Paragraf – İngilizce Dilbilgisi Terimleri


Paragraf – Dilbilgisi Terimleri / Paragraph- Grammatical Terms

Dilbilgisi Terimleri isimli konularda İngilizce dil bilgisi kapsamında terim ve tanımları ele alacağız. Aşağıda paragraf (paragraph) ile ilgili hazırladığımız konu anlatımı ve ilgili örnekleri bulabilirsiniz.

Kısaca tanımlayacak olursak bir yazıda bir konuyu ele alan ve yazının diğer bölümlerinden ayrılan kısma paragraf denir. Her paragraf bir ana fikir barındırır. Ana fikri taşıyan cümle paragraf içerisinde açıkça görülebilir ya da gizli olabilir. Paragrafların uzunlukları aktardığı düşünceyi açıklamaya yetecek kadar olmalı ancak okuyucunun dikkatini dağıtacak kadar da uzun olmamalıdır.

Paragraflara yeni bir satır başı yapılarak başlanır. Bazen paragraf başlarına numara ya da işaret konulabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir yerde numara verip başka bir yerde paragrafın başına işaret koyarak tutarsızlığa yol açmamaktır.

İyi bir paragraf ne ile olduğunu belirten konu cümlesi ile başlar. İlerleyen bölümlerde paragrafta, konuyu destekleyici detaylı cümlelere ve sonunda ise sonuç cümlesine yer verilmelidir. Aşağıda iyi bir paragrafın nasıl olmasına gerektiğine dair bir tablo yer almaktadır, inceleyiniz.

buss4-sevenpoints