Kendi Başınıza İngilizce Pratik Yapmanın Etkili bir Yolu


İngilizce öğrenmede motivasyon ve ihtiyaç adanma, ilgi ve başarı için ana itici unsurlardır.

ingilizce-ogrenme

Elbette ana dili İngilizce olanlarla konuşmak iyi İngilizce konuşma yeteneğini geliştirmek için üst düzeyde öneme sahiptir. Fakat kendi başına çalışmak ve pratik yapmak da olmazsa olmazdır ve İngilizcedeki başarıyı önemli derecede hızlandıran bir unsurdur. Ana dili İngilizce olanlarla iletişim İngilizcede yeterli biçimde ve derinlemesine uzmanlaşmanın her yönünü kapsayamaz. Dolayısıyla yazılı metinler, kitaplar, ses ve video materyalleri kullanarak kendinizi kontrol etme yoluyla İngilizce pratiğinin yapılması hem mümkündür hem de etkin bir çalışma biçimidir.

Tercümanların bir yabancı dile en hakim kişiler olduğunu fark ettiniz mi (özellikle konuşma, kelime bilgisi ve gramer)? Belki de İngilizceyi öğrenenler kendi dillerinden İngilizceye sözlü çeviri yaparak İngilizcede akıcı bir şekilde konuşmayı başarabilirler. Eğer bir ifadenin, cümlenin hem İngilizcede hem de sizin dilinizdeki versiyonları mevcutsa, yaptıklarınızı kontrol etme yoluyla pratik yapmak mümkün olacaktır. Aslında yabancı bir dilden İngilizceye sözlü çevirinin değeri İngilizce konuşma, dil bilgisi ve gramer açısından hem İngilizce uzmanları hem de öğrenciler tarafından azımsanmaktadır.

Açıkçası bu tür bir çalışmanın sınıfta yapılması yerine kişinin kendisinin yapması daha verimli olacaktır. Zaten buna da son derece uygundur. Gerekli olan tek şey hem İngilizce de hem de kendi dilinizde karşılıkları bulunan materyalleri bulmanızdır ve bunları sözel olarak tercüme etmenizdir. Bu tercümenizi de aynı anda kontrol etme imkanınız da önünüzdedir. Yaygın olmayan bu tür bir çalışmanın kişinin kendi konuşma yeteneklerini geliştirmesi açısından çok faydalı olacağı açıktır. Kendi başınıza yapacağınız bu çalışma İngilizcedeki uzmanlaşmanızı artıracaktır.

İngilizce öğrenmede öğretmenin katkısı gereklidir fakat bu sadece bütünün küçük bir parçasıdır. Eğer bir kişi gerçekten çeşitli yönleriyle birlikte (deyimler, vurgulamalar gibi unsurlar dahil olmak üzere) bir dilde uzmanlaşmak istiyorsa kendi başına çalışmayı da öğrenmek ve uygulamak zorundadır. Eğer sadece kurslara devam ederse ve yeterli pratik yapmazsa, nihai olarak akıcı olarak konuşması, o da olabilirse, yıllar sürecektir.

 

Yabancı ve Türk Öğretmenlerden Online İngilizce Dersleri

Daha önce belirlenmiş saatlerde 1 saat boyunca,yabancı ve Türk İngilizce öğretmenleriyle İngilizce konuşma,okuma ve pratik yapma fırsatı.