İngilizce Eğitimim için Teknolojiden Nasıl Yararlanabilirim?


İngilizce Eğitimim için Teknolojiden Nasıl Yararlanabilirim?

teknoloji ve ingilizce

Günümüzde teknoloji her zamankinden daha fazla hayatlarımızın merkezinde yer almaktadır. Sağlık ve spordan, yaratıcılığa ve sosyal iletiş iletişime kadar birçok alanda teknolojinin avantajlarından yararlanmaktayız. Eğitim de teknoloji ile yeni ve farklı bir platform bulmuştur. Online uzaktan eğitim dünyada bugün milyar dolarlarla ifade edilen bir sektöre dönüşmüştür. Siz de öğrenci olarak teknolojinin imkanlarından yararlanıp İngilizce eğitiminizi daha verimli hale dönüştürebilirsiniz.

 

Okuma

 

Tablet bilgisayarlar ile interaktif okuma hayatımıza girmiş oldu. Örneğin okuma yaparken bilinmeyen kelimelerin sözlükten anlamlarına bakma, önemli metinleri not alabilme veya tek tuşla kopyalayabilme gibi fonksiyonlar artık vazgeçmeyeceğimiz unsurlara dönüştüler. Bu unsurlar İngilizce öğrenenler için çok daha önemli ve etkin faydalar sağlamaktadır. Böyle bir okuma deneyimi kelime hazinenizi genişletmenize imkan verirken çok farklı cümle yapılarını da görmenize olanak tanıyacaktır.

 

Ayrıca, internetten kelimelerin resimlerine bakmanız (Google Image’ın kullanılması gibi) kelimenin anlamını farklı bir açıdan daha net bir şekilde öğrenmenize de olanak sağlamaktadır.

 

Yazı

 

Hiç şüphesiz Word gibi yazı programları yazı için en önemli teknolojik araçlardır. Bu yazı programlarının içinde sözlük ve eş anlamlılar sözlüğü kelime haznesini geliştirirken, heceleme ve gramer kontrol araçları da kolaylıkla yazım yanlışlarının üstesinden gelinmesine imkan tanımaktadır. Online forumlar ise yazarak iletişim kurma imkanı sağlamaktadırlar. Bu İngilizceyi öğrenirken ana dili İngilizce olan biriyle yüz yüze konuşma imkanı olmayanlar için iyi bir fırsattır.

 

Dinleme

 

İnternet dinleme açısında çok çeşitli içerikleri videolar eşliğinde sunduğundan büyük bir imkan yaratmaktadır. Kitaplarda günümüzde sesli kitaplara dönüşmekte, dinleyerek okumak İngilizce öğrenme açısından büyük faydalar sağlamaktadır. Öğrenciler özellikle konuşmanın bir dil öğrenmenin en zor kısmı olduğunu belirtmektedirler. Yoğun dinleme hem anlama hem de konuşma becerilerini geliştirmek için önemle tavsiye edilmektedir. Günümüzde yaygınlaşan bir diğer dinleme aracı olan Podcast’lar ise her yerde dinlemeye imkan vermesi ve internette kolaylıkla bulunabilmeleri sayesinde İngilizce öğrenenleri kendine çekmektedirler.

 

Konuşma

 

Skype ve FaceTime gerçek zamanlı sohbetlerle iletişime imkan vermesi ile teknolojinin geldiği en uç noktaları oluşturmaktadırlar. Fiziki veya online ortamlarda tanıştığınız ana dili İngilizce olan kişilerle mekan sınırlaması olmadan bu programlar aracılığıyla sohbet edebilir, İngilizcenizi geliştirebilirsiniz.