İngilizce’de iyi bir dinleyici olmak için


İngilizce’de iyi bir dinleyici olmak için

Öğrenmenin gerçekleştiği en önemli alanlardan birisi olan okullarda öğrencilerin bu konuda gerçekleştirdikleri eylemlerin büyük bir çoğunluğu dinlemekten ibarettir. Duyduklarımızı anlamamız bu yüzden çok önemlidir. Sizin İngilizce’de daha iyi bir dinleyici olmak için izleyebileceğiniz birkaç öneriyi içeren bu yazıyı dikkatle okumanızı tavsiye ediyoruz.

Daha iyi bir dinleyici olmaya yönelik tavsiyelere geçmeden öncelikle dinlemeyi, dinlediğimiz şeyleri anlamayı zorlaştıran şeyleri ele almamız gerekir.
Konuşmacı çok yüksek ya da alçak sesle konuşuyor olabilir,
Konuşma esnasında diğer dinleyiciler kendi aralarında konuşuyor olabilir ya da ortamda gürültü vardır,
Siz konuşmacının söylediklerine odaklanmıyor olabilirsiniz,
Konuşmacıyı dinlerken takip edebileceğiniz konuşmayı destekleyiciler (sunum, tablo, çizim vs.) yoktur,
Konu hakkında hiçbir fikriniz yoktur,
Konuşmacının kelime seçimleri sizin için zorlayıcı olabilir ya da kurduğu cümleler uzun ve karmaşık olabilir veya
Konuşmacı ya da konu sıkıcı olabilir.

Bu sorunlardan herhangi biri dinlemeyi ve anlamayı zorlaştırmak için yeterlidir. Ancak çoğu zaman bu sorunların birkaç tanesi ile birlikte karşılaşılması olağandır. Örneğin İngilizce anlatılan bir dersin hocası size göre hızlı ve karmaşık konuşuyor olabilir. Böyle bir durumda anlatılanları anlama olasılığınız haliyle daha az olacaktır.

Bütün bunlara rağmen duyduklarınızdan anlam çıkarmanızda size yardımcı olabilecek birkaç yoldan söz edebiliriz. Bunlardan bazıları şunlardır;
En basit yöntem olarak konuşmacıya anlamadığınız yeri tekrar etmesini ya da biraz daha açıklayıcı olmasını isteyebilirsiniz,
Biraz daha odaklanıp dikkatinizi dağıtan şeylerden kendinizi almayı deneyebilirsiniz,
Konuşmacıyı yakından izlemek, beden dilini okumak konuşmayı anlamınızda size yardımcı olacaktır,
Kendinize (sessiz) ya da konuşmacıya sorular sormayı deneyin,
Anlatılanları zihninizde resmetmeyi ve belirli noktaları birleştirerek anlamı kuvvetlendirmeye çalışın,
Konuşmacı (öğretmen) tarafından soruları içinizden cevaplamayı ihmal etmeyin,
Konuşmada anlamadığınız noktalar olsa bile dinlemekten vazgeçmeyin,
Ders esnasında diğer arkadaşlarınızın söylediklerine de dikkat edin, örneğin anlamanıza yardımcı bir soru sorabilirler,
Anlamadığınız noktaları ders sonunda bir arkadaşınıza sormayı deneyebilir ya da
Konu hakkında önceden bilgi edinmek ve dinleme sırasında not almak gibi basit ama etkili ipuçları ile daha iyi bir dinleyici olabilirisiniz.

Bütün bunların dışında sınıf haricinde de dinlemenizi geliştiren alıştırmalar yapabilirsiniz. İnternetten dinleme alıştırmalarına yönelik kayıtları dinleyebilir ya da Youtube gibi video paylaşım sitelerindeki kanallardan farklı konularda çok farklı konuşmacıların konuşmalarını dinleyebilirsiniz. Örneğin TED bunlardan biri.
Ayrıca sevdiğiniz şarkıların sözlerini yazmayı deneyerek asıl sözleri ile karşılaştırmayı deneyebilirsiniz. Her zaman söylediğimiz gibi İngilizce film ve TV programları izlemek de yararlı olacaktır. İngilizce alt yazılı olarak filmler izlemek hem iyi vakit geçirmenizi hem de dinlemenizi geliştirmenizi sağlayacaktır. İngilizce ortam akışı (podcast) dinlemek de bu konuda oldukça faydalıdır. İnternetten farklı konularda çok çeşitli ortam akışı dosyalarını indirip dinleyebilirsiniz. Örneğin eslpod bunlardan biridir.

 

Yabancı ve Türk Öğretmenlerden Online İngilizce Dersleri

Daha önce belirlenmiş saatlerde 1 saat boyunca,yabancı ve Türk İngilizce öğretmenleriyle İngilizce konuşma,okuma ve pratik yapma fırsatı.