İngilizcenin konuşulmadığı bir ortamda İngilizce konuşmayı nasıl öğrenebilirim?


Diğer öğrendiklerimizden farklı olarak İngilizce öğreniminin psikolojik zorluğu son derece fazladır. İngilizcenin konuşulmadığı bir ortamda İngilizceyi öğrenmek bir yerde akıntıya karşı kürek çekmeye benzemektedir. Uzun dönemde motivasyonunuzu korumanız gerekmektedir. Sabırlı olmak ve emin olduğunuz öğrenim şekliyle yavaş fakat sağlam adımlar atmak önemlidir.

 Bunun dışında neden İngilizce öğrenmek istediğinizi de sorgulamanız gerekmektedir. Çabanızı zorunluluklardan çıkarıp bir tutku çerçevesi içine alabilirsiniz hedefi on ikiden vuracağınızdan emin olabilirsiniz. Ayrıca, her zaman yeni bilgileri öğrenmeye aç olursanız ve bu çabaları okuma, dinleme, yazma ve olabildiğince konuşma ile destekleyebilirseniz İngilizce öğrenmek sizin için sadece bir zaman meselesi olarak kalacaktır.

 Pratik açıdan bakarsak, okumak konuşmayı besleyen en önemli kaynaklardan birisidir. Başlangıç için kolay olan belki çocuklar için yazılmış kitapları okuyabilirsiniz. Kelimelerini çıkarıp bu kelimelere sonradan tekrar bakarak pekiştirebilirsiniz. Bu konuşurken kendinize güveninizin temelini oluşturacaktır.

 Okumak için sabrı olmayanlar ise İngilizce televizyon şovlarını ve sinemalarını izleyebilirler. İnternet bunun için sınırsız bir kaynaktır. Fakat İzlemenin negatif yanı okurken durup kelimelerin anlamlarına bakıp bilginizi geliştirebilirken bunu film veya televizyon şovları izlerken yapamamanızdır. Bu durumdan kurtulmak için özellikle bilinen filmlerin internette metinleri (script, ,film script, screenplay) bulunmaktadır. Filmi izlemeden önce bu metinleri bulup bilinmeyen kelimelerini çıkarırsanız hem söylenenleri kolaylıkla anlayabilirsiniz hem de yeni kelimeler öğrenmiş ve bunları pekiştirmiş olursunuz.

 İnternet günümüzde İngilizce öğrenmek için mükemmel bir kaynaktır. Fakat sadece sözlüğe bakmak için interneti kullanmayın. Aktif olarak anadili İngilizce olan kişilerle iletişim kurmak, sohbet etmek için de kullanın. Bunun için bir hobi edinin ve bu konuda yazılanları arayın, forumları, tartışma gruplarını keşfedin.

 Son olarak İngilizcenizi sadece okumak ve dinlemekle, yani dilin tüketim kısmıyla, sınırlamayın. Yazın ve konuşun imkanınız olduğu miktarca… Böylelikle gerçekten dili kullanmış ve İngilizcenizi geliştirmiş olacaksınız.