Kelime Bilginizi Nasıl Geliştirebilirsiniz?


Kelime Bilginizi Nasıl Geliştirebilirsiniz?

received_10206775244713697

 

Yeni öğrendiğiniz kelimeleri hatırlamakta zorlanıyor musunuz? Yeni kelimeleri öğrenmek kolay değildir. Çünkü kelimeleri kullanabilmek için onların sadece anlamını bilmek yeterli değildir, kelimeleri kavramalısınız. Bu da sadece sözlüğü açıp anlamı öğrenmekten daha fazla çaba gerektirir. Yalnız bu çaba meyvesiz değildir; zira daha fazla kelime öğrendikçe İngilizceyi daha akıcı bir şekilde konuşabilirsiniz.

Yeni kelimeler öğrenmek için onlarla sıklıkla karşılaşabilecek fırsatlar yaratmalısınız. Bunun için hazırladığımız tavsiyelerimizi günlük hayatta uygulayabilirsiniz.

Bir Kelime Günlüğü Tutun

Kelimeleri unutmak gerçekten moral bozucudur. Bunu bir günlük tutarak aşabilirsiniz. Yapacağınız tek şey bir deftere veya bilgisayara günlük 5 kelimeyi yazmak ve sonrasında tekrar kontrol etmektir. Eğer daha ileri seviye İngilizce biliyorsanız kelimelerin yanına o kelimeleri gösteren bir resim de çizebilirsiniz.

Her Gün Bir Deyim Öğrenin

Her dilde olduğu gibi İngilizcede de sayısız deyim vardır ve her biri dili daha da zenginleştirmektedir. Deyimler genellikle iki veya daha fazla kelimenin bir araya gelmesiyle oluştuğu için bir defa da daha fazla kelime öğrenebilir ve kullanımları sırasında kendinizi dilde daha yetkin hissedebilirsiniz.

TV Şovlarını İzleyin

İngilizcede sayısız Tv programı, şovu, yarışması ve dizisi bulunmaktadır. Bu zenginlik bu programların arasından mutlaka birini beğeneceğiniz anlamına gelmektedir. Ayrıca, kendi işinizle alakalı bir dizi seçerseniz birçok teknik kelimeyi de öğrenme şansını yakalayabilirsiniz. Filmler de müthiştir, fakat çoğumuzun hafta birkaç kez film izleyecek zamanını çoğunlukla bulunmaz. Oysa TV şovları, dizileri genellikle 20 dakika sürmektedir.

Okuyun

Kelime bilginizi geliştirmek istiyorsanız okumak kesinlikle en iyi yoldur. Orta seviye İngilizceye geldiğinizde tavsiye edilebilecek en iyi kitap Antoine de Saint-Exupéry tarafından kaleme alınan “Küçük Prens”’tir. Orijinali Fransızca olmasına rağmen şimdiye kadar en çok basılan kitaplardan birisidir ve İngilizceye yapılan çok güzel tercümeleri bulunmaktadır. Kısa, benzerlerine göre daha basit ve sürükleyici bir kitaptır. Bunun dışında Harry Potter önerilebilir.
New York Times, Economist, BBC ve CNN gibi gazeteleri, televizyonları ve haber sitelerini de takip edebilirsiniz. Bu medya araçları size daha teknik ve güncel bilgiler verecektir. Ayrıca, People (ünlü haberleri), Cosmopolitan (kadın dergisi), MAD (komedi) ve GQ (erkek dergisi) da ilgi alanlarına göre okunabilecek kaynaklardır.
Konuşun
İngilizcenin anadil olarak konuşulduğu bir ülkede yaşamamanız İngilizce konuşamayacağınız anlamına gelmez. İnternette bulabileceğiniz birçok ortam mevcuttur. Bunlardan bazıları şunlardır:
Facebook
Skype
Chatroulette
Verbling
Live Mocha
Couchsurfing
Facebook’ta ve Google’da şehrinizde bulunan ve buluşan İngilizce gruplarını araştırabilirsiniz. Birçok büyük şehirde o şehirde yaşayan yabancı çalışanlar (expats) mevcuttur. Onlarla karşılaşabilir ve konuşabilirsiniz. İnternet üzerinde kişilerle Skype kullanarak veya birçok kişiyle Google Hangouts programı üzerinden de konuşabilirsiniz. Ayrıca, chat yapabileceğiniz Chatroulette, Verbling, Livemocha gibi siteler harikadır. Couchsurfing ile de yabancı konuklarınızı evinizde misafir edebilir hatta onlara seyahat ederek ülkelerinde misafir olabilirsiniz.