Ana dili İngilizce olanlara İngilizceyi yeni öğrenenlerin yaptığı hatalar komik geliyor mu?


Bu soruyu bir İngiliz arkadaşıma sorduğunda cevap net bir şekilde hayır olmuştu. İngilizce dahil olmak üzere yeni bir dili öğrenmenin zor bir çaba olduğunu, yoğun bir adanmışlık gerektirdiğini ve bu çabaya girişen kişilerin desteklenmesi ve cesaretlendirilmesi gerektiğini söylemişti.

 Her ne kadar arkadaşımın cevabını desteklesem ve takdir etsem de yine Türkçe öğrenen ve konuşmaya çalışan kişilere karşı benim tepkimi düşündüğüm de bir miktar da olsa gülmenin söz konusu olduğunu düşünüyorum. Ama bu aşağılama anlamında bir gülme değildir.

 Dil öğrenmek aynı zamanda yeni bir kültür öğrenmek de demektir. Bir coğrafyanın yüzyıllardır süregelen alışkanlıklarını, söylemlerini, örf ve adetlerini özümsemek sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Bir dili gerçek anlamıyla öğrenen kişi, o dilin sadece dizgesini öğrenen kişi değildir. Ancak o  dilin kendine özel mecazlarını, kelimelerin bağlama göre değişen anlamlarını da sindirebilmiş kişi bir dili tam anlamıyla öğrendiğini söyleyebilir. Şu da bir gerçektir ki, İngilizceyi öğrenmek isteyen bir kişinin kendi anadilinde de belirli bir yetkinliğe ulaşmış olması gerekmektedir. Bu konuyla ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz: https://ingilizcebankasi.com/ingilizce-ogrenmek-istiyorsaniz-anadilinizle-olan-baglarinizi-da-kuvvetlendirin/ 

Bu süreçte dili öğrenen kişinin söylediklerini tam olarak aktaramaması ya da kültürel birtakım farklılıklar sebebiyle söylemek istediklerinin farklı anlaşılması çok doğaldır.

 Hepimiz kendi dilimizi severiz, belki çok iyi bildiğimiz ve hatta kendimizle bir tuttuğumuz için. Dolayısıyla birisinin kendi dilimizi konuşması çok hoşumuza gider. Bu kişilerin yaptığı hatalar bizde bir miktar gülme ortaya çıkarabilir ama bu tamamen bir sempatiden kaynaklanmaktadır.

 Dünya üzerinde kendi dilini öğrenmeye çalışan biriyle dalga geçip eğlenecek bir kişinin olduğunu sanmıyorum.

Yabancı ve Türk Öğretmenlerden Online İngilizce Dersleri

Daha önce belirlenmiş saatlerde 1 saat boyunca,yabancı ve Türk İngilizce öğretmenleriyle İngilizce konuşma,okuma ve pratik yapma fırsatı.