İngilizce Konuşmak için Tavsiyeler


İngilizce Konuşabilmek için Tavsiyeler

İngilizce sözel becerileri kazanmak çoğu zaman yazılı olanlardan daha zordur. İngilizce konuşma konusundaki sorun ve endişelerinizi aşmanızda yardımcı olabilecek birkaç tavsiyeyi sizler için bir araya getirdik. Bu tavsiyeler aynı sorunları yaşayıp aşabilmiş olan kişilerin verdiği tavsiyelerin bir araya getirilmiş halidir. Umarız bu tavsiyeler sizlere de yararlı olur.

 • Sabırlı olmak bu yolda sahip olunabilecek ilk ve en önemli özelliklerden biridir. Bebeklerin doğumdan itibaren ana dillerine maruz kalmalarına rağmen ancak 2 sene gibi bir zaman sonunda yaklaşık sadece 50 ile 100 kelime kullanabildiklerini göz önüne aldığımızda günde sadece birkaç saatimizi verebildiğimiz yabancı bir dilde akıcı olarak konuşmanın çok zaman alacağı bir gerçektir.
 • Başlarda birden fazla durumlarda kullanılabilecek belirli cümle ve kalıpları öğrenmek yararınıza olacaktır. Her durumda işinize yarayacak temel kelimeler de burada faydalı olacaktır. Örneğin her gün kullanılan araç-gereçler, nesneler ve günlük yapılan eylemleri öğrenmek gibi.
 • Selamlaşmayı öğrenmek en az bir önceki madde kadar önemlidir. Konuşmanın başlangıcının selamlaşma olduğunu varsaydığımızda ilk adımın yanlış atılması konuşmanın başlamadan bitmesine neden olabilir. Anadilinizden farklı selamlama şekil ve kurallarıyla karşılaşmanız çok muhtemeldir. İngilizce selamlaşmada İngiliz ve Amerikan kültürünün yanı sıra tarihten gelen bazı alışkanlıkların da etkili olduğunu unutmamak gerekir.
 • Yavaş ve anlaşılır konuşun. Söyleyeceğiniz cümleleri hızla, çabucak söylemek yerine karşınızdaki kişi tarafından anlaşılmasına öncelik vermelisiniz. Zaten haliyle İngilizce’de bir anadil konuşuru (native speaker) olmadığınız için anadili İngilizce olanlar sizi anlamakta bazen zorluk yaşayabilir. Bu nedenle hızlı konuşmak yerine dikkatli konuşarak kelimeleri doğru telaffuz etmeye ve tonlamalara özen göstermeye çalışmanız sizi daha anlaşılır bir konuşur yapacaktır.
 • Basit cümlelerle başlayın. Dil öğrenimde daha önce verdiğimiz bebek örneğinde de olduğu gibi konuşma söz konusu olduğunda basit ve kısa cümle yapıları ile işe başlamak size bir kolaylık sağlayacaktır. Böyle yaparak hem olası hatalara düşmekten kurtulursunuz hem de her kurduğunuz doğru cümle ile kendinize olan güveniniz artar. Koşmadan önce yürümeyi ama ondan önce emeklemeyi öğrenmelisiniz.
 • Telaffuzunuza dikkat edin. İngilizce konuşma söz konusu olduğunda ana dili Türkçe olanların belki de en çok zorlandığı konu telaffuzdur. Burada dikkat etmeniz gereken en öncelikli konu doğru telaffuzdur. Gerek tek tek kelime bazında gerekse cümle içinde yer aldıklarında kelimelerin uğradıkları sesletim farklılıklarına çalışarak doğru bir telaffuza sahip olunabilir. Amerikan ya da İngiliz aksanına sahip olamaya çalışmadan önce kelimelerin nasıl telaffuz edildiğine bakılmalıdır. Bunun için çevrimiçi kaynaklardan çok yararlı araçlara erişebilmeniz mümkündür. Örneğin https://ingilizcebankasi.com/sozluk/tr  gibi.
 • Bir önceki madde ile ilgili olarak, ya İngilizce konuşmada hâlihazırda akıcılığa sahip bir konuşmacının ya da bir anadil konuşurunun kelimeleri nasıl telaffuz ettiğine ve cümleleri nasıl kurduğuna dikkat etmek de size bu konuda çok yarar sağlayacaktır.
 • Çevrenize sorun. Çevrenizde size konuşurken yaptığınız hataları gösterebilecek birilerinin olması hatalarınızı daha çabuk görmenizi ve düzeltmenizi sağlayacaktır. Bu kişi sizin gibi İngilizce öğrenen bir arkadaşınız ya da İngilizcesi ana dili olan bir yakınınız olabilir. Önemli olan sizin yaptığınız hataları görebilecek kadar sözel bilgi ve becerilere sahip olmasıdır. Ayrıca çevrenizdekilerle gün içerisinde sadece İngilizce konuşarak bu şekilde egzersiz yapabilir ve eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.
 • Kendinizi kaydedin. Hergün kendinize bir okuma parçası seçerek bu metni dışınızdan yüksek sesle okuyun. Bunu yaparken bir ses kayıt cihazı ya da telefonunuzla sesinizi kayıt edin. Daha sonra bu kaydı dinleyerek kendinizi değerlendirin. Böyle yaparak kendinizi telaffuzunuzun doğruluğu, okuma hızınız, anlaşılabilirliğiniz ve vurgu-tonlamanız gibi pek çok açıdan değerlendirebilirsiniz.
 • İnternette pek çok farklı sayfa yabancı dil öğrenenlerin birbirleriyle konuşmaları için çok çeşitli hizmetler sunmaktadır. Bu şekilde yüz yüze konuşma fırsatı bulamayacağınız insanlarla dilinizi geliştirebilirsiniz.
 • Her gün en az bir kelime. Günde en az bir kelime öğrenerek ve öğrendiklerinizi gün içerisinde kullanarak konuşmanızı geliştirebilirsiniz. Öğrendiğiniz yeni kelimelerin kullanımı ve varsa yan ve zıt anlamlarını da bulmayı ihmal etmeyin. Bunun için hazırladığımız ‘Her gün İngilizce Kelime Öğrenmek için Tavsiyeler’ başlıklı konumuza buradan ulaşabilirsiniz.
 • Bütün bunların dışında İngilizce gazete, dergi ve kitaplar okumak, İngilizce altyazılı filmler izlemek ve müzikler gibi hem eğlenceli hem de yararlı birçok şeyi deneyebilirsiniz.
  Herkese iyi çalışmalar

Yabancı ve Türk Öğretmenlerden Online İngilizce Dersleri

Daha önce belirlenmiş saatlerde 1 saat boyunca,yabancı ve Türk İngilizce öğretmenleriyle İngilizce konuşma,okuma ve pratik yapma fırsatı.