İngilizceyi Daha Hızlı Öğrenmek için Tavsiyeler


Daha Hızlı İngilizce Öğrenmek için Tavsiyeler

İngilizce öğrenip konuşmaya çalışıyor ama bir türlü istediğiniz seviyeye ulaşamıyor musunuz? O halde tamda sizin için hazırladığımız bu tavsiyelere bir göz atın.

Derin bir nefes alın ve başlayın konuşmaya…
İngilizce konuşmaya başlamadan önce ne kadar çok düşünürseniz o kadar heyecanlanabilir ve konuşmaktan vazgeçmeye başlayabilirsiniz. Neyi nasıl söyleyeceğim diye düşünmek yerine derin bir nefes alıp konuşmaya başlayın! Bunun için derslerinizde ne kadar söz alıp ne kadar süre boyunca konuştuğunuzu belirleyerek başlayabilirsiniz. Unutmayın ne kadar çok konuşursanız o kadar çok bu dilde nasıl iletişim kurulduğunu öğrenirsiniz.

Hazır değilim, yeteri kadar kelime bilmiyorum…
Yabancı dil öğrenirken atılan en yanlış adımlardan birisi ise o dili kullanmak söz konusu olduğunda; örneğin yabancı birisiyle İngilizce konuşmanız gerektiğinde ya da size bir soru sorulduğunda “I don’t speak English” gibi bir cümle kurarak konuşmaktan kaçınmaktır. Bunun yerine ne biliyorsanız o kadarı ile iletişim kurmaya çalışın. “Konuşmak için yeteri kadar kelime bilmiyorum” o yüzden “üzgünüm sizinle konuşamam” gibi bir durumu yeni çıkan bir oyunu oynamayı bilmediğiniz için “ben bilgisayar kullanmayı bilmiyorum” diyerek bilgisayar kullanmayı bırakmaya benzetebiliriz. Eğer karşınızdaki kişiyle konuşurken sorun yaşıyorsanız “ben İngilizce bilmiyorum” diyerek konuşmayı kestirip atmaktansa aşağıda verdiğimiz cümlelerden yararlanarak hem bu sorunları kolayca aşabilir hem de konuşmanın devamlılığını sağlayabilirsiniz:
I’m not a native speaker so could you please speak a little slower?
I’m sorry I didn’t catch that
Padron me. Could you repeat that?
Can you tell me what does … mean, please?

Bu şu demekti… bu da… bu neydi ya?!
Yabancı dil öğrenirken yapılan diğer bir yanlış ise her şeyi çevirmektir. İngilizce öğrenirken her kelimeyi her cümleyi Türkçe’ye çevirmeye çalışmayın. Bunun yerine birisi İngilizce konuşurken söylediği her kelimenin karşılığını Türkçe’de bularak bir oradan bir anlam çıkarmak yerine (Türkçe düşünmek) bildiğiniz anladığınız kelimelere odaklanmaya çalışın. Böylece bazı kelimelerin anlamları daha önceden bilmeseniz bile konuşmanın akışından ya da konusundan ne denmek istendiğini çıkarabilirsiniz.

Çalıştırın şu kulakları!
Dinlemek yabancı dil öğreniminde en önemli temellerden biridir. Çünkü dinleyip anladıklarınız üzerine yabancı dilinizi inşaa edersiniz. Bunun için “kulak dolgunluğu” dediğimiz şeye sahip olmak çok önemli. Dil bilgisi kurallarına (Bak burada “he she it ile s takısı kullandı”) ve kelimelere (“pencil sharpener” pencil kalem demekti sharpener ne ola ki? ) odaklanmak yerine cümlelerin geneline odaklanın. Neyin nasıl söylendiğine cümlelerin nasıl ne şekilde kullanıldığına dikkat edin. Bol bol film, müzik, haber ne bulursanız İngilizce dinlemeye gayret edin. Bu şekilde kelimelere odaklanmak yerine cümleleri ve en nihayetinde İngilizce’yi anlamaya başlayabilirsiniz.

