İngilizce Öğrenimini Doğal bir Hale Nasıl Dönüştürürsünüz?


İngilizce Öğrenimini Doğal bir Hale Nasıl Dönüştürürsünüz?

received_10206735094589969

 

Aslında cevap çok basit: zaten severek yaptığınız şeyleri bu sefer İngilizce yapmaya başlayarak İngilizce öğreniminizi doğal bir hale dönüştürebilirsiniz. Baskı hissetmeden ve motivasyon ihtiyacı duymadan yapacağınız bu aktiviteler (örneğin müzik ve eğitici podcastler dinleme ve film izleme gibi) size farkında olmadan gramerden, kelime bilgisine, telaffuzdan dinleme ve konuşma becerisine kadar birçok şey öğretecektir. Burada asıl nokta öğrenme sürecinin eğlenceli ve keyifli alınır olmasıdır.

 

Birçok kişi için ana dili İngilizce olanları anlamak başta son derece güçtür. Bunun için filmler için altyazıları internetten download edebilirsiniz ve şarkılar için şarkı sözlerini bulabilirsiniz. Bilmediğiniz kelimeleri ve deyimleri öğrendikten sonra filmleri ve şarkıları tekrar izler ve dinlerseniz, bu sefer onları kolaylıkla anladığınızı görebilirsiniz. Bu süreçte telaffuzunuzda hızla iyileşecektir.

 

Konuşurken doğal olmak istiyorsanız gramer kurallarını bir tarafa koymalısınız. Her zaman yanlış yapacağınız bir kural mutlaka olacaktır. Bu yüzden hataları hiç umursamayın. Ana dili İngilizce olanların dahi mükemmel gramerlerinin olmadığını bilmelisiniz. Önemli olan zaten gramer değildir, önemli olan karşınızdaki kişi ile anlamlı bir iletişim kurmaktır. Eğer bunu sağlarsanız zaten amacınıza ulaşmış olursunuz.

 

Okurken ise bir diğer doğal olmayan ve yorucu unsur her zaman sözlüğe bakmaktır. Önemli gibi gözükür ama bütün keyfi de kaçırır. Bazen bir sayfayı 5 dakikada okumak kesinlikle eğlenceli değildir. Bilmediğiniz bir kelime olduğunda tahmin etmek bağlama göre anlamı çıkarmaya çalışmak daha kolay ve doğaldır. Denerseniz işe yaradığını göreceksiniz.

 

Yazarken de konuşurken olduğu gibi mükemmel olmaya çalışmamalısınız. Beğendiğiniz türde bir yazıyı sadece iletişim kurmaya önem vererek yazmalısınız. Kısa bir hikaye yazabilirsiniz veya hobinizi internette bir bloğa dönüştürebilirsiniz. Ayrıca, internette lang-8.com sitesinde yazdıklarınızı kontrol edebilecek ana dili İngilizce olan kişiler de bulabilirsiniz. Bu siteye bir bakmanızı tavsiye ederiz.

 

Son olarak ilk başta söylediğimizi tekrarlayabiliriz: Sevdiğiniz şeyleri İngilizce olarak yapmalısınız. İngilizcenin öğretilemeyeceğini ancak öğrenebileceğini unutmamalısınız. “Ben tek başıma nasıl öğrenebilirim?” sorusunun cevabı da aslında sizde gizlidir. Sevdiğiniz şeyleri İngilizce yaparak ve İngilizceyi günlük hayatınızın bir unsuru haline dönüştürerek belki de hiç çalıştığınızı düşünmeden İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşmaya başlayabileceksiniz. Şimdiden başarılar.

 


 

Yabancı ve Türk Öğretmenlerden Online İngilizce Dersleri

Daha önce belirlenmiş saatlerde 1 saat boyunca,yabancı ve Türk İngilizce öğretmenleriyle İngilizce konuşma,okuma ve pratik yapma fırsatı.