İngilizce Dilbilgisini Etkin Bir Şekilde Öğrenmenin Yolları


Aşağıdaki yolları sırasıyla izlerseniz İngilizce dilbilgisini etkin bir şekilde öğrenebilirsiniz:

  1. Dilbilgisi kuralının kısa, açık ve kolaylıkla anlaşılabilen bir açıklamasını okuyunuz.
  2. Söz konusu dilbilgisi kuralını pratik örneklerle (cümlelere) çalışınız. Örneklerde ustalaşıp ustalaşmadığınızı kontrol ediniz.
  3. Bu kural için konuşmaya dönük içeriği olan çeşitli alıştırmalar yapınız (Gerçek hayat durumlarında büyük ihtimalle kullanılabilecek cümleler)

Günlük konularda diyaloglar, sorular ve ifadeler, konulu metinler ve anlatımsal hikayeler dilbilgisi yapılarında ustalaşmak için özellikle etkilidir.

Dilbilgisi pratikleri sadece okuma ve yazmayı değil, aynı zamanda dinleme ve konuşma çalışmalarını da içermelidir.

Dilbilgisi alıştırmaları öğrencilere doğru cümleleri kurmanın yanı sıra bunları gerçek hayat durumlarında doğru kullanmaya da yardımcı olmalıdır. Karşılaştırmalı ve bağlamsal alıştırmalar form, anlam ve kullanım olarak güçlü pratik yapma imkanı tanırlar.

Öğrencilerin cevapları olması koşuluyla kendi başlarına dilbilgisi alıştırmaları yapmaları çok önemlidir.

İngilizce öğrenenler dilbilgisel olarak doğru İngilizceyi kullanmada mükemmelleşmek için sadece gerçek hayat iletişimine güvenemezler. Kitap, ses ve video materyallerinden İngilizce dilbilgisini öğrenmek dilbilgisinde ustalaşmayı hızlandırmak için aynı derecede vazgeçilmezdir.

İngilizcede doğru sözel iletişim İngilizce sesbilimine, dilbilgisine, kelime bilgisine ve gerçek hayatta ana dili İngilizce olan kişilerle iletişim kurarak pratik yapmaya ve deneyim kazanmaya bağlıdır. Şurası kesindir ki bir öğrenci ana dili İngilizce olanlarla gerçek hayatta dilbilimsel olarak doğru bir iletişim kurmadan önce ilk olarak kitaplardan alıştırmalar yoluyla en azından temel İngilizce dilbilgisinde ustalaşmalıdır.

 

Yabancı ve Türk Öğretmenlerden Online İngilizce Dersleri

Daha önce belirlenmiş saatlerde 1 saat boyunca,yabancı ve Türk İngilizce öğretmenleriyle İngilizce konuşma,okuma ve pratik yapma fırsatı.