Çevrimiçi İngilizce Konuşma: Akıcı İngilizce Götüren 6 Yol


 

Çevrimiçi İngilizce Konuşma: Akıcı İngilizce Götüren 6 Yol

 

received_10206775246473741

 

Yabancı dil öğrenmenin en zor yanlarından birisi konuşmaktır. Aslında konuşmak bir dilin ana amacı olarak görülebilir. Elbette hepimizin yabancı dil öğrenirken bazı amaçları vardır: mesela, İngilizce yeterlilik sınavından geçmek gibi. Böyle bir durumda konuşmanıza gerek yoktur ama yine de konuşmanız gereken bir durumla her an karşı karşıya kalabiliriz. Zaten bir dil öğrenmenin en önemli amaçlarından ve motivasyonlarından birisi de farklı kültürdeki yeni insanlarla karşılaşmaktır.

Peki, konuşmanızı nasıl geliştirebilirsiniz. Birçok kişi konuşmaktan çekinir ve korkar. Bu korku belki komik duruma düşmekten, belki başaramayacağını düşünmekten kaynaklanabilir. Bu korku uzun zaman sizi konuşmaktan alıkoyabilir.

Bir korkuyu yenmenin en iyi yolu onunla yüzleşmektir. Yani eğer İngilizce konuşmaktan korkuyorsanız, cesaretinizi toplayın ve fırsatı yakaladığınızda konuşun.

Bunun yerine, korkunuzu küçük küçük yenmekte bir çözümdür. Bu olayı daha az dramatize edecektir. Eskiden böyle bir şeyin çözümünü bulmak zordu, fakat günümüzde sınırsız fırsatlar sunan internet mevcuttur. İnternet birçok konuda olduğu gibi konuşma konusunda da bize birçok fırsat sunmaktadır. Bunlardan 5 tanesini sizin için derledik. Denersiniz beklediğinizden çok daha fazla fayda elde edeceğinizden emin olabilirsiniz.

Verbling
Bu site dillerin pratiğinin yapıldığı ve bu dilleri öğrenmek isteyenlerin sitedeki pratik odalarına girdiği bir ortamdır. Faydalı olmasıyla birlikte ilk zamanlarına göre çok daha fazla hizmeti ücretliye dönüşmüş durumdadır. Bununla birlikte her saat ücretsiz olarak verilen farklı konularda canlı dersler mevcuttur. Google Hangouts ile bunlara katılabilirsiniz.

PenPal World
Bu site sizi tüm dünyadan insanlara ücretsiz olarak bağlayan bir ortamdır ve İngilizce pratik yapmak için son derece harika bir yoldur. Aynı ilgi alanlarına sahip kişilere bağlanabilir ve onlarla mesajlaşabilirsiniz. Bir kere arkadaş olduktan sonra ise Skype üzerinde konuşabilirsiniz!

italki

italki sadece konuşma ve dinlemeye değil aynı zamanda okuma ve yazma pratiğine de imkan veren harika bir platformdur. Aynı Verbling de olduğu gibi italki’de de tüm dünyadan farklı dillere sahip arkadaşlar edinebilirsiniz (yani site sadece İngilizce öğrenimine yönelik değil).
Siteden yararlanabileceğiniz birinci yol chat yapma ve diğer üyelerle mesajlaşmadır. İkinci ise bir yazı yazıp diğer üyelerin bu yazıyı kontrol etmelerini ve düzeltmelerini isteyebilirsiniz. Bireysel olarak daha fazla pratik yapmak isterseniz italki size öğretmenlerle konuşabileceğiniz ücretli sınıflar da sunmaktadır.

Conversation Exchange

Bu web sitesi size çevrimiçi veya kişisel olarak bir sohbet değişimi partneri bulma imkanı tanımaktadır. Son derece basittir. Büyük bir şehirde yaşıyorsanız İngilizce konuşmayı sizin dilinizdeki bir sohbetle değiştirmek isteyen biriyle bir kahve eşliğinde buluşup sohbet etmeye ne dersiniz? Aynı şeyi, çevrimiçi olarak Skype aracılığıyla da yapabilirsiniz.

Couchsurfing

Couchsurfing eğer seyahat etmeyi ve yeni insanlarla tanışmayı seviyorsanız mükemmel bir sitedir. Neredeyse her ülkeden insanla bu site aracılığıyla buluşabilirsiniz. Ülkenize seyahat ediyorlarsa onları evinizde kısa süreliğine ağırlarsınız, siz onların ülkesine gidiyorsanız yine aynı şekilde onların evinde konaklayabilirsiniz. Couchsurfing pratik yapmak ve hatta yeni insanlar ve kültürler tanımak için müthiş bir fırsattır.