İngilizcede Akıcı Olmak Ne Anlama Geliyor?


 

 

 

İngilizce öğrenen birçok kişinin amacı, akıcı bir İngilizceye sahip olmaktır. Peki bu ne anlama geliyor?

İngilizce öğrenen bireylerin dil yeterlikleri birbirinden farklıdır. Aynı zamanda bu bireylerin konuşma, okuma, yazma ve dinleme becerilerinin seviyesi de birbirinden farklıdır. Aslında bu durum, ana dili İngilizce olan kişiler için de geçerlidir. Bir kişi konuşma ve iletişim becerilerinde daha başarılıyken, diğer bir kişi yazma konusunda daha başarı olabilir.

 

 

Günümüzde, İngilizce yeterlilik düzeyini ölçmek için kullanılan belirli standartlar vardır. Daha önceki yazımızda da bahsettiğimiz gibi, CEFR bunlardan en yaygın olanıdır. Bu standarda göre bireylerin bulundukları seviyeyi göz önünde bulunarak okuma, yazma, konuşma ve dinlemedeki yetkinlikleri saptanabilir.

CEFR seviyelerinin detaylı tanımlarına ulaşmak istiyorsanız buraya tıklayınız.

 

Dilde akıcılık nedir sorusuna cevap vermek için öncelikle o dili öğrenme amacınızı belirlemeniz gerekmektedir. Örneğin İngilizceyi belirli bir amaç için öğreniyorsanız, o alana yönelip dil becerilerinizi akıcı bir şekilde geliştirmeye çalışmalısınız.

Ancak daha genel ifadelerle konuşacak olursak, Oxford Sözlüğü’ndeki tanıma göre dilde akıcılık, “belirli bir dili kolayca ve doğru bir şekilde yazabilme ve konuşabilme yeteneğidir”.  Buradan yola çıkarak, İngilizcede akıcılık elde etmek isteyen bir bireyin hem İngilizceyi eksiksiz bir şekilde konuşması ve konuşulanları anlaması, hem de dil bilgisi açısından hatasız cümlelerle yazılar yazması gerekmektedir diyebiliriz.

Peki bu nasıl mümkün hale gelebilir?

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki, İngilizcenizin belirli bir seviyeye gelmesini istiyorsanız emek vermeniz ve bu konu üzerinde vakit harcamanız gerekmektedir. Eğer konuşma ve yazma becerilerinde akıcılıktan bahsedecek olursak:

 

-Akıcı bir şekilde İngilizce konuşmak için öneriler

 

*Dinleme becerilerinizi geliştirin

İngilizce öğrenirken, tüm becerilerinizin birbiriyle bağlantılı olduğunu ve birinin diğerini etkilediğini unutmayın. İngilizce konuşurken akıcılığı yakalamanın püf noktalarından biri de dinleme çalışmaları yapmaktır. Nasıl bebekler bir dili bilmeden, duyarak ve taklit ederek o dili konuşuyorlarsa, dil öğrenenler de önce o dile aşina olup daha sonra kendilerini geliştirirler.

Fırsat bulduğunuz her an İngilizce filmler, diziler ve belgeseller izleyin. Günlük konuşmalara aşina olmaya ve bir şeyler öğrenmeye çalışın.

 

*Dilbilgisiyle ilgili endişelerinizi bir kenara bırakın

Eğer akıcı bir şekilde İngilizce konuşmak istiyorsanız ve henüz yolun başındaysanız, kurduğunuz tüm cümlelerin doğru olmasına takılı kalmayın.

Başlarda önemli olan kendinizi ifade edebilmenizdir. Kendinizi geliştirdikçe zaten konuşurken cümlelerinizin dilbilgisi açısından da doğru olduğunu göreceksiniz.

 

*İngilizce konuşulan ortamlarda bulunun

 

Bunun en iyi yolu tabii ki İngilizce konuşulan bir ülkeye seyahat etmektir. Eğer böyle bir imkanınız yoksa bile kendinize fırsatlar yaratabilirsiniz. İngilizce konuşulan sınıflara katılabilir, ya da bir arkadaşınıza düzenli olarak İngilizce konuşma pratiği yapmayı teklif edebilirsiniz. İnternet üzerinden İngilizce konuşulan ortamlar da size büyük fayda sağlayabilir.

Bunun dışında, aslında en iyi yöntemlerden biri de kendi kendinize konuşmaktır. Başta komik gibi gelebilir ama, kendinizle başbaşayken hiçbir korku ya da endişe hissetmeyeceğiniz için daha rahat olursunuz. Gün içinde “Ben bu olayı nasıl İngilizce anlatırdım?” diye düşünüp kurgulamak bile İngilizce konuşma becerilerinizi geliştirmeye yarar.

 

-İngilizce yazı becerilerinizde akıcılığı sağlamak için öneriler

 

 

*Planlı bir şekilde okuyun

 

Okuma çalışmaları yaparken okuduklarınızı şu şekilde gruplandırabilirsiniz:

 

-Anlayabildiğim ifadeler

-Kısmen anlayabildiğim, anlamını bağlamdan çıkardığım ifadeler

-Anlamadığım ifadeler

 

Bu gruplandırma size neyi bilip bilmediğinizi gösterecek ve eksiklerinizi tamamlamanızda yardımcı olacaktır. Ayrıca, bu sayede İngilizce kelimelerin ve dil bilgisinin nasıl kullanıldığını görüp pekiştirme fırsatı bulacaksınız.

Bir cümledeki kelimeleri biliyor ama dil bilgisi karmaşık geldiği için anlayamıyorsanız, o dil bilgisi konusunu tekrar etmeniz gerekebilir. Ya da tam tersi, cümledeki yapıları biliyor ama kelimeleri bilmiyorsanız, daha fazla kelime öğrenerek açığınızı kapatabilirsiniz. İngilizce kelime bilgisini geliştirmenin yolları adlı yazımızı okumak için buraya tıklayınız.

 

*Farklı yazı türlerini okumayı deneyin

Şiir, düzyazı , hukuki yazılar, bilimsel makaleler.. Kısacası bulabildiğiniz ne varsa okumaya çalışın. Çeşitli yazı türlerini bilmek sizi birçok yönden geliştirecek ve yazı becerilerinizin gelişmesine katkı sağlayacaktır.

 

*Pratik yapın

 

İlginizi çeken bir konuyu İngilizce olarak kaleme alın. Basit cümleler kullanarak başlayabilirsiniz. Daha sonra, bağlaçlar kullanarak cümlelerinizi geliştirmeyi deneyebilirsiniz.

Eğer imkanınız varsa, yazdıklarınızı başka birine kontrol ettirmelisiniz. Sizin farkına varamadığınız yanlışlarınızı başka biri kolayca görebilir. Ayrıca, yazılarınız internet üzerinden de kontrol ettirebileceğiniz, yazı becerilerinizi geliştirebileceğiniz siteler vardır. Bu sitelere ulaşmak için tıklayınız.