İngilizce Konuşurken Utanmak


İngilizce konuşurken utanmak ya da hata yapmaktan korkmak, konuşmanın akışını bozan başlıca unsurlardır. Kendinizi gergin hissettiğiniz zaman sağlıklı düşünemeyebilirsiniz. İngilizce bilgilerinizden şüphe etmeye başladığınızda her şey daha da kötüye gider. Bunları aşmanın tek yolu ise kendinize güvenmenizdir.

İngilizce derslerinde ya da İngilizce konuşma esnasında sakin olmakta zorlanıyorsanız kendinizi rahatlatmak için derin nefes almayı deneyebilirsiniz. Yaptığınız hataları büyütmeyin ve bunun da öğrenme sürecinize dahil olduğunu düşünerek hatalarınızdan bir şeyler öğrenmeye çalışabilirsiniz.

İngilizce konuşurken kendinize güvenmek istiyorsanız daha çok pratik yapmalısınız. Daha stressiz bir şekilde İngilizce pratik yapmanın yolları:

 

1-Sesli Okuma Çalışmaları Yapın

*İngilizce kitaplar okumanın oldukça faydalı olduğunu biliyoruz. Aslında kitapları İngilizce okuduğunuz zaman konuşma pratiği de yapmış olursunuz. Yeni cümlelere ve telaffuzlarına aşina olup, İngilizce konuşurken daha rahat hissedebilirsiniz.

 

2-Türkçeye takılı kalmayın

* İngilizcesini hatırlayamadığınız her kelimenin direkt olarak Türkçesini söylemeyin. Bunun yerine o kelimeyi İngilizce başka sözcüklerle anlatmaya çalışın. Bunun yanı sıra, söyleyecek olduğunuz cümleleri önce Türkçe düşünüp sonra İngilizce söylemeye çalışmak oldukça zorlu bir süreç olacaktır. İngilizce düşünmeyi öğrenebilirsiniz.

 

3-Şarkı Sözlerini Öğrenin

*Severek dinlediğiniz İngilizce şarkılarda hiç neler anlatıldığını merak ettiniz mi? Şarkı sözlerine internet üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz. Müzik dinlerken bir yandan sözlerini takip edip anlamaya çalışın. Bu, İngilizce konuşma sürecinizi doğallaştırmak adına size yardımcı olacaktır.

 

4-Acele etmeyin

*Hızlı konuşmak daha iyi konuştuğunuzu göstermez. Bunun yerine tane tane ve daha anlaşılır bir konuşma yapmak dinleyiciyi daha çok tatmin edecektir.

 

5-Arkadaşlarınızla pratik yapın

İngilizce öğrenmek isteyen arkadaşlarınızla ya da yabancı arkadaşlarınızla konuşma pratikleri yapın, onlara gününüzü anlatın. Eğer böyle bir şansınız yoksa internet üzerinden İngilizce konuşulan ortamlara ulaşmak için tıklayınız.

Bu yazılar da dikkatinizi çekebilir:

-Nasıl İngilizce düşünebilirim

-İngilizce Konuşma Becerisini Geliştirme Yolları  

Yabancı ve Türk Öğretmenlerden Online İngilizce Dersleri

Daha önce belirlenmiş saatlerde 1 saat boyunca,yabancı ve Türk İngilizce öğretmenleriyle İngilizce konuşma,okuma ve pratik yapma fırsatı.