Ay yanlış mu söyledim acaba?!
“Öyle mükemmel konuşmalıyım ki, hiç hata yapmamalıyım” gibi bir düşünceye sahipseniz size kötü haberlerimiz var. Hata yapmaktan korkmak sizi İngilizce öğrenmekten edebilir. Bunun yerine İngilizce konuşmaktan korkmayı bırakıp akışına bırakmalısınız. Rahatlayın ve kelimelerin “acaba doğru mu bu” korkusu olmadan ağzınızdan dökülüvermesine şahit olun. Kimse mükemmel değildir ve herkes hata yapar ana dili İngilizce olanlar bile!

Kitaplara gömülmekten vazgeç!
Konu dil öğrenmek dışında hemen her şey olduğundan kitaplardan çok şey öğrenebilirsiniz. Bir yabancı dil öğrenilirken İngilizce ders kitabı tek kaynağınız olmamalıdır. Kitabın size verdiklerinden çok siz ne öğrenmek istiyorsunuz ona odaklanın. Sadece bir kitaba bağlı kalmak dil öğrenmenin doğasına hatta öğrenmenin doğasına aykırı çünkü herkesin öğrenme şekli ve ihtiyaçları diğerlerinden farklıdır.

Yeni bir şeyler dene!
Değişim güzeldir. Sizi sıkılmaktan kurtarır. İngilizce öğrenirken de her zaman kullandığınız yöntem yerine farklı şeyler deneyin. Örneğin internet üzerinden dersler alabilir ya da sizin gibi İngilzce öğrenen dünyanın farklı yerinden insanlarla İngilizce’nizi  geliştirebilirsiniz.

Hedefin nedir?
İngilizce öğrenmedeki amacınız nedir? Akıcı bir şekilde konuşmak mı istiyorsunuz yoksa iş bulmak mı? Üniversite eğimi almak mı ya da İngiltere’yi gezmek mi? Günde ne kadar çalışacaksın? Nasıl İngilizce öğrenmek istiyorsun? Bu sorulara verdiğiniz cevaplara göre bir hedef belirleyerek o hedefe ulaşmaya çalışmak İngilizce öğrenme yolunda önünüzü aydınlatacaktır.

Olumsuz düşünmeyi bırak artık!
İngilizce öğrenirken kendinizi “hep hata yapıyorum, asla İngilizce öğrenemeyeceğim, of İngilizce çok zor” gibi olumsuz söylemler içinde buluyorsanız İngilizce öğrenmeyle ilgili olumsuz bir iç sese sahipsiniz demektir. Bundan kurtulmak için ilk önce olumsuz düşündüğünüzün farkına varmalı ve bu olumsuz düşünceleri olumlu halde yeniden söylemelisiniz. Olumlu düşünüp pozitif bakmak İngilizce öğrenmeyi hızlandıracaktır.

Not al!
Yanınızda taşıyabileceğiniz küçük bir defter ya da akıllı telefonunuza yükleyebileceğiniz not alma uygulaması ile duyduğunuz cümle ve kullanımları not almayı deneyebilirsiniz. O cümleyi anlamadınız, hoşunuza gitti ya da sadece unutmamak için not alabilirsiniz. Bu şekilde arada notlarınıza geri dönerek o cümleyi bir bütün olarak hatırlar ve siz de konuşurken bu cümle ve kullanımları rahatça kullanabilirisiniz.

Asla vazgeçme!
Kimse annesinin karnından beş dille doğmuyor. Hayranlıkla izlediğimiz profesyonel futbol ya da basketbol oyuncularının o noktaya gelebilmelerinin ardında düzenli olarak saatlerce emek verilen antrenmanlar, çok çalışma ve disiplin yatıyor. Aynı şekilde yılmadan İngilizce öğrenmeye konuşmaya çabalarsanız sizin için de başarı kaçınılmaz olacaktır. Bunu yanı sıra unutmamamız gereken bir diğer gerçek de bu oyuncuların bugün antrenman yapmayı bıraktıklarında formlarını kaybedeceği gerçeğidir. Bu yüzden bizde İngilizce öğrenmeye bıkmadan usanmadan devam etmeliyiz.
Herkese kolay gelsin!