İngilizcem iyi mi? İngilizcemin iyi olduğunu nasıl anlarım?


 

 

Yeni bir dil öğrenmek o dili konuşan insanların kültürünü öğrenmek, düşüncelerini özümsemek demektir. Tüm bunları gerçekleştirmek için ise öğrenilecek olan dil ile iç içe geçmek, başka bir deyişle o dili hayatımıza dahil etmek gerekir. 

Her yabancı dilde olduğu gibi, İngilizce öğrenirken de geliştirilmesi gereken 5 adet beceri vardır. Bu 5 beceri de birbirleriyle bağlantılıdır ve aynı oranda geliştirilmesi gerekir:

 

-Okuma Becerisi

-Yazma Becerisi

-Dinleme Becerisi

-Konuşma Becerisi

-Düşünme Becerisi

 

Hepsini kısaca ele alalım..

 

-Okuma Becerisi

 

 

Öğrenmenin büyük bir kısmı okumak ile yapıldığı için İngilizcede de okuma becerisini geliştirmek büyük önem taşır.

Okumaya nereden başlayacağınıza karar vermek için öncelikle seviyenizi bilmeniz gerekir. Çünkü; seviyenizin biraz altında ve biraz üstünde kalan içeriklerle okuma çalışmaları yaparsanız bu size bir şey kazandırmayabilir, aksine sizi okumaktan soğutur.

Bir diğer nokta ise, ilgi alanınıza uygun yazılar bulmaktır. Bu şekilde kendinizi motive etmeniz kolaylaşacaktır.

Bunun dışında,  New York Times,The Guardian, The Times, TheTelegraph gibi güvenilir kaynaklı gazeteleri okuyarak hem gündemden haberdar olur hem de farklı konularda terminoloji çalışması yapmış olursunuz.

 

-Yazı Becerisi

 

 

Her işte olduğu gibi, İngilizce yazı becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız emek harcamanız gerekir. Yazmak, aktif olarak yapılan bir eylemdir. Bunun için öncelikle bol bol okuma çalışması yaparak kendinizi geliştirip sonrasında bilgilerinizi aktif olarak kullanmalısınız.

Çok çok basit şeyleri yazarak başlayabilirsiniz. Örneğin o gün ne yaptığınızı İngilizce olarak kağıda dökebilir, ya da başınızdan daha önce geçmiş bir olayı detaylarıyla anlatabilirsiniz. Şu an oturduğunuz odadaki nesneleri İngilizce cümlelerle betimleyerek bile yazı çalışmaları yapabilirsiniz. Konunun hiç önemi yok, yazı becerilerinizi bolca yazı çalışması yaparak geliştirirsiniz.

 

-Dinleme Becerisi

 

 

Yazının başında da belirttiğimiz gibi, tüm beceriler birbirleriyle bağlantılıdır. İngilizce dinleme becerilerinizi arttırmak için okuma çalışmaları yapmak ve yeterli kelime bilgisine sahip olmak gerekmektedir.

İngilizce dinleme çalışmaları yaparken de bilinçli olmak gerekir. Örneğin dinlediğiniz metnin hangi bağlamda geçtiğine dikkat etmelisiniz ve anahtar kelimelere yoğunlaşarak dinlemelisiniz.

-Konuşma Becerisi

 

Belki de İngilizce öğrenenlerin en çok zorlandığı konudur konuşmak. Çünkü İngilizce konuşmak için bir birikime sahip olmak gerekir. Telaffuzunuz doğru, cümleleriniz anlamlı olmalıdır.

İngilizce konuşmaktan korkmanın iletişim becerilerine olumsuz etkisi vardır. Bu yüzden konuşurken kendinize güvenmelisiniz.

Bunun dışında, internette İngilizce konuşulan ortamlar bulabilir ya da eğer imkanınız varsa İngilizce konuşulan bir ülkede dili öğrenebilirsiniz.

 

-Düşünme Becerisi

 

İngilizce konuşurken ya da yazarken kafanızın içinde Türkçe düşünüp onları İngilizceye çevirmek oldukça zorlu bir süreçtir. Bu nedenle İngilizceyi kullanmanız gereken bir ortam oluştuğunda, beynimizi İngilizceye yönlendirmeye çalışmalısınız.

Bunu yapmanın en kolay yolu kendi kendinizi İngilizce konuşmaktır. Bir konu seçip soruları da cevapları da kendiniz belirleyip İngilizce konuşmaya ve aynı zamanda da düşünmeye başlayabilirsiniz!

 

Eğer tüm bu beceriler üzerinde ayrı ayrı vakit harcayıp gerekli çalışmaları yaptığınızı düşünüyor; İngilizce okuduğumu, dinlediğimi anlayabiliyorum, gerekli konularda İngilizce yazılar yazabiliyorum, kendimi İngilizce ifade edebiliyorum diyorsanız İngilizcenizin iyi olduğunu söyleyebiliriz..

Ancak bunu belirlemede İngilizce seviyeniz de büyük önem taşır. İngilizcede seviye atlarken o seviyenin gerektirdiği İngilizce düzeyine sahipsiniz demektir. İngilizce başlangıç seviyesi  “Beginner” ; en ileri seviyesi ise “Advanced” olarak adlandırılır. Bu seviyelere de bir göz atalım..

 

*Beginner (Başlangıç)

Günlük İngilizce ifadeleri anlayabilir ve kendini İngilizce olarak ifade edebilir.Aşina olduğu konular hakkında karşısındaki kişi ile iletişim kurabilir. Kendisini İngilizce olarak başkalarına tanıtabilir ve gerekli sorulara cevap verebilir.

 

*Intermediate (Orta)

İngilizce konular üzerinde yazı yazabilir, İngilizce konuşulan bir ülkeye seyahat ettiğinde iletişim kurmakta zorlanmaz. Hem somu hem de soyut konular üzerine olan İngilizce konuşmaların genel olarak konusunu anlayabilir.

 

*Advanced (İleri Düzeyde)

Kendini hiç zorlanmadan ifade edebilir ve tüm  konular üzerinde duraksamadan akıcı bir şekilde İngilizce konuşabilir. Sözlü ve yazılı kaynakları anlamakta güçlük çekmez. Konuşurken ve yazarken İngilizce dilbilgisi kurallarına uygun cümleler kurar.

 

Hangi seviyede olduğunuzun farkına vararak o seviyeye uygun çalışmalar yapmalısınız. İngilizcenizi böylece verimli bir şekilde ilerletebilir, istediğiniz seviyeye ulaşabilir ve İngilizcenizin “iyi” olduğunu söyleyebilirsiniz.

 

Unutmayın ki..

 

 

İngilizce öğrenmeyi alışkanlık haline getirmek ve kendinize göre ayarladığınız plana sadık kalmak, çalışmanızın en önemli kuralıdır..

Gerçekten İngilizceyi iyi öğrenmek istiyorsanız mutlaka her gün İngilizce çalışması yapmalısınız. Yeni bir dili öğrenirken tekrarın çok büyük etkisi vardır.

 

Kendinize olan inancınızı kaybetmeyin.

 

İngilizce öğrenirken yaşın, ırkın, cinsiyetin hiçbir önemi yoktur. Yeter ki öğrenmek isteyin ve gerekli çabayı gösterin..

 

Yabancı ve Türk Öğretmenlerden Online İngilizce Dersleri

Daha önce belirlenmiş saatlerde 1 saat boyunca,yabancı ve Türk İngilizce öğretmenleriyle İngilizce konuşma,okuma ve pratik yapma fırsatı.