İsim Verme – Eponym Kelimeleri


İngilizce eponyms olarak bilinen kelimeler bir kelimenin bir kişinin ismi ile adlandırılması ya da bir kişinin isminin bir kelimeden gelmesi olarak açıklanabilir. İsim verme, isim babalığı gibi kelimelerle karşılamak mümkündür.

Aşağıda yaygın olarak kullanılan eponyms örnekleri ve açıklamaları verilmiştir.

 • bowdlerize sansürlemek, uygunsuz kısımları çıkarmak anlamını gelen bu fiil Thomas Bowdler isimli bir editörden gelmektedir. Shakespeare’in Machbeth’inde yaptığı sansürler sebebiyle bu eylem artık onun soy adı ile anılmaktadır.
 • boycott boykot etmek anlamına gelen bu fiil Charles Boycott isimli İngiliz bir emlakçıdan gelmektedir. Emlak reformlarına uymayı reddeden Boycott’a dönemim Emlak Cemiyetinin getirdiği yasaklardan dolayı bu fiil onun soy adı ile anılmaktadır.
 • cardigan hırka, örgü ceket anlamına gelen bu isim James T. Brudenell  isimli bir İngiliz korgeneralden gelmektedir. Galler’de bir yerleşim yeri olan Cardigan’ın 7. Kontu olan Brudenel’in cephelerde örgü bir ceket giymesinden dolayı bu isme şehrinin adının verildiği belirtilmektedir.
 • casanova – kadınlara düşkün erkek, çapkın anlamına gelen bu isim Giacomo Casanova isimli İtalyan bir maceracıdan gelmektedir. Kadınları nasıl etkilediğini yazdığı anıları sebebi ile bu isme onun adı verilmiştir.
 • chauvinism – aşırı milliyetçilik anlamına gelen bu isim Nicholas Chauvin isimli bir Napolyon askerinden gelmektedir. Napolyon’un mağlubiyetinden çok sonra bile Napolyon İmparatorluğuna olan inatçı bağlılığı sebebiyle bu isme onun adı verilmiştir.
 • c-section / Caesarian Section – sezaryen ameliyatı anlamına gelen bu isimin Julius Caesar‘dan geldiği sanılmaktadır. Ancak Romalı doktorların annenin doğumunu tamamlayamadan öldüğü durumlarda uyguladığı bu operasyonun isminin Caesar’ın aile isminden çok Latince “kesmek” fiilinin geçmiş zaman hali caesus kelimesinden gelebileceği daha ağır basan bir görüştür. Zira Caesar’ın annesi Aurelia Cotta torununu yetiştirecek kadar yaşamıştır.
 • jumbo – kocaman, dev anlamına gelen bu sıfat Jumbo isimli bir filden gelmektedir. Londra Hayvanat Bahçesi sakini olan Jumbo daha sonra Amerikalı bir gösterici tarafından satın alınmış ve sirk reklamlarının da etkisiyle jumbo Savaşı kelimesi kocaman, devasa anlamına gelen bir sıfat olmuştur.
 • leotard – tek parça sıkı dans elbisesi anlamına gelen bu isim Jules Léotard isimli bir Fransız bir akrobattan gelmektedir.
 • lynch – linç etmek anlamına gelen bu fiil William Lynch isimli bir Virginialı’dan gelmektedir. Eyaletin resmi mahkemelerden yoksun Pittsylvania bölgesindeki suçluları yargılamadan cezalandırma yetkisi verilen Lynch bu fiile adını vermiştir.
 • Mae West – can yeleği anlamına gelen bu isim Mae West isimli balık etli bir Amerikan film yıldızından gelmektedir.
 • marcel – derin dalgalardan oluşan bu saç şekli Francois Marcel isimli Fransız bir kuaförin adıyla anılmaktadır.
 • Oscar – Oscar Ödülü yani her sene oyunculuk, yönetmenlik vs. dallarında verilen mükemmellik heykeli anlamına gelen bu isim Oscar Pierce isimli Amerikalı bir çiftçiden gelmektedir. İlk olarak 1928’de Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisinin verdiği bu ödül daha sonra 1936’da bu günkü heykel şeklinde verilmeye başlanmıştır. O zamanlarda Akademinin kütüphane görevlisi Margaret Herrick heykeli görür ve “Aynı Oscar Amcama benziyor” der.
 • pompadour – saçın geriye doğru toplanması, taranması ile oluşturulan bu saç şeklinin ismi Madame de Pompadour ile özdeşleşmiştir. XV. Louis’ın eşi olan Marquise de Pompadour ismini günümüzde erkeklerin saçını geriye doğru şekil vermesi anlamına da gelen bu isme vermiştir.
 • quisling – vatan haini anlamına gelen bu sıfat Vidkun Quisling isimli Norveçli bir siyasetçiden gelmektedir. İkinci Dünya Savaşı esnasında Norveç işgalinde Nazilerin kukla bir hükumetinin başında olması sebebiyle bu sıfata onun adı verilmiştir.
 • Reaganomics – vergi kesimi ve açık bütçe harcamalarına dayalı ekonomi anlamına gelen bu isim 1981 ile 89 arasında Amerikan Başkanlığını yapan  Ronald Reagan isminden gelmektedir.
 • sideburns – favori ya da yüzün kenarında bırakılan sakal anlamına gelen bu isim Ambrose E. Burnside isimli Amerikalı bir generalden gelmektedir. Zamanla yakıştırma ile burnside kelimesi sideburn olmuştur.
 • wellingtons – lastik çizme anlamına gelen bu isim Wellington Dükü Arthur‘dan gelmektedir.

Yabancı ve Türk Öğretmenlerden Online İngilizce Dersleri

Daha önce belirlenmiş saatlerde 1 saat boyunca,yabancı ve Türk İngilizce öğretmenleriyle İngilizce konuşma,okuma ve pratik yapma fırsatı.