İngilizceyi internet aracılığıyla geliştirme yolları


İngilizcenizi geliştirmede internetteki belki de en önemli platform Youtube’dur. Burada İngilizce hocalarının son derece popüler kanalları bulunmaktadır. Son derece kolay İngilizceyle anlattıkları kısa videolardan İngilizce açısından birçok şey öğrenebilirsiniz. Learn English with Emma, JamesESL English Lessons, English Lessons with Adam, Learn English with Ronnie! vb. gibi kanallar son derece popülerdir.

 Bir sonra aklıma gelen site ise italki’dir. Burada profesyonel İngilizce öğretmenlerinden online olarak ders alabilirsiniz. Öğretmenine göre ders saatlerinin fiyatları değişmektedir. Bütçenize göre bir öğretmen rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu profesyonel öğretmenlerin yanı sıra ana dili İngilizce olup profesyonel olmayan kişilerden de bütçenize çok uygun olacak dersler alabilirsiniz. Eğer İngilizce öğrenmenin en önemli noktasının konuşmak olduğunda hem fikirsek bu site sizin için birebirdir.

 Bir diğer popüler site duolingo’dur. Sadece İngilizce olmayıp daha birçok yabancı dili bu site aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Aşamalı olarak bilgisayar öğretimi yoluyla ilerleyen bir ağaç şeması olan bu sitede bölümleri tamamladıkça ilerliyorsunuz ve bütün bölümleri yani ağaç şemasını bitirdiğinizde ise öğrendiğiniz dilde yetkin bir konuma ulaşıyorsunuz. Milyonlarca üyesi olan bu sitede Türkçe olarak başta İngilizce olmak üzere birçok dili kendi hızınıza göre öğrenebilirsiniz. Bir kere üye olduğunuzda ve ilk derslere başladığınızda bir daha vazgeçmeyeceğinizden emin olabilirsiniz.

 Online sözlükler de İngilizce öğreniminizde çok yardımcı olacaktır. Ülkemizde seslisözlük, tureng, zargan bunların en iyi örnekleridirler. İngilizce – İngilizce sözlükler aslında en faydalı olanlardır. İngilizceniz belli bir seviyeye geldiğinde bu sözlükleri kullanmanızı tavsiye ederim. Bunların içinde thefreedictionary, longman sözlüğü ldoceonline.com, dictionary.com, Cambridge ve Oxford’un sözlükleri size çok yardımcı olacaklardır.

 Bu önerdiklerimin dışında da yüzlerce kaynağı internette bulabilirsiniz. Özellikle İngilizce gazeteler ve kişisel ve konusal bloglar çok değerli okuma kaynaklarıdırlar. Çünkü binlerce seçim arasında ilgi alanlarınıza göre bir kaynak bulmanız zor olmayacaktır. Son olarak İngilizce öğrenme forumları aracılığıyla tanışabileceğiniz kişilerle skype aracılığıyla birebir görüntülü konuşarak hem arkadaş edinebilir hem de İngilizcenizi geliştirebilirsiniz.