Londra’da Yapılacak 8 Harika Aktivite


Londra’da Yapılacak 8 Harika Aktivite

 

İngilizce öğrenmek için yapılacak en önemli atılımlardan biri hiç şüphesiz İngilizcenin konuşulduğu bir ülkeye seyahat etmektir. Nüfusunun çoğunluğu anadil olarak İngilizce konuşan dünyada altı ülke bulunmaktadır; bunlar Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya, İrlanda ve Yeni Zelanda’dır. Ülkemize yakınlık olarak bakıldığında kolay ulaşılabilirlik açısından Birleşik Krallık ve İrlanda ön plana çıkmaktadır. Birleşik Krallık ve İrlanda dendiğinde de herhalde herkes için ilk tercih Londra olacaktır.

londra da yapilabilecek 8 aktivite

Gerçekten de Londra hem tarihte hem de günümüzde siyasal, ekonomik, sosyal, kültürel, eğitimsel, ulaşım ve daha sayılabilecek birçok açıdan çok önemli bir merkezdir. Günümüzde 8,5 milyon nüfusu ile Birleşik Krallığın ve Avrupa Birliğinin en kalabalık kentidir. Dolayısıyla seyahat güzergahınız olarak Londra’yı seçmeniz çok da zamanınızı almayacaktır. Peki, Londra’ya gittiğinizde neler yapabilirsiniz? Bu soruya cevap olarak şu 8 harika aktiviteyi gerçekleştirebilirsiniz.

 

  1. Tower Bridge: Londra’da görmek için tercih edeceğiniz ilk yerin Tower Bridge olması hiç şaşırtıcı olmayacaktır. 1894’te yapımı bitirilen köprü o günden beri Londra ile özdeşleşmiş ikonik bir yapı olmuştur. Thames Nehrinin üzerindeki Köprü üst ve alt seviyede iki düz yürüyüş yolu ile birbirine bağlanan iki kuleden oluşmaktadır. Yaya geçişinin olduğu köprüden Londra’nın en güzel manzaralarını görebilirsiniz.
  2. Westminster Sarayı ve Big Ben: Parlamento Binası olarak da bilinen bina Londra’nın en tanıdık yüzlerinden birisidir. Bina Avam Kamarası ve Lordlar Kamarasından oluşan İngiliz Parlamentosuna ev sahipliği yapmaktadır. Thames nehrinin yanındaki saray yine en az kendisi kadar ikonik ve sembol bir yapı olan ana çan kulesi Big Ben’i de içinde bulundurmaktadır.
  3. London Eye: Dev bir dönme dolap olan ve 1999 yılında inşa edilen London Eye kısa süre içinde şehrin simgelerinden biri ve en çok ziyaret edilen cazibe merkezi olmuştur. Devasa yapısıyla Londra’nın şehir ufkunda orijinal bir yere sahip olan dönme dolap yılda üç milyondan fazla ziyaretçiyi Londra semalarında 30 dakikalık bir geziye davet etmektedir.
  4. Trafalgar Meydanı:  Londra’daki en geniş meydan olan Trafalgar şehrin kalbi olarak kabul edilir. Orta Çağdan bu yana alan merkezi bir toplanma yeri olmuştur. Meydan ismini 1812’de zaferle çıkılan bir deniz savaşından almıştır. Meydandaki sütuna da bu savaşta hayatına kaybeden ünlü amiral Nelson’un ismi verilmiştir. Kuzey tarafında ünlü National Gallery bulunmaktadır.
  5. Hyde Park: Hyde Park, Londra’daki Kraliyet Parkları’nın en büyüğüdür. Bitişiğindeki Kensington Bahçeleri ile 150 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Şehir parklarının en iyi örneklerinden biri olan yeşil alan Londralıların dinlenmek, konserlere katılmak için tercih ettiği bir yerdir. Büyük gösterilere de ev sahipliği yapmış olan parkta herkesin görüşünü söyleyebildiği bir köşe de bulunmaktadır (Speaker’s Corner).
  6. Müzeler: Londra müzeler yönünden zengin bir şehirdir. Dünyanın her yanından getirilen eskiçağ yapıtları ve etnoğrafya koleksiyonlarının yer aldığı British Museum, 2300’ün üzerinde paha biçilemez tablo koleksiyonu ile sanat müzesi National Gallery, doğa tarihinin çeşitli zamanlarına ait canlı örneklerinin yer aldığı dünyanın en prestijli doğa tarihi müzesi olan Natural History Museum, modern sanat müzesi Tate Modern ve bilimsel ürünlerin gösterildiği Science Museum ücretsiz olma avantajlarıyla birlikte ziyaretçilerini beklemektedirler.
  7. West End Şovları: West End’de efsanevi müzikaller, tiyatrolar Londra’daki aktivitelere mükemmel bir alternatif oluşturmaktadır. Özellikle efsanevi Aslan Kral, Operadaki Hayalet, Mamma Mia, Sefiller müzikalleri mutlaka en az bir kere gidilmesi ve görülmesi gereken şovlardır.
  8. Soho: Gece yaşamı söz konusu olduğunda Soho Londra’nın eğlence merkezi olarak bilinir. Barları, pubları, mükemmel restoranları, canlı ortamı ve farklı kültürlerin harmanlandığı sokakları ile Soho karşı konulamaz bir cazibeye sahiptir.

 

Bu cazibe merkezlerinin yanı sıra şehrin bir diğer önemli noktaları olan sadece yayalara açık Piccadilly Circus’a ve Leicester Meydanına gidebilir, Covent Garden’daki restoranlarda yemeğinizi yiyebilir ve Royal Albert Hall’da veya O2 arenadaki bir müzik konserine katılabilirsiniz. Ayrıca, ünlülerin balmumundan gerçek boyutlu heykellerinin bulunduğu Madame Tussauds’da, ilginç deniz canlılarıyla dolu Sea Life London Akvaryumunda ve Warner Bros Studio London’da Harry Potter filminin nasıl yapıldığını görerek ilginç bir zaman geçirebilirsiniz. İki katlı ikonik kırmızı otobüslerle bir gezintiye çıkmak son derece özel bir deneyimdir. Alışveriş dendiğinde ise durağınız Oxford Street olacaktır. Son olarak, Londra ufkuna hakim olan Shard gökdelenine çıkabilir, Londra otellerinde bir beş çayı yapabilir veya Buckingham Sarayında muhafızların değiştirilme törenini izleyebilirsiniz.

 

Dünyadaki metropollerin en önde gelenlerinden biri olan Londra yapılabilecek yüzlerce aktivitesi ile sizleri beklemektedir.

Londra’da iyi bir İngilizce konuşmak bu kentten alacağınız tadı daha da artıracaktır.