Akıcı İngilizce İçin 9 İpucu


Akıcı İngilizce İçin 9 İpucu

 

received_10206775245033705

 

Akıcı İngilizce konuşmanın sırrı nedir? Cevabı kolay değil ama etkili iletişimi, iyi dilbilgisini, kültürel farkındalığı ve kendine güveni bu başarının temel unsurları olarak sayabiliriz. Akıcı konuşma uzun bir süreç olduğu için aslında başarıya yönelik bir tavır da bu yolculukta önemli bir rol oynamaktadır. Hayatın başka yönlerinde de kullanabileceğiniz akıcı İngilizceye yönelik başarı tavsiyelerini aşağıda 9 başlık halinde bulabilirsiniz:

1. Neden Öğrenmek İstediğinizi Açıkça Belirtin: Eğer bu soruya açık bir cevap verebilirseniz içinizden gelen bir güç ve motivasyon sizi bütün süreç boyunca destekleyecektir.

2. Hayatınızı Organize Edin, Süreci Planlayın ve Hedefler Koyun: İngilizce öğrenmede gerçekten arzuladığınız hedefler koymanız, süreci planlamanız ve hayatınızı organize etmeniz yola çıkmanızı ve öğrenme sürecinde güçlü adımlar atmanızı sağlayacaktır. Bu öğrenim sürecinde kaliteli alternatiflerin her gün artıyor olduğunu unutmamalısınız. Online olarak ders alma, kursa gitme veya özel bir hoca tutma seçenekleri arasından size uygun olanını seçebilirsiniz.

3. Bir Destek Ağı Yaratın: Ailenizden ve arkadaşlarınızdan desteklerini talep edebilirsiniz. Çevrenizde akıl verebilecek olanları, halihazırda İngilizceyi başarıyla öğrenmiş olanları, öğretmenleri ve sanal ortamları araştırın ve etrafınızı bu destek ağları ile örün.

4. Öğrenim Tarzınıza Göre Öğrenin: Öğrenim tarzınızı bilmeniz önemlidir. Genelde insanların öğrenim tarzları görsel, işitsel veya duyumsal olarak ayrılırlar. Bireyler bu tarzlara göre seçilen materyallerle en hızlı ve sağlam bir şekilde öğrenirler. Örneğin eğer görsel ağırlıklı olarak daha iyi öğreniyorsanız TV şovlarını, dizileri ve filmleri izleyebilirsiniz. Benzer şekilde, işitsel ağırlıklı olarak daha iyi öğreniyorsanız, müzik ve podcast dinlemek çok yardımcı olacaktır.

5. Öğreniminizden Sorumluluk Alın: İngilizce öğrenirken mutlaka ama mutlaka karşılaşacağınız bir durum bir noktada işlerin tıkanmasıdır. Bu noktada pes etmemek, farklı yolları denemek ve risk almak çok önemlidir. Eninde sonunda kimse sizin yerinize dil öğrenemez. İmkanların, zamanın, paranın veya fırsatların olmamasını da bahane etmemelisiniz. Değerli başarıların kolaylıkla elde edilmesi mümkün değildir.

6. Doğru Tavrı Takının: Etkin öğrenme ilgi çekici, bağlayıcı ve gerçek hayatla ilişkilidir. Doğru bir tavır eğlenmeyi ve sonuçlara ulaşmak için sağlam bir çabayı gerektirir. Geçmişte öğrenirken eğlendiğiniz deneyimlerinizi düşünün ve o zaman yaptıklarınız takınmanız gereken tavrı size öğretecektir.

7. Çabanızı Her Gün Gösterin: Mükemmellik sürekli olarak tekrarlanan bir alışkanlıktır. İngilizceyi hayatınızın her gününe bir alışkanlıklar ağı şeklinde sokmalısınız. Bu hep kitap defter çalışmak anlamına gelmez. Gün içinde şarkılar, podcast’ler dinleyebilir veya Tv şovları, diziler veya filmler izleyebilirsiniz.

8. Ortalamayı Kabul Etmeyin: Kendinizden her zaman için en iyisini bekleyin. Ortalama bir amaç, hedef, ortalama bir okul veya öğretmen size ortalama bir başarı bile sağlamayacaktır. Akıcı İngilizce konuşma ortalamayı kabul edenlere göre değildir. Ancak en iyisini istediğinizde bütün kaynaklarınızı ve enerjinizi kullanmaya başladığınızı göreceksiniz.
9. İngilizceyi Hayat Tarzınız Yapın: Halihazırda yaptıklarınızla ve yapmayı sevdiğiniz şeyler ile İngilizceyi birleştirin. Müziği seviyorsanız, sözlerine bakın ve anlamaya çalışın. Film ve dizi seyretmek eğlenceliyse bunu günlük bir rutin haline dönüştürün. Facebook hesabınızı, cep telefonunuzu, e-postanızı ve bilgisayardaki programları İngilizce diline çevirebilirsiniz. Hayal gücünüzü kullandığınızda İngilizceyi hayatınıza entegre etmek için sayısız fırsat bulabileceğinizi göreceksiniz.

Akıcı İngilizce için yukarıdaki saydığımız 9 tavsiye aynı zamanda başarı anahtarlarıdır ve hayatımızın diğer yönlerinde de kullanılabilirler. Hem İngilizcede hem de hayatta başarılar dileriz.