İngilizce yazılarınızı nasıl kontrol edebilirsiniz?


 

İngilizce bir yazı veya deneme yazdıktan sonra yazdıklarınızı kontrol etmek zor bir çabaya dönüşebilmektedir. Gerçekten yanlış olduğunu nerden bilebilirim veya gözümden kaçan yerler var mı soruları hemen aklımıza gelmektedir. Yazıları kontrol etmek (redaksiyon veya düzeltme okuması) gramer ve kelime yönünden yanlışları düzeltmek anlamına gelmektedir (heceleme veya kelime seçimi).

ingilizce-yaziniz

Yazı yazarken kolaylıkla yanlış yapabildiğimiz için yazımızı ilgili yere (sınıf öğretmeni, sınav, resmi makamlar) teslim etmeden önce düzeltme okumasının yapılması son derece önemlidir. Bu düzeltme okumasını daha etkin bir hale dönüştürmek için şu teknikleri uygulayabilirsiniz.

 

  1. Yazınızla aranıza bir mesafe koyun: Eğer mümkünse, yazınızı bitirdikten sonra birkaç saat (veya gün) herhangi bir şey yapmadan yazınızdan uzaklaşın. Geri geldiğinizde daha önce görmediğiniz birçok yanlışı bulmak sizi şaşırtacaktır.

 

  1. Sadece bir çeşit yanlışı araştırın: Tüm yanlışlara aynı anda bakmak yerine sadece bir yanlış türüne odaklanın. Örneğin ilk önce heceleme hatalarını, sonra kelime seçimi yanlışlarını ve son olarak gramer hatalarını arayın.

 

  1. Belgenizi yazıcıdan çıkarın: Bazen hataları ekran yerine kağıdın üzerinden görmek daha kolaydır. Hataların üzerini çizerek düzeltin ve sonra bilgisayara bunları geçirin.

 

  1. Yüksek sesle okuyun: Yüksek sesle okumak hatalarınızı duymanızı ve fark etmenizi sağlayacaktır.

 

  1. Yazı programının spellchecker fonksiyonunu kullanın: Özellikle heceleme hatalarında bu fonksiyon çok faydalıdır. Size kelime önerileri de verecektir. Bilgisayarla yazmanın çok ciddi avantajları vardır. Bunlardan yoğun bir şekilde yararlanmaya çalışın.

 

  1. Sözlük kullanın: Sözlüğü unutmayın. İster online, ister kitap halinde olsun sözlük heceleme hatalarını bulmada ve kelime seçiminde büyük bir yardımcıdır.

 

  1. Sürekli yaptığınız hataları fark edin: Çoğunlukla yaptığınız hataları not etmek son derece iyi bir fikirdir. Hem tekrarlamaktan kaçınırsınız, hem de düzeltmesini notlarınıza bakarak kolaylıkla yapabilirsiniz.

 

  1. Arkadaşınızdan yardım isteyin: Farklı bir gözün yazınızı kontrol etmesi her zaman için faydalıdır. Sizin bulamadığınız hataları arkadaşınızın tespit edebileceğinden emin olabilirsiniz. Aynı yardımı siz de onun için yapabilirsiniz.