Basit Tekniklerle İngilizceyi Verimli Öğrenme


Basit Tekniklerle İngilizceyi Verimli Öğrenme 

LearnEnglishLanguage-300x226

 

İngilizce akşamdan sabaha öğrenebilecek bir beceri değildir. Ama zor olması da gerekmez. Sonuç olarak herkesin ana dili olmak üzere bir dili doğal olarak bildiğini göz önüne alırsak ikinci bir dili öğrenmenin herkes için başarılabilecek bir hedef olduğu açıktır. Yine de İngilizce öğrenenler İngilizce öğreniminde bir süre sonra saplanma ve ilerleyeme problemiyle karşılaşırlar ve sanki hiç öğrenemeyecekleri hissine kapılırlar. Aslında dil öğreniminin uzun bir süreç olduğunu dikkate alırsak bu anormal de değildir. Bu yüzden kimse kendini kötü hissetmemelidir. Ama bazı basit teknikleri uygulayarak öğrenme sürecinizi daha da hızlandırıp veriminizi artırabilirsiniz.

 

Temel olarak günlük aktivitelerinizi İngilizce olarak yapmaya başlayabilirsiniz. Gazete okumak/haberleri izlemek, müzik dinlemek, kitap okumak, internette chat yapmak, TV, dizi veya filmler izlemek, radyo dinlemek, sosyal medyayı kullanmak (Facebook, Twitter, Google gibi)… Örnekler daha da artırılabilir. Bunların seviyenizin üstünde olduğunu düşünüyorsanız seviyenize göre olanları kolaylıkla bulabilirsiniz. Elbette ilk önce yaptığınız bu aktivitelerin bir meydan okuma olduğunu unutmamalısınız. Yani her zaman biraz az anlayacaksınız ve bunun üstesinden gelmeye çalışacaksınız. Bu çaba dile tam hakim olana kadar devam edecektir.

 

Kendi seviyenize göre materyallere örnek vermek gerekirse gazete için BBC’nin kendi sitesinde orta seviyede İngilizce bilenlere yönelik haberler yazdığı bir bölüm bulunmaktadır (http://www.bbc.co.uk/learningenglish/english/features/news-report). Bu sayfadan haber videoları da izleyebilirsiniz. Ayrıca, seviyenize uygun kitapları kitapevlerinde kolaylıkla bulabilirsiniz. Özellikle örneğin 1’den 5’e kadar zorluk seviyesinde olan veya beginner, pre-intermediate, intermediate ve advanced seviyelerine göre yazılıp bunu belirten kitaplar, hikayeler, romanlar, teknik materyaller bulabilirsiniz.

 

Müzik neredeyse herkesin sevdiği bir hobidir. Eğer internetten sevdiğiniz şarkı sözlerini bulup kelimelerini çıkarırsanız hem anlayabilir hem de İngilizce seviyenizi geliştirebilirsiniz. Aynısını filmler ve TV dizileri için de yapabilirsiniz. Filmlerin dizilerin altyazılarını internetten bulup kelimelerini çıkarıp izleyebilirsiniz (DVD izliyorsanız zaten dil seçeneğini seçmeniz yeterlidir).

 

Bunların dışında, internette sohbet için seviyenize göre birçok site bulabilirsiniz. Sadece Google’da arama yaptırmanız yeterlidir. Konuşma belki de bir dilin en önemli unsuru olduğu için sohbet etmeniz ve arkadaş bulmanız çok faydalı olacaktır. Elbette şehrinizde İngilizce konuşan veya ana dili İngilizce olan birini bulmanız pek kolay değildir, ama internet bunun için birçok olanak sunmaktadır. Bu kaynaklara Verbling, PenPal World, italki, Conversation Exchange gibi İngilizce konuşabileceğiniz, yazışabileceğiniz, kendi seviyenize göre arkadaşlar bulabileceğiniz siteleri örnek verebiliriz.

 

Sonuç olarak, dilin ana unsurlarının okuma, dinleme, yazma ve konuşma olduğunu dikkate alırsak, yukarıda verdiğimiz tavsiyelerle bu dört önemli işlevsel sac ayağını doğal bir şekilde öğrenme imkanına sahip olabilirsiniz. Bir süre sonra da İngilizcede saplanma, ilerleyememe duygusunu tamamen üzerinizden atabilirsiniz. En son şunu söyleyebiliriz: sosyal ve kültürel anlamda desteklediğiniz bir İngilizce öğrenim süreci sizi mutlaka hedefinize taşıyacaktır. Başarılar!

 


 

 

Yabancı ve Türk Öğretmenlerden Online İngilizce Dersleri

Daha önce belirlenmiş saatlerde 1 saat boyunca,yabancı ve Türk İngilizce öğretmenleriyle İngilizce konuşma,okuma ve pratik yapma fırsatı.