İngilizce Tarhana Çorbası Tarifi


 Kış çorbalarının vazgeçilmezi olan tarhana çorbası, Türk mutfağında özel bir yere sahiptir. Vitamin ve mineral açısından da oldukça zengin olan tarhana çorbası yoğurt, un, domates gibi birçok yararlı gıdanın hamur haline getirilip kurutulmasıyla elde edilir. Türk mutfağını yabancılara tanıtmak istiyorsanız aşağıdaki İngilizce tarhana çorbası tarifini arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

 

TARHANA SOUP

Tarhana is a dried food which consists of flour, yoghurt, tomato paste, tomato juice and red pepper. Traditionally, family elders like grandmothers, aunties and mums make tarhana and it is shared amongst family. The drying process of tarhana dough takes approximately 15 days. But you can find it in the supermarkets as well.

Tarhana is one of the most well known Turkish soups and it is really tasty. It is preferred especially in winter days. Tarhana soup is common in Central Asia and Balkans as well.

Since ancient times, Turks has always kept their food by drying them. So they find a way to keep yoghurt by making tarhana. The preparation of tarhana may vary from place to place. But let’s look at one of the common recipes:

(Tarhana un, yoğurt, domates salçası, domates suyu ve kırmızı biber içeren kurutulmuş bir gıdadır. Geleneksel olarak, anneanneler, halalar, teyzeler, anneler gibi aile büyükleri tarhanayı yapar ve tarhana aile arasında paylaştırılır. Tarhana hamurunu kurutma işlemi yaklaşık 15 gün surer. Ancak tarhanayı süpermarketlerde de bulabilirsiniz.

Tarhana en ünlü Türk çorbalarından biridir ve oldukça lezzetlidir. Özellikle kış günlerinde tercih edilir. Tarhana çorbası Orta Asya ve Balkanlarda da yaygındır.

Eski çağlardan beri Türkler yiyeceklerini kurutarak saklarlar. Bu nedenle yoğurdu tarhana yaparak saklamayı tercih etmişlerdir. Tarhananın hazırlanışı değişiklik gösterebilir. En yaygın tariflerden birine göz atalım)

 

INGREDIENTS (MALZEMELER)

3 tablespoons tarhana (3 yemek kaşığı tarhana)

3 cups water + 1 cup chicken stock (optional) (3 bardak su + 1 bardak tavuk suyu (isteğe bağlı)

2 dessertspoons tomato paste (2 tatlı kaşığı salça)

1 grated tomato (1 rendelenmiş domates)

Salt (Tuz)

Dried pepper (optional) (Kurutulmuş biber (isteğe bağlı)

 

PREPERATION (HAZIRLANIŞI)

*Place tarhana in a bowl with warm water in order for it to dissolve. (Çözünmesi için tarhanayı sıcak suyla birlikte bir kasenin içine koyun)

 

* In a cooking pot, melt butter.

(Tencerede tereyağını eritin)

 

*Then add tomato paste, granted tomato and tarhana.

(Sonra salçayı, rendelenmiş domatesi ve tarhanayı ekleyin)

 

*Add water gradually by stirring.

(Karıştırarak yavaş yavaş suyu ekleyin)

 

*Add salt and keep stirring so that tarhana doesn’t stick.

(Tuzu ekleyin ve tarhana yapışmasın diye karıştırmaya devam edin)

 

*If you want, add more water. As the soup heats, it will become thicker.

(İsterseniz biraz daha su ekleyin. Çorba ısındıkça daha da yoğunlaşacaktır)

 

*You can serve your soup with bread

(Çorbanızı ekmekle servis edebilirsiniz)

 

Note: Some people prefer to add minced meat into their soup. If you like it, you can try it.

(Not: Bazıları çorbaya kıyma eklemeyi tercih eder. İsterseniz siz de deneyebilirsiniz.)

 

ENJOY YOUR MEAL!

AFİYET OLSUN!

 

 

 

Yabancı ve Türk Öğretmenlerden Online İngilizce Dersleri

Daha önce belirlenmiş saatlerde 1 saat boyunca,yabancı ve Türk İngilizce öğretmenleriyle İngilizce konuşma,okuma ve pratik yapma fırsatı.