İngilizcede Telaffuzunuzu Hızla İyileştirecek 7 Tavsiye


İngilizcede Telaffuzunuzu Hızla İyileştirecek 7 Tavsiye

received_10206775244153683

 

Yeni bir dil öğrenirken başarılması en zor olan kısımlardan birisi telaffuzdur. Bir türlü istenildiği gibi seslerin ağızdan çıkmaması çok moral bozucudur. Her ne kadar mükemmele yakın bir telaffuza ulaşmak imkansız gibi görünse de ön yargılı olmama, tutarlı bir çaba, yeni stratejilerle denemeye devam etme ile beklentilerinizin üzerindeki seviyelere erişebilirsiniz.

1. Youtube ve Podcast’ler

İnternet diğer bilgi türlerinde olduğu gibi telaffuzda da çok büyük bir kaynaktır. Özellikle Youtube’daki videolarda telaffuzun farklı yönleri farklı videolar içinde anlatılmaktadır ve tamamen ücretsizdirler. Podcast’lar yine internette ücretsiz olarak bulup bilgisayarınıza veya ipod’unuza indirebileceğiniz ve telaffuzunu geliştirecek olan çok önemli ses dosyalarıdır.

2. Her gün Podcast Dinlenmek

İnternetten indirebileceğiniz podcast’leri arabada, otobüste, evinizde veya sizin için uygun olan her yerde dinleyebilirsiniz. Bunun için Google’da “podcasts pronunciation” şeklinde bir arama yapmanız yeterlidir. Eğer bu podcast’ler ana dili İngilizce olan kişiler tarafından yapılmışsa beyninizin otomatikman olarak İngilizce telaffuza alıştığını fark edeceksiniz.

3. Tonlama

Dikkatinizi ister verin ister vermeyin, dilin müzikal tarafı iyi telaffuzun vazgeçilmez bir unsurudur. Bunu anlamak veya fark etmek için müzisyen olmanız gerekmez, fakat ana dili İngilizce olanların tonlamasına dikkatinizi vermelisiniz. Mırıldanarak konuşmak durumunda olsanız nasıl sesler çıkarırdınız? Dilin melodik kalıbının farkında olmak önemlidir. Bu uygulama bir stratejiden çok bir yaklaşık biçimidir ve sürekli bir farkındalığı gerektirir.

4. Pratik: Her Gün Yüksek Sesle Okuma Yapın

Bu çalışma özellikle dilde belli bir aşamayı geçmiş ve bir ölçüde doğru telaffuzun ne olduğunun farkında olanlar için tavsiye edilir. Zira yanlış telaffuzla sadece yanlış olan güçlendirilmiş olacaktır. Bu çalışma için her gün 10 veya 15 dakikalık bir süre için yeterlidir. Haftada sadece birkaç defa dahi olsa yapılacak böyle bir çalışma, telaffuzunuz son derece hızlı bir şekilde iyileştirecektir. Audio Book (Sesli Kitap) dinlerken söylenenleri yazıdan tekrarlamanız da son derece etkili bir çalışma olacaktır.

5. Kendinin Farkında Olma: Konuşmanızı Kaydedin

Telaffuzu geliştirmek için bir başka mükemmel pratik kendi konuşmanızı bilgisayara kaydetmektir. Sonrasında da kaydınızı yani kendi sesinizi dinlemektir. Birçok insan kendi sesini dinlenmekten hoşlanmaz. Fakat kendinin farkında olma telaffuzda çok önemlidir ve gelişmenin de çıkış noktasıdır. Bu çalışma için aynı okuma parçasını her gün okuyup kaydetmek şeklinde bir çalışma da yapabilirsiniz. Böyle bir çalışma telaffuzunun her gün ne kadar iyileştiğini sizi gösterecektir.

6. Konuşmayı Taklit Etme ve Rol Modeller

Ana dili İngilizce olan ve konuşmasını beğendiğiniz kişilerin örneğin film oyuncularının konuşmalarını taklit edebilirsiniz. Onların konuşmalarını onların tarzında tekrarlamak İngilizceye özgü olan ve dilimizde bulunmayan sesleri kolaylıkla çıkarmamızı sağlayacaktır. Shadowing denen bu pratik telaffuzunu geliştirmenizde size çok yardımcı olacaktır.

7. Ters Taklit

Telaffuz çalışması için bir başka fikir sizin dilinizi konuşan ana dili İngilizce olan birini bulmak ve onun konuşma yapısını öğrenip tekrardan İngilizceye uygulamaktır. Biraz garip geldiği açıktır ama böyle bir taklidi abartarak yaptığınızda İngilizcedeki sesleri otomatikman uygulamış olursunuz. Ne derler, bir kere denemekten zarar gelmez. Telaffuz çalışmalarınızda şimdiden başarılar!