Ana dili İngilizce olmayan biri olarak aksanımı nasıl düzeltebilirim?


Bazı çalışmalarla telaffuzunu hem düzeltip hem de daha güzel hale dönüştürebilirsiniz. İlk önce;

-Zorlandığınız harfleri ve sesleri belirleyin.

İnternette videolarda veya sevdiğiniz dizileri, filmleri izlerken bu harflerin nasıl telaffuz edildiğini tespit edip kendiniz de tekrarlayabilirsiniz. Bu ifadeleri bilgisayarınıza veya cep telefonunuza kaydedip dinleyebilirsiniz. Yanlışlarınızı fark edecek ve bunları düzeltmek isteyeceksiniz.

-Pratik yapın

Ana dili İngilizce olan kişilerle konuşmak, sosyalleşmek, aksanınızı düzeltmede çok yararlı olacaktır. Fakat bu imkan her zaman her kişi için söz konusu değildir. Karşınıza çıkan veya peşinden gidebileceğiniz fırsatlar olduğunda kaçırmamalısınız. Bunun dışında, internette ana dili İngilizce olan arkadaşlar bulabilirsiniz. Bulamazsanız, italki.com, hellotalk.com gibi sitelerde ücret karşılığı İngilizce hocalarından özel ders alıp pratik yapabilirsiniz.

-Aksanınızı seçin

Ayrıca, aksanınızı seçmek de size ciddi fayda verecektir. İngilizcede başlıca iki aksan bulunmaktadır: İngiliz ve Amerikan aksanı. Aralarında belirgin farklar vardır. Mesela “r” sessizi İngilizce aksanında düşerken yani söylenmezken, Amerikan aksanında bastırılarak söylenmektedir. Böyle bir seçim hedefinizi daha da belirginleştirecektir. Amerikan aksanıyla konuşmak istiyorum, bunu nasıl başarabilirim? adlı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz: https://ingilizcebankasi.com/amerikan-aksaniyla-konusmak-istiyorum-bunu-nasil-basarabilirim/

Kendi başınıza iken okunmuş şiirleri, şarkıları dinledikten sonra bu şiirleri okuyup şarkıları söylemek de çok faydalı olacaktır. Sürekli tekrarladığınız için doğru forma her zaman için daha da yaklaşacaksınız.

Bu öneriler umarım sorunuzun cevabı olmuştur.