İngilizce Öğrenmenin İpuçları


İngilizce Öğrenmenin İpuçları

Sadece İngilizce değil herhangi bir yabancı dili öğrenmek zaman ve düzenli çalışma gerektiren bir uğraştır. Fakat bütün bu çaba ve uğraşlar kendinizi başka bir dilde anlatabildiğinizde meyvelerini verecektir. Burada İngilizce öğrenmenin faydalarından uzun uzun bahsetmek yerine size İngilizce öğrenme sürecinde yardımcı olabileceğini düşündüğümüz birkaç tavsiye ve ipucu vermek istiyoruz.

İstekli olun
İngilizce öğrenmek mi istiyorsunuz? Bunun için sizi sürekli motive edecek arzuya, isteğe sahip olmalısınız. Unutmayın çoğu zaman sizi yılma noktasına getirecek zorluklarla karşılaşacağınız için gerçekten istekli olmak çok önemlidir.

Nedeninizi bilin
İngilizce öğrenmedeki amacınız nedir? Bu soruya verdiğiniz yanıtı zorluklarla karşılaştığınız zamanlarda kendinize hatırlatarak kendinizi motive etmesini bilmelisiniz.

Hedefler koyun
‘Haftada otuz kelime öğreneceğim’ ya da ‘bugün yarım saat İngilizce konuşacağım’ gibi hedefler koyabilirsiniz. Kendinizi hedefler koyarak motive ederek sürekli çalışmaya devam edebilirsiniz.

Az da olsa sürekli…
Kendinizi saatlerce çalışmaya zorlamak yerine her gün belirli sürelerde düzenli olarak çalışmanız daha verimli olacaktır. Örneğin her gün düzenli olarak yarım saat – bir saat arasında çalışmayı planlayın. Bu zaman süresinde bir iki kısa ara verebilirsiniz. Her gün bir önceki derste ne yaptığınızı tekrar etmeyi de unutmayın.

Sesli çalışın
Çalışırken karşılaştığınız kelimelerle sesli olarak telaffuz çalışması yapın. Bu şekilde kelimeleri doğru söylemenin yanı sıra onları hatırlamanız da daha kolay olacaktır.

Farklı yollar deneyin
Dil öğrenmenin belirli bir yolu yoktur. Herkesin bir dili farklı öğrenme yolları olabilir. Önemli olan size en uygun olanı bulmak ve arada farklı yöntemlerle sıkılmaktan kurtulmaktır.

Konuşma egzersizleri…
Öğrendiğiniz dili konuşmayı ihmal etmeyin. Sonuçta dilin en temel amacı konuşma yoluyla diğer insanlarla iletişim kurmaktır.

Korkmayın
Diğerleri ile iletişime geçmek için her şeyi öğrenmeyi beklemeyin. Şu anda bildiğiniz kadarı ile konuşmaya çalışın. Unutmayın konuşmaktan çekinmenin size hiçbir faydası yoktur.

Her yerde olsun…
Öğrendiğiniz dil hayatınızın her alanında olsun. Sadece günlük birkaç saat çalışmakta kalmasın o dille olan bağınız. Günün her anında dinlemeye, izlemeye ve konuşmaya hazır olun.

Bilenleri dinleyin
Ana dili İngilizce olan konuşmacıları dinlemek çok önemlidir. Hangi kelimeyi nerede, nasıl kullandıklarını ve nasıl telaffuz ettiklerine dikkat edin.

Telaffuz çok önemli
Yukarıdaki tavsiye ile ilişkili olarak telaffuzumuza dikkat edin. Bir ana dil konuşuruna ne kadar benzerseniz konuşurken, karşınızdakilerin sizi anlaması da o denli kolay olacaktır.

Kaynaklarınız sağlam olsun
Bu süreçte yaralandığınız kaynaklarınızın çokluğu ve güvenirliği dil bilgi ve becerilerinizi geliştirmede çok önemlidir. Basılı ya da çevrimiçi sözlükler, internet siteleri ve bilgisayar yazımlarından olabildiğince yararlanmaya çalışın.

Bildiğiniz kadar…
Daha önce de ifade ettiğimiz gibi İngilizce konuşmak, diğerleri ile bu dilde iletişime geçmek için kendinizi hazır hissetmeyi beklemeyin. Ne kadar az kelime bilseniz de, dil bilgisi kurallarının hepsini bilmeseniz de konuşmaktan çekinmeyin. Bir kez konuşmaya başladınız mı ne kadar az kelime bilseniz bile ne kadar çok şey konuşabildiğinizi gördüğünüzde siz de şaşıracaksınız.

Hızlanın
Yabancı bir dil öğrenmeye başlandığında normal konuşma hızı size için çok hızlı gelebilir. Mümkün olan en kısa zamanda bu ‘hıza’ alışmaya çalışın. Normal konuşma hızında kayıt edilmiş ses dosyalarını dinleyebilirsiniz. Yine de alışamazsanız çocuklar için İngilizce’de hazırlanmış ses kayıtlarını dinleyebilirsiniz.

Eğlenmeyi unutmayın
Yeni bir dil öğrenmenin en güzel yanlarından birisi de eğlenceli ve heyecan verici olmasıdır. Bu özelliğini zamanla kaybetmesine izin vermeyin. Sevdiğiniz şeyleri yaparken öğrendiğiniz dili de buna katmayı unutmayın.

Yukarıda verdiğimiz bu öğrenme ipuçları ile İngilizce akıcılığınızı geliştireceğinize inanıyoruz. İngilizce çalışmaktan zevk almayı ihmal etmeyin ve öğrendiklerinizi günlük hayatınızın her anında kullanmayı unutmayın. Öğrendiğiniz yabancı dilin hayatınıza olan etkisi ne kadar büyükse öğrenme süreci hem o kadar hızlanacak hem de sürecin verimi oldukça artacaktır.