İngilizce Öğretmenimizin Teog Sınavı Hakkında Görüşleri


2013 yılında ilk defa gerçekleştirilen İngilizce Teog sınavı (2014 de yapılacak olan da ) için İngilizce Öğretmenimizin değerli görüşlerini sunduğu mülakatı aşağıda yayınlıyoruz. Umarız hazırlanan öğrenci arkadaşlarımıza ve emeği geçen Öğretmen arkadaşlarımıza yararlı olur.

Saygılarımızla,

www.ingilizcebankasi.com

1- Birinci teog (2013-2014) sınavını değerlendirirmisiniz  ?

1. dönem tam anlamıyla müfredat dışı  ve zordu. Öğrencilerin İngilizceye karşı olan önyargılarını destekler ve korkularını daha da arttırır nitelikteydi.2. dönem ise 5. sınıf öğrencilerinin dahi yapabileceği sorular sorulmuştu. Başarılı ve başarısız öürenciyi ayırma konusunda kesinlikle her iki sınavda başarısızdı.

2- Sizce Teog nasıl bir sınav ?

Öncelikle uygulama güzel aslında. Ama yapılan yazılı 2. değil de 3. olsaydı daha da güdüleyici olabilirdi. Zira 2. yazılı bittikten sonra, 3. yazılı için çabalayan öğrenci sayımız ne yazık ki büyük bir hızla düşüyor. Çocuklar büyük sınav bitti ne de olsa düşüncesi ile daha da az çalışmaya başlıyor. İşte asıl hata burada..

3-İngilizceyi sevmeyen bir Öğrenci teog sınavında başarılı olabilir mi ?

İngilizceyi sevip sevmemekten öte , öğrencinin iyi hazırlanması ile alakalı bir sınav bu. Duyguları işe karıştırmadan amaca odaklanan her öğrenci bunu başarabilir.

4-Paragraf sorularını nasıl çözmeliler ?

Paragraftan önce ilgili soru ve şıkları okunmalı. 18. soru genelde paragraf ile ilgili genel bilgiler veren sorudur. O sebeple ilk okunması gereken şey soru köküdür. Daha sonrasında ise paragrafın içerinde soruda geçen veya şıklarda geçen kelimeleri, eş anlamlılarını bulmalıyız. Genelde cevap o kelimenin olduğu cümlenin ya kendisi, ya bir öncesi ya da bir sonrasıdır.

5-İngilizce Teog Sınavında Diyalog sorularında en çok neye dikkat etmeliler ?

Durumu öncelikle kendilerine göre yorumlamamalılar. Diyalogda bahsedilen olay her ne ise, bahsedildiği şekilde algılanmalıdır. Yorum kattıklarında tamamen yanlış şıkka odaklanacaklardır. En önemlisi yorum yapmamaktır. Sadece Türkçeye çevirmeli ve uygun olanı yerleştirmeler.

6-Soruyu anlayamayan öğrencilere verebileceğiniz tüyolar var mı ?

Anlamı çıkaramadıysalar hemen şıklara bakmalılar ki genelde şıkların 3 ‘ ü olumlu anlam verirken bir tanesi olumsuzdur ya da tam tersidir. Bu sayede soruyu anlamadan da doğruyu bulabilirler.

7-Kelime sorularında bilmedikleri kelime olunca telaşa kapılırlarsa ne yapmalılar?

Telaş daha da karışıklığa yol açacaktır. Bu sebeple bilmedikleri kelimeyi görmezden gelerek bildikleri kelimeler ile anlamı tahmin etmeye çalışmalılar

8-Teog sınavına nasıl bir sistemde çalışsalar iyi olur ?

Öncelikle kelimeleri ezberlemeliler e kitabımızdaki okuma parçalarından ve diyaloglardan çıkardığımız sonuçları yazarak çalışmalılar. Ta ki kendi başlarına, deftere bakmadan yazabilene kadar. En son yapmaları gereken de, her gece yatmadan önce okuma parçalarını veya diyalogları okumaktır. En azından aşinalıkları artacaktır.

9-Sınav için günde ortalama kaç soru çözülmeli ?

Yavaş yavaş arttırılmalıdır. İlk hafta günde 10 ise, 2. hafta günde 20 şeklinde…Ama kesinlikle  konu tekrarı yapmadan, konudaki sorunları gidermeden test çözmemeliler. En önemlisi de yanlış cevap verdikleri soruları öğretmenleri ile çözmeliler. Kimbilir belki de o soru ile TEOG’ da örtüşen bir soru vardır

Öğretmenimize bu değerli görüşleri için sonsuz teşekkür ediyoruz.