İngilizce Kelime Öğrenmek için Tavsiyeler


Her gün İngilizce Kelime Öğrenmek için Tavsiyeler

İngilizce’de geniş bir kelime haznesine sahip olmak elbette çok önemli. Bunun için kelime çalışması yapılırken öğrenilen kelimeleri kullanmak çok önemli bir hal alıyor. Kelimeleri öğrenmenin en iyi yolu bir kelime listesi çıkarıp onu ezberlemeye çalışmak yerine, kelimeleri bir bağlam içerisinde başka birçok şeyle ilişkilendirerek öğrenmektir. Önemli olan söz konusu kelimelerin beyninizde öylece boşta asılı kalmaları yerine zaten orada olan başka şeylere bağlamaktır. Bu konuda size yardımcı olması için hazırladığımız birkaç öneriye aşağıda göz atabilirsiniz.

Cümle içinde kullanın
Karşılaştığınız yeni bir kelimenin anlamını öğrendikten sonra bu kelimeyi kendi cümleniz içinde kullanmaya çalışın. Ancak bu cümleleri kurarken dikkat edilmesi gereken; bu cümlenin yaşamınızla bir bağı olmasıdır. Örneğin; ‘windscreen: araçlarda ön cam’ anlamına gelen kelimeyi öğrenmeye çalıştığınızı varsayalım. ‘Yesterday, my father and I washed the windscreen of our car’ şeklinde bir cümle kurmanız durumda zaten böyle bir eylemi gerçekleştirdiyseniz daha kalıcı bir öğrenmeden söz edebiliriz.

Kelimenin diğer hallerine de bakın
Öğrendiğiniz kelimenin farklı şekillerde karşınıza çıkabileceğini unutmayın. Örneğin ‘suspect’ kelimesini ele alalım. Fiil olarak ele aldığımızda ‘şüphelenmek, kuşkulanmak’ gibi anlamlara gelirken isim olarak ‘şüpheli, sanık’ anlamlarına gelebilir. Bu kelimeden türemiş ‘suspicion’ isim halinde ‘kuşku, şüphe’ anlamlarına gelirken sıfat hali ‘suspicious’ kelimesi ise ‘kuşkulu, şüpheli, şüphe duyulan’ gibi karşılıkları verir. Bir kelimenin değişik hallerini öğrendiğinizde bu kelimelerle de birer cümle kurmayı deneyebilirsiniz.

Kelimeleri ilişkilendirin
Kelimeyi tek başına öğrenmektense söz konusu kelime ile bağlantılı olabilecek diğer kelimelerle birlikte öğrenmek daha verimli olabilir. Bu şekilde daha geniş bir kelime haznesine de sahip olmuş olursunuz. Örneğin daha önce verdiğimiz örnekte geçen ‘windscreen’ kelimesini muhtemelen ‘car’ kelimesinden daha sonra öğrenmişsinizdir. O halde ‘car’ kelimesini örnek alacak olursak bu kelimeyi öğrendikten sonra ‘araba’ ile alakalı olarak;
Araçlarda yer alan parçaların isimlerini (direksiyon, gaz pedalı, ayna vs.),
Araç kullanmakla ilgili fiilleri (hızlanmak, fren yapmak, kaza yapmak),
Sıfatları (hızlı, külüstür) ve
Kelimenin diğer türlerini örneğin (limuzin, cip vb.) öğrenmek yararlı olacaktır.

Not edin, liste taşıyın
Yeni öğrendiğiniz kelimeyi anlamını ve birkaç örnek cümleyi küçük kâğıtlara yazarak yanınızda taşıyın. Aynı şeyi akıllı telefonunuzun uygulamasını kullanarak da yapabilirsiniz. Gün içerisinde ara ara notlarınıza bakmak hafızanızı canlı tutacaktır. Bunun yanı sıra küçük hafıza kartları hazırlamayı da deneyebilirsiniz. Bu küçük kartların bir yüzüne kelimeyi diğer yüzüne anlamını yazarak boş vaktinizde bu kartlarla oynayabilirsiniz.

İnterneti kelime öğrenmek için de kullanın
Yeni öğrendiğiniz bir kelimeyi Google ya da benzeri bir arama motoruna yazarak farklı yerlerde nasıl kullanıldığını görebilirsiniz. Bu şekilde o kelimenin hiç bilmediğiniz bir anlamı ile karşılaşmanız bile mümkün.

Kelimeleri tekrar öğrenin
Bir kelimeyi bir gün çalışıp sonra bırakmayın. Öğrendiğiniz yanılgısına kapılmanız gayet doğal. Ancak bir – iki hafta ‘öğrendiğiniz’ bir kelimeyi tekrar hatırlamaya çalıştığınızda aslında gerçekten kelimeyi öğrenmediğiniz ortaya çıkar. Bir kelimeyi gerçekten öğrenmek için o kelimeyi tekrar tekrar farklı zamanlarda farklı şekillerde kullanmanız gerekir ki ancak o zaman bu kelime uzun süreli hafızanızda yer edinebilsin. Temel olarak öğrendiğiniz kelimeleri kullanmayı bırakırsanız kısa bir süre sonra unutursunuz. Çünkü beyin kullanılmayan ya da çok nadir kullanılan kelimeleri önemsiz sayarak silecektir. Bunun için çalışmaya devam!
Herkese kolay gelsin 🙂