmayın ki Türkçe de de kullanılan 1300 civarı ortak kelimleler vardır. İngilizce kısa notlar almaya çalışın. Bulunduğunuz ortamlarda bütün nesnelerin ve kavramların İngilizce karşılıklarını not edin. Güncel hayatınızda en çok kullandığınız 300 kelimeyi öğrenmeye çalışın. Kendiniz gibi İngilizcesini geliştirmek isteyen ve yabancı dil konuşmaktan zevk alan arkadaşlarınınızı tespit edip onlarla olan zamanlarınınzda birbirinizi o dili konuşmaya teşvik edin. 

İngilizce dilini konuşanları hatta mümkünse o dilin ülkesinden olan insanları dinlemeye çalışın. Unutmayalım ki kendi dilini konuşan insanlar dilinin en doğal halini kullanırlar. Dlayısıyla öğrenci de onu anlamaya çalıştıkça, kendini anlatmak için onun telafuzuyla konuşmaya kendini zorlar.

Yabancı dil programları takip etmek ve yabancı müzik dinlemek. İngilizce alt yazılı program, film, müzik ve görseller de öğrenmede yardımcı ve etkilidir. Ancak bazı programlarda aksanlar, kullanılan kalıplar, farklı deyimler size çok yabancı gelebilir. Başlangıçta bunları anlayamadığınız için ümitsizliğe kapılmayın. Çünkü birkaç cümle yada kelime bile öğrenseniz bunu fayda olarak görmeye bakın. Ayrıca alt yazılı şarkıları da tekrar etmeye yada söylemeye çalışmanızda fayda var. Genelde şarkıların çoğunun sözlerini internet ortamında bulabilirsiniz.

    Sonuç olarak; Öğrenmek için her yolu denemekten çekinmeyin. Bazen bir paragrafı yada elinizde var olan konuşmanın aynısını siz konuşarak kayda alın ve dinleyin. Eksiklerinizi görün ve bunu tekrar yapın. Bol pratik yaparak başardığınızı görün. Başlamak başarmanın yarısıdır demişler. Diğer yarısı da sizin çabalarınızla başarılı olacaktır.

    İngilizce Bankası olarak çalışmalarınızın karşılığını alacağınıza inanıyoruz. Başardıkça mutlu olacaksınız. Mutluluk size tebessüm ettirecektir. Tebessüm sizin pozitif bir Birey olmanızı sağlayacaktır.

Sorunsuz iletişimler dleriz. İngilizce Bankası / www.ingilizcebankasi.com