İngilizcemi nasıl orta-alt seviyeden ileri seviyeye çıkarabilirim?


Okuyarak…

Okuduğunuz kelimeleri/deyimleri anlamasanız bile çok okumak İngilizce öğrenmenin anahtarıdır. Okumaya devam edin ve aynı zamanda iyi bir sözlüğü de yanınızda bulundurun. İnternette yüzlerce sözlük mevcuttur, bilgisayarınızdan, tabletinizden veya akıllı telefonunuzdan sözcüklerin anlamlarına bakabilirsiniz. Sözlük önerileri için buraya tıklayınız: İnternet üzerinden İngilizcemi nasıl geliştiririm ve sözlük önerileri.

Sürekli not alın; ilginizi çeken, yeni öğrendiğiniz ne varsa, eşanlamlılar, zıt anlamlılar, deyimler veya ifadeler not alın ve tekrar tekrar geri dönüş yaparak yeni öğrendiklerinizi pekiştirin. Dinlemeyi öğrenin, söylenen kelimelerin üzerinde yoğunlaşın, onları aklınızda canlandırın ve bu kelimelerin öğrenebildiğiniz kadar çok eş anlamlılarını öğrenin.

 Eğer filmleri altyazısız izleyip söylenenleri anlayabiliyorsanız bu iyi bir işarettir. Bazen yine de altyazılara ihtiyaç duyabilirsiniz, çünkü her film aynı değildir. Aktörler gerçekten çok hızlı konuşabilmektedirler. Ya da çok farklı aksanlara sahip olabilirler. Bununla birlikte, filmleri altyazılarıyla birlikte İngilizce olarak izleyebilirsiniz (elbette mümkün olduğunca çok altyazıya bağlı kalmamaya çalışmalısınız).Bu doğrultuda İngilizcenizin zamanla beklentinizin ötesinde iyileştiğini ve geliştiğini göreceksiniz.