İngilizceyi ana dili İngilizce olanlar gibi konuşmam mümkün mü?


Kesinlikle evet. Zor olsa da bu kesinlikle mümkündür.

Aslında bunu başarmanın yolu aynı kendi dilimizde olduğu gibi öncelikle çok dinleme yapmaktan geçiyor. Sonrasında dinlediklerinizi taklit ederek aynen tekrarlarsanız kolaylıkla güzel bir telaffuz kazanabilirsiniz. Sevdiğiniz bir tv programını, şovu izleyin ve söylenenleri taklit edin. Tam anlamadıysanız videoyu durdurun ve yüksek sesle dinleyin. Bu şekilde hızla bir telaffuz yeteneği kazanacağınızdan emin olabilirsiniz.   

 Bunun dışında dikkat çekmek istediğim bir başka konu telaffuzunuzu mükemmelleştirmek için gerçekten denemelisiniz. Sadece videolar izlemekle, konuşma pratikleri yapmakla veya İngilizcenin anadil olduğu ülkelere gitmekle yetinmeyin, gerçekten konuşulan dile dikkatinizi verin ve nasıl konuştuklarını çözmeye çalışın. Kendi konuşmanızdaki hataları görün ve bunları düzeltmek için çabalayın.

 Ayrıca, ana dili İngilizce olan ve fonetik konusunda uzmanlığı bulunan bir öğretmenden bire bir eğitim almak belki de en etkin yol olacaktır. Elbette bu herkesin imkanı dahilinde değildir. Ama imkanı olan için çok güzel ve etkin bir çalışma olacağı açıktır.