İngilizce çocuklar için saat sorma videoları / What time is it?


Bu video İngilizce saatler hakkındadır ve orta öğretim öğrencileri için daha uygundur. Videoda kullanılan dil son derece anlaşılırdır ve cümleler tekrar edilmektedir. Bu videoda “What time is it?(Saat kaç?)” sorusunun yanı sıra “What time” ile oluşturabileceğiniz diğer soru cümlelerini de görüp bu soruların yapılarını kolaylıkları kavrayabilecek ve bu sorulara nasıl cevap verildiğini de göreceksiniz. Bu sorular oluşturulurken günlük rutinler (Daily routines) hakkında kelimeler kullanılmıştır. Ayrıca sorularda ve cevaplarda “a.m” “p.m” farkını öğreneceksiniz. “a.m” gece 00.00 ile öğlen 12.00 arasındaki saatlerde; “p.m” ise öğlen 12.00 ile gece 00.00 arasındaki saatlerde kullanılmaktadır.

İngilizce “şu saatte şunu yaparım” gibi cümlelerde saatten önce “at” kullanılır. I have lunch at 01.00 p.m.

Bu videoda geçen diğer zaman ifadeleri İngilizce yazılışları, okunuşları ve Türkçe karşılıkları ile tablo şeklinde verilmiştir.

İngilizce yazılışları Okunuşları Türkçe karşılıkları
Morning Morning Sabah
Afternoon Aftırnun Öğleden sonra
Evening İvining Akşam
Night Nayt Gece

 

Bu kelimeler zaman ifade ederler, ancak zaman zarfı olarak tek başlarına kullanılmazlar; örneğin “Sabahları yüzümü yıkarım” derken “I wash my face in the mornings.” dememiz gerekir.

  • in the morning
  • in the afternoon
  • in the evening
  • at night

Yabancı ve Türk Öğretmenlerden Online İngilizce Dersleri

Daha önce belirlenmiş saatlerde 1 saat boyunca,yabancı ve Türk İngilizce öğretmenleriyle İngilizce konuşma,okuma ve pratik yapma fırsatı.