İngilizcede Büyük Değişikliklerin Kapısını Küçük Değişikliklerle Aralayın


İngilizcede Büyük Değişikliklerin Kapısını Küçük Değişikliklerle Aralayın

Learning-English-300x199

 

Bu makaleyi okuyorsanız, muhtemelen İngilizce seviyenizi iyileştirmek istiyorsunuzdur. Fakat İngilizceyi öğrenenler arasındaki genel sorun nereden başlayacaklarını bilmemeleridir. Genellikle okul dersleri sıkıcıdır. Bunun nedeni gramere büyük yer ayırmaları ve gerçek hayattaki dilin kullanımına dair pratiklerin yapılmamasıdır. Dilin okullarda etkin öğretilmemesi dil öğreniminizin kontrolünü tamamen kendi elinize almanız gerektiğini göstermektedir. Bunun için İngilizceyi günlük hayatınızın içine sokmalı ve onu kullanırken öğrenmelisiniz. Böyle bir çaba size dil öğreniminde kısa zamanda büyük yol aldıracaktır.

1. Aktif bir iletişimci olun ve kültürel yönünüzü geliştirin
Aktif bir iletişimci olmanın ve kültürel bilincinizi geliştirmenin en iyi yolu kendi dilinizde nasıl iletişim kurduğunuzu düşünmektir. İletişimin önündeki en büyük engellerden birisi hata yapmak ve bu hataların yarattığı utancın kişiyi denemekten uzaklaştırmasıdır. Bu kısır bir döngüdür. Aslında bunun tam tersi bir süreç iletişiminizi ve kültürel bilginizi ilerilere taşıyacaktır. Biraz kararlılıkla hata yapmaya devam ederseniz, hata konusunda daha rahat olacak ve öğrendikleriniz sizi daha fazla kendinize güven duymaya götürecektir.

2. İngilizceyi Hayatınızın Bir Parçası Yapın
İngilizceyi sadece öğrenmek değil, aynı zamanda onu yaşamak önemlidir. İngilizce bir iletişim aracıdır: yani dinlenmeli, konuşulmalı ve keyfi çıkarılmalıdır. Dolayısıyla yapmanız gereken şey halihazırda hayatta yapmayı sevdiğiniz şeyleri İngilizce olarak yapmaktır.

Her dilin okuma, yazma, dinleme ve konuşma olmak üzere dört önemli kısmı vardır. Bunların her birinde sevdiğiniz şeyleri bulup onları yapmaya başlayabilirsiniz. Bunları fırsat bulursanız bir arada da yapabilirsiniz. Mesela, twitter bunun için güzel bir fırsattır. 140 karaktere kadar ilgi duyduğunuz kişilerin tweetlerini okuyabilir hatta siz de tweet atabilirsiniz. Önemli olanın çalışmalarınızı eğlenceli tutmak olduğu unutmamalısınız. Keyifli ve eğlenceli işleri bırakmadan uzun süre yapabiliriz.

Dinleme açısından ise birçok olanak özellikle tv ve internet aracılığıyla mevcuttur. Filmleri ve dizileri izleyebilir, internetten podcastler indirebilir veya müzik dinleyebilirsiniz. Özellikle İngilizce dizileri ve filmleri altyazıları kendi dilinizde ve hatta İngilizce olarak izlemekten büyük fayda elde edebilirsiniz.

Konuşmak için yurtdışına seyahat etmek, hatta yurtdışında okumak her zaman için tavsiye edilir. Ama herkesin böyle bir imkanı bulması da zordur. Yine de konuşmak için olanaklar yok değildir. Konuşma imkanı dil öğrenmenin önemli motivasyonlarından birisidir. Bunun için ana dili İngilizce olanlarla tanışma fırsatlarını araştırmalısınız.

3. Ana Dili İngilizce Olanlarla Tanışın
Dil öğrenmenin en önemli motivasyonlarından birisi konuşmak ve yeni insanlarla tanışmaktır. Bunun için İnternet büyük fırsatlar sunmaktadır. Online olarak ortak ilgi ve tartışma gruplarına katılabilirsiniz ve sohbetler yapabilirsiniz. Mutlaka kendinize meydan okuma hedefleri koymalısınız. Örnek vermek gerekirse mesela bir kişiyle beş dakika konuşmak gibi bir amaç benimseyebilirsiniz. Ne konuşabilirim diye endişeleniyorsanız en temel soruları sorabilirsiniz. Aslında ne konuştuğunuz da önemli değildir. Asıl önemli olan iletişim kurmanızdır.

İngilizce öğrenmede günlük alışkanlıklar edinilmeli ve öğrenme süreci eğlenceli hale dönüştürülmelidir. Bunun için büyük değişiklikler yerine küçük değişiklikleri tercih etmelisiniz. İngilizceye yönelik olarak her gün yapacağınız küçük değişiklikler büyük değişikliklere kapı açacaktır. Küçük değişikliklere hemen bugün başlayın ve her defasında İngilizce yeteneğinizi geliştiren yeni bir alışkanlık edinin. Başarılar.