İngilizce Kelimeleri Öğrenmenin Püf Noktaları


İngilizce kelimeleri öğrenmenin en iyi yolu kelimelerin açıklamaları, kullanım örnekleri ve ilgili alıştırmaları ile birlikte konu bazında yapılacak çalışmalardır.kelieme-ingilizce Kelimeleri dinleme, konuşma, okuma ve yazma alıştırmaları ile pratik yapmanız mümkündür.

  • İngilizce öğrenenler her konuda zor kelimelerin ve deyimlerin listesini kullanıldıkları cümleler ile birlikte tutmalıdırlar. Gerektiğinde bu kelimelerin kullanıldıkları cümleleri okuyabilirler ve tekrarla birlikte kavrayışlarını artırabilirler. Longman Language Activator Dictionary sözlüğü bu çerçevede örnekleri derinlemesine içermektedir. Ayrıca, kelimelerin yer aldığı kendi cümlelerini gerçek hayat durumlarını dikkate alarak kurmaları dili öğrenenler için çok değerli bir çalışma olacaktır.
  • İngilizceyi öğrenenler tematik İngilizce sözlüklerinden konular çerçevesinde çok sayıda kelime öğrenebilirler. İyi tematik sözlükler açık kelime kullanım açıklamaları ile her kelime anlamı için birkaç kullanım cümlesi sunarlar. Öğrencilerin zor kelimeleri seçerek kendi cümlelerini kurmaları da önemlidir. Günlük gerçek hayata dair durumlar düşünülmeli ve kelimelerin ne zaman kullanılabileceğine göre cümleler oluşturmalıdırlar.
  • Kelime çalışmaları için kitaplardan hazır alıştırmaları uygulayabilirsiniz. Kelime çalışmalarındaki alıştırmalar değişik durumlardaki, tartışmalardaki, fikirlerdeki diyalogları, anlatımları, tematik metinleri, soruları ve cevapları içerebilir.
  • Öğrenciler tematik metinleri okuyarak yeni İngilizce kelimelerde ustalaşabilirler. Birçok farklı metin olabileceği gibi öncelikle günlük sorunlara pratik çözümler gibi genel ve önemli kelimeleri içeren günlük konulara çalışmalıdırlar. Bu yardımcı kitaplar tüm kitapçılarda rahatlıkla bulunabilmektedir.

Öğrenciler bilinmeyen kelimeleri kuracakları cümlelerde yazıya geçirmelidirler. Okumuş oldukları metinlerin içeriğini söyleme çalışması da çok önemlidir. Unutulmamalıdır ki pratik her zaman mükemmelliğe götürecektir.

Tematik Genel İngilizce Sözlükler: Burada tematik sözlüklerin önemli örneklerini bulabilirsiniz. Bu sözlükler akılcı ve hızlı kelime kavrayışı için son derece önemlidirler):

  • Longman Language Activator (Özel fikir üretim İngilizce sözlüğü. Güçlü kelime kavrayışları için son derece değerli bir kaynaktır.
  • Longman Lexicon of Contemporary English.
  • The Oxford-Duden Pictorial English Dictionary (by J. Pheby, 1995, 816 sayfa).
  • Oxford Learner’s Wordfinder Dictionary.
  • Word Menu (konulara gore düzenlenmiş 75.000 kelime).

Yabancı ve Türk Öğretmenlerden Online İngilizce Dersleri

Daha önce belirlenmiş saatlerde 1 saat boyunca,yabancı ve Türk İngilizce öğretmenleriyle İngilizce konuşma,okuma ve pratik yapma fırsatı